Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Jedynym dostępnym źródłem dotyczącym ogrodów działkowych w Myśliborzu po 1945 r. są informacje zawarte we wspomnieniach byłego burmistrza Myśliborza Władysława Narożyńskiego (był burmistrzem w latach 1947 - 1950). Fragment tych wspomnień został opublikowany w 1985 r. w Szczecinie, w wydawnictwie Krajowej Agencji Wydawniczej pt. „Tryptyk szczeciński". Całość wspomnień w postaci maszynopisu znajduje się w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Bibliotece Pedagogicznej oraz w posiadaniu autora.

Pierwsza informacja o ogrodach pochodzi z 26 maja 1948 r. Narożyński zanotował: „przydzielenie mieszkań i ogródków działkowych dla reemigrantów z Westfalii". I dalej: „Posiedzenie Zarządu Kolegialnego dla powzięcia uchwal w sprawach Przydział mieszkań, ogródków działkowych..." {Tryptyk szczeciński, Szczecin 1985, s. 116)

Należy przyjąć, że ogrody działkowe w Myśliborzu zostały założone na podstawie Dekretu z dnia 25 czerwca 1946 o ogrodach działkowych.

Znacznie szersze informacje znajdujemy we wspomnieniach zawartych w maszynopisie. Narożyński podaje tam dokładną lokalizację ogrodów oraz ich nazwy. Zamiast używanej obecnie nazwy „ogród", używa nazwy „osiedle".

Podaje że: „Miasto posiadało dużo ogrodów działkowych. Każdy kompleks ogrodów miał swoją nazwę (stan z 1948 r.)".

1. Osiedle „Północna", przy ul. Północnej. Graniczyło na północy z Osiedlem Daszyńskiego. Z lewej i prawej strony znajdowały się ogrody prywatne. Liczyło 47 działek, była jedna studnia na działce nr 34.

2. Osiedle im. Miczurina, przy ul. Północnej, składało się z 14 działek i jednej studni „krążkowej" (cembrowanej).

3. Osiedle im. Daszyńskiego, graniczyło z Osiedlem Północnym i z Osiedlem Piastów. Posiadało 23 działki. Brak studni, pobierano wodę z rowu przecinającego Osiedle.

4. Osiedle im. Piastów, położone było za cmentarzem i przy ul. Celnej. Graniczyło z Osiedlem im. Daszyńskiego, a od strony Dąbrowy z polami uprawnymi. Liczyło 123 działki i posiadało 3. studnie.

5. Osiedle „Ogrodowa", obejmowało tereny między ul. Ogrodową a ul. Wałową i Celną. Posiadało 14 działek, 2. studnie i rów.

6. Osiedle im. Mickiewicza, przy targowisku (ówczesnym), między ul. Kołobrzeską a posesjami prywatnymi. Posiadało 40 działek i 1. studnię.

7. Osiedle „Ogrodowa 2", przy „wieży", otoczone polami uprawnymi,

liczyło 70 działek i posiadało 1. studnię.

8. Osiedle „Wschodnia", składało się z 3. kompleksów nie łączących się ze sobą, posiadało 93 działki.

9. Osiedle „Kaszubska", składało się z 3. kompleksów, liczyło 46 działek.

Wszystkie działki, których było 470 podlegały magistratowi, czyli miastu.

Członek Prezydium OZ w Szczecinie

Jerzy Jankowski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 146

Wczoraj 182

W tygodniu 806

W miesiącu 1530

Wszystkich 572482

Kubik-Rubik Joomla! Extensions