Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Sam myślałem i marzyłem o tym przez wiele lat . W pamięci do dziś, a przekroczyłem już siedemdziesiątkę, pozostał mi obraz pasieki dziadka i jego opowieści o pszczołach, ich znaczeniu w przyrodzie oraz ich roli w życiu człowieka . Spróbowałem tego sam , doświadczając tego dobrodziejstwa obcowania z tym wspaniałym owadem .Idąc tą drogą i słuchając przypowieści dziadka, który mówił ,że „hodowla pszczół to nie hodowla kur, gdzie postępujemy tak samo co roku , hodowla pszczół to wyzwanie odpowiedzialność, wiedza , ale przede wszystkim pasja" .
Poszedłem tą drogą i już prawie 40 lat hoduję ja i moi koledzy amatorsko pszczoły na terenie ROD , pasjonując się , wypoczywamy , pomagamy zdrowotnie sobie i innym , uczymy dzieci w przedszkolach, szkołach, i instytucjach przekazujmy wiedzę o znaczeniu tego wspaniałego owada, oni sami często goszczą na terenie naszej pasieki.
Sam rozmawiając z innymi mówię ,że jestem 40 letnim początkującym pszczelarzem .Gdy pytają mi się dlaczego ,odpowiadam , cóż znaczy moje 40 letnie obcowanie z nimi, w stosunku do ich życia w przyrodzie od prawie 150 milionów lat i to w nie zmienionej postaci . Przez wiele lat działałem w zarządzie ROD Wiarus - ZNP w Szczecinie, gdzie kontynuowałem swoją przygodę związaną z hodowlą pszczół na terenie ogrodu .
Regulamin ROD dopuszcza w par.53 za zgodą walnego zebrania ROD , hodowlę pszczół w zbiorowej pasiece , na wydzielonej na ten cel części terenu, odizolowanego od pozostałej części przy pomocy żywopłotu lub wysokiego ekranu .Wszystkie te warunki zostały przez członków naszego Ogrodowego Koła Pszczelarzy spełnione. Hodujemy łagodną, mało agresywną rasę pszczół, nie zagrażającym sąsiadom i innym działkowcom.
Hodowla pszczół zgłoszona została do Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Miejskiego Koła Pszczelarzy , którego członkami jesteśmy sami. O zachowaniu warunków bezpieczeństwa w pasiece powiem tylko ,że 8 letnia córka naszego sąsiada jest częstym gościem w naszej pasiece i pomaga nam w czasie miodobrania i obsługi pszczół . Mówiłem jej i jej rodzicom , że rośnie nam nowa pszczelarka , która zajmie nasze miejsce i będzie godną następczynią.
Pszczoły z naszej pasieki oblatują w sezonie na terenie prawie 1250 hektarów, zapylając uprawy na prawie 4 ogrodach ROD , nie mówiąc o indywidualnych . Gałęzie drzew owocowych i krzewów uginające się pod ciężarem owoców są dowodem i zapłatą dla naszych podopiecznych za ich ciężką ale skuteczną i pożyteczna pracę .
Powiem tylko ,że w skali kraju w ciągu roku , pszczoła miodna produkuje wytwarza oraz przyczynia się do produkcji owoców, warzyw, których fachowcy oceniają na prawie 5 mld zł. Wydaje się nam ,że w każdym ogrodzie zrzeszonym w PZD są prawne i organizacyjne warunki utworzenia Koła Pszczelarzy i hodowli pszczół miodnych i innych pożytecznych owadów zapylających.
Rolą każdego zarządu ROD winna być troska oraz podjęte na walnych zebraniach w 2017r. działania zmierzające do hodowli w naszych ogrodach tego wspaniałego owada. Nam się to udało , dzięki odpowiedniej pracy Zarządu ROD i życzliwości naszych działkowców .
Wzywamy Zarząd OZD w Szczecinie do popularyzacji tej pożytecznej idei , oraz ogłoszenia stosownego konkursu pn -„Pszczoła miodna na naszych działkach - hodowla pszczół w ogrodowej pasiece" . Jesteśmy w stanie opracować regulamin konkursowy i podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.
Możemy służyć radą i pomocą organizacyjną , będzie to dla nas wielki zaszczyt. My działamy ze starym pszczelarskim porzekadłem :
Bogu na chwałę.
Ludziom na pożytek.
Z pszczelarskim pozdrowieniem Wojciech Macios
ROD Wiarus - ZNP w Szczecinie, 12 luty 2017r.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 41
Wczoraj 156
W tygodniu 857
W miesiącu 1581
Wszystkich 572533