Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W dniu 10 lutego br., szkoła ogrodnicza  (CEO) zorganizowała seminarium na rozpoczęcie sezonu 2017 r. W seminarium brali udział przedstawiciele kilku firm znanych na rynku ogrodniczym. A wśród zaproszonych oprócz ogrodników z naszego województwa byli również instruktorzy krajowi i okręgowi Polskiego Związku Działkowców wraz z instruktorem ogrodniczym OZ. Pan Wiesław Jakubowski z firmy Hazera słabo ocenił miniony rok dla produkcji cebuli i ziemniaka, polecał aplikację na telefon z chorobami cebuli i kapustnych.

Przedstawił nowości odmianowe warzyw gruntowych i szklarniowych na sezon 2017, w tym nowe odmiany kapusty: Lucas F1, Ramenos F1, Structura F1, Rozera F1, z marchwi nowość od ubiegłego roku - Octavo F1, Melodio F1, Volcano i Gold Nugget. Omawiane  również były sałaty do produkcji wielkotowarowej.

Dariusz Kacprzyk - Kierownik Produktu firny POLAN, przedstawił krótko działalność firmy, która zajmuje się hodowlą i nasiennictwem dla ogrodnictwa. Firma ta prowadzi sprzedaży nasion modyfikowanych genetycznie, nie ma odmian transgenicznych. Prezentowane były odmiany ogórków (zarówno do przetworów, jak i na świeży rynek), marchwi, pietruszki, buraków, bób, kapust i czosnki.

Z Zachodniopomorskiego Centrum Mikroorganizmów dr inż. Jacek Wereszczaka - Przewodniczący Rady Naukowo Programowej Stowarzyszenia EkosystEM  - Dziedzictwo Natury Agro-Eko-Land sc., przedstawił strategiczny cel tego stowarzyszenia, którym jest "promocja, popularyzacja i wdrażanie do powszechnego użytku naturalnych technologii mikrobiologicznych przywracających oraz utrwalających ład i harmonię otaczającego nas środowiska, a w żadnym przypadku nie szkodzących mu." Wg tego założenia nowoczesne rolnictwo powinno łączyć w sobie edukację, efektywność, ekologię i ekonomię - tzw. 4 x E.

Dr Wereszczaka  przedstawił temat " Od Rudolfa Steinera do probiotechnologii, produkty dla ogrodnictwa" o założeniach rolnictwa biotechnologicznego. R. Steiner promował już na początku XX w. korzystanie z kalendarza biodynamicznego. Dużo mówił o wpływie rytmów kosmicznych  i położeniu księżyca na cykl życiowy roślin i zwierząt. Jako jeden z pierwszych poruszał temat o możliwości degradacji środowiska przez zbyt intensywne gospodarowanie, zwracał uwagę na płodozmian i naturalne nawożenie. Temat bardzo ciekawy i bardzo istotny  dla działkowców, z których coraz większa rzesza skłania się ku ekologii.

Dr Wereszczaka przedstawiał biopreparaty - ProBioEmy do zastosowania w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie, terenach zielonych, dla pszczelarzy i wiele innych.

Kolejnym prelegentem był Witold Czuksanow, z firmy LASLAND - przedstawiający nowe trendy w podłożach na rynku "hobby".  Omawiane były sposoby i miejsca wydobywania   torfu wysokiego, jego zalety i wady jako składnika podłoża dla roślin. Analizowane były podłoża na jego bazie dla różnych roślin (pelargonii, hortensji, iglaków, ziół itp.) oraz dodatki jakie są do niego stosowane.

Uczestnicy, wzbogaceni o takie wiadomości lub tylko przypomnienie, mogą rozpoczynać sezon uprawowy 2017.

J. Sielicka

Instruktor ogrodniczy OZ

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 46

Wczoraj 156

W tygodniu 862

W miesiącu 1586

Wszystkich 572538

Kubik-Rubik Joomla! Extensions