Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Dotychczas segregacja śmieci odbywała się w różny sposób. W zależności od gminy różniły się frakcje odpadów, które podlegały segregacji oraz liczba i kolory pojemników. Ponadto, w niektórych gminach można było segregować odpady w plastikowych workach, a w niektórych tylko w pojemnikach albo kontenerach na śmieci. Od 1 lipca b.r. zasady segregacji śmieci ulegną zmianie za sprawą Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 poz. 19), które wprowadza jednolity system segregacji odpadów. Ma ono na celu zwiększenie poziomu recyklingu.
Po pierwsze, zasadą będzie zbieranie odpadów w pojemnikach. Wyjątkowo tylko będzie można zbierać wybrane frakcje odpadów w workach, w miejscu ich wytworzenia. Decyzja w tym zakresie będzie zależała od konkretnej gminy lub prywatnej firmy wywozowej.
Po drugie selektywnemu zbieraniu odpadów będą podlegały następujące frakcje: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady podlegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
Będą obowiązywały 4 kolory pojemników na śmieci:
1) do pojemnika koloru niebieskiego oznaczonego napisem "Papier” będzie można wrzucać odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury (np. gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, papier biurowy)
2) do pojemnika koloru zielonego oznaczonego napisem "Szkło" będzie można wrzucać odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła (np. butelki po napojach i żywności, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach). Jeżeli frakcję tych odpadów będą w podziale na szkło bezbarwne i kolorowe, to szkło bezbarwne trzeba będzie zbierać w pojemnikach koloru białego oznaczonych napisem "Szkło bezbarwne", a szkło kolorowe w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem "Szkło kolorowe".
3) do pojemnika koloru żółtego oznaczonego napisem "Metale i tworzywa sztuczne" będzie można wrzucać odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe (np. butelki plastikowe, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po mleku/sokach, puszki po żywności, folie aluminiową, opakowania po środkach czystości, kosmetykach)
4) do pojemnika koloru brązowego oznaczonego napisem "Bio" będzie można wrzucać odpady ulegające biodegradacji (np. odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, gałęzie drzewa i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew). Jednakże pamiętajmy, że na odpady zielone najlepszym miejscem jest kompostownik, w który powinna być wyposażona każda działka w ROD.
Po trzecie, dotychczasowe pojemniki nie spełniające w/w wymogów będzie trzeba zmienić. Termin na ich zmianę albo dostosowanie do powyższych wymogów został określony do 30 czerwca 2022 r. (5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia). Jeżeli nie zostaną one zastąpione nowymi pojemnikami albo dostosowane do wymogów w terminie do dnia 31 grudnia 2017 r. (w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia), w tym okresie trzeba będzie oznaczyć obecne pojemniki właściwymi napisami związanymi z odpowiednimi frakcjami odpadów, do których należą papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne oraz odpady podlegające biodegradacji. Na stronie Ministerstwa Środowiska http://naszesmieci.mos.gov.pl./grafiki-i-instrukcje-wsso pokazane są przykładowe etykiety na pojemniki.
Zgodnie z informacją uzyskaną w Ministerstwie Środowiska, obowiązek zmiany lub dostosowania dotychczasowych pojemników na śmieci dotyczy zarówno nieruchomości, gdzie wywóz śmieci odbywa się na zasadach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w których odbiorem odpadów zajmuje się gmina (poprzez firmy wybrane w drodze przetargu), jak i nieruchomości, których posiadacze mają zawarte indywidualne umowy z prywatnymi firmami wywozowymi. Zatem będzie on dotyczył wszystkich ogrodów, które segregują śmieci, niezależnie od tego czy odbiór odpadów zapewnia gmina czy prywatne firmy zajmujące się wywozem śmieci. Wymianą pojemników muszą oczywiście zająć się bezpośrednio te podmioty. Z wyłączeniem ogrodów, gdzie które same zakupiły pojemniki/kontenery na śmieci. W takich przypadkach, obowiązek dostosowania pojemników do nowych zasad będzie spoczywał bezpośrednio na zarządach ROD.
KRAJOWA RADA PZD
Warszawa, dnia 30 czerwca 2017 r.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 2
Wczoraj 156
W tygodniu 818
W miesiącu 1542
Wszystkich 572494