Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Oficjalne objęcie władzy w mieście Szczecinie przez polską administrację nastąpiło 5 lipca 1945 roku. Data ta jest obchodzona uroczyście jako „narodziny” miasta. Z tej też okazji warto przypomnieć, jak po wojnie odradzał się ruch działkowy na terenie miasta Szczecina i województwa. Organizacyjne zebranie Okręgowego Związku Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych odbyło się 10 czerwca 1946 roku w Sali konferencyjnej Zarządu Miasta Szczecina. Zebranie prowadził dyrektor Ogrodów Miejskich, pan Zbigniew Kozłowski.

Uczestniczyli przedstawiciele 5 powiatów i Miasta Szczecin. W Prezydium  zasiadali Irena Kozłowska, Janusz Dalecki i pan Jan Polus. Ze sprawozdania z tego zebrania wynika, że Okręgowy Związek dysponował wówczas 4356 działkami, z tym że nie ma informacji o ilości działek na prawobrzeżu Odry oraz poza obrębem miasta, ze względów trudności komunikacyjnych. Ze sprawozdania dowiadujemy się, iż w tym czasie przydzielono indywidualnym użytkownikom 1700 działek. Dla instytucji i zakładów 1720 oraz w gestii PKP było 727 działek. 

Zniszczenia wojenne w ogrodach dochodziły do 60%, brak było planów. Działkowcy zniechęceni porzucali działki. Poszczególne kolonie (ogrody) były zagospodarowane i posiadały już zarządy. U kolejarzy zniszczenia były mniejsze, gdyż od 1945 roku ogrody były ochraniane przez Straż Ochrony Kolei.

Ogólną bolączką wówczas był brak ogrodzeń, nawodnienia, nasion. Zgłaszane potrzeby opiewały na 300 tysięcy złotych. Działkowcom doskwierał brak bezpieczeństwa plonów. Przykładem takim może być zajęcie części kolonii Wawel i Sienkiewiczówki przez wojsko.      Z informacji przedstawiciela Gryfina – Aleksandra Wojciechowskiego wynika, że było tam już 40 członków, przeważnie pracowników starostwa. Ogrody również nie posiadały ogrodzeń. Dewastacje nasiliły się  z przyjazdem repatriantów.

Z Choszczna złożył informację pan Paszkiewicz, który stwierdził, że działkowców na razie bark ale tereny są zarezerwowane.

Przedstawiciel z Gryfic relacjonował, że ogrody są w stanie organizowania się ale bolączką są kradzieże i dewastacje.

Przedstawiciel Koszalina – pani Joanna Korbik, twierdziła, że ogrodów w ogóle nie ma, bo wszystkie tereny zajęte są przez Armię Radziecką.

Przedstawicielka Łobza Monika Krauze, stwierdzała ze na ich terenie nie występuje zainteresowanie działkami, ponieważ rodziny mają ogródki przydomowe.

Przedstawiciel Szczecina, pan Ruta przytoczył fakt, że na kolonii Wojska Polskiego, dewastacji dopuścili się żołnierze. Wezwany patrol zabrał działkowców, których umieszczono w areszcie, twierdząc, że: „wojsku wszystko wolno, bo o te ziemie walczyli”.

Przedstawiciel kolejarzy żalił się,  że gdy zgłosili kradzieże, kazano im sprawców przyprowadzić lub podać nr jednostki wojskowej. W tej sytuacji działkowcy stawali się bezsilni.

Pani Irena Kozłowska, oświadczyła że interwencja u wojewody pozostała bez odpowiedzi.

Pan Dalecki przekonywał jednak, że nie wolno się zniechęcać, że sprawy się ustabilizują i nie wolno opuszczać placówki, która była kiedyś „spiżarnią” dla Berlina. Podkreślił, iż Związek otrzymał 300 tysięcy od Centrali Związku, które należy sprawiedliwie zainwestować, a  z Miejskiego Zarządu Ogrodów otrzymał 200 tysięcy złotych na nagrody zespołowe i indywidualne, po to by zachęcać do podejmowania trudu prowadzenia ogrodów i organizowania życia na działkach.

Na pierwszym organizacyjnym zebraniu wybrany został zarząd Okręgowego Związku. W następnych informacjach będziemy przybliżać sylwetki pionierów, którzy reaktywowali ruch działowy na naszym terenie.

Zachęcamy działkowców naszego okręgu do nadsyłania ciekawych materiałów i zdjęć z życia i historii naszych szczecińskich ogrodów oraz sylwetek zasłużonych działaczy, których chcielibyśmy spopularyzować z okazji jubileuszu 120 lecia ruchu działkowego na ziemiach polskich.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 2

Wczoraj 156

W tygodniu 818

W miesiącu 1542

Wszystkich 572494

Kubik-Rubik Joomla! Extensions