Polecamy:

Wieści z Okręgu

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Coroczne spotkanie obchodów Dnia Działkowca 2017 rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Działkowców a uroczystość otworzył Prezes Zarządu Tadeusz Pabisiak. Przywitał przybyłych działkowców a w szczególności „tych nowych”, którzy tworzą kolejne pokolenia. Powitał również zaproszonego gościa Pana Romana Krempskiego – Sekretarza Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie. Chwilą ciszy uczczono tych którzy odeszli od nas w ostatnim czasie.

Prezes Zarządu w swoim wystąpieniu m.in. powiedział: „tradycyjnie świętujemy nasze „działkowe żniwa”, chociaż zbiory mieliśmy nie najlepsze to i tak mamy co świętować, gdyż  w tym roku polskie ogrodnictwo działkowe obchodzi piękny jubileusz 120-lecia istnienia. Data ta wiąże się  z powstaniem ogrodu działkowego „Kąpiele słoneczne” w Grudziądzu. W ciągu 120 lat powstało w naszym kraju prawie 5 000 ogrodów działkowych, w których działki uprawia prawie milion rodzin działkowych. Bogata jest historia 120 lat ogrodnictwa działkowego. Ogrody powstawały przez lata, by uboższym rodzinom dawać możliwość wyprodukowania na własne potrzeby warzyw i owoców, ale także i po to, by zapewnić wypoczynek po trudach codziennej pracy. Od początku swego istnienia ogrody działkowe cieszyły się dużym wzięciem i zawsze było wielu chętnych do ich uprawy. Szczególnie intensywny rozwój ogrodów działkowych na ziemiach polskich miał  miejsce po II wojnie światowej,  a zwłaszcza w ostatnich 35 latach, pod rządami Polskiego Związku Działkowców. Przez lata ogrody zmieniały swoje oblicze.  Ogrody działkowe były i są nadal utrzymywane głównie ze środków, jakie działkowcy wpłacają na konto ogrodu. Widok i wygląd naszego ogrodu zapewne wielu z nas cieszy, bo sukcesywnie rozwija się, chcielibyśmy na pewno zrobić więcej, ale to wszystko kosztuje. I robimy wszystko co możemy tak, aby w pierwszej kolejności robić rzeczy niezbędne”. Następnie w skrócie przedstawił działania Zarządu od Walnego Zebrania.

Gość, Pan Roman Krempski – Sekretarz Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie, odczytał życzenia dożynkowe od Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie Pana Tadeusza Jarzębaka oraz wypowiedział się także na temat pięknego Jubileuszu 120 lat ogrodnictwa działkowego w Polsce.

W kolejnym punkcie uroczystości uhonorowano działkowców:

Tytułem „Miss Działek 2017 na ROD Malwa w Szczecinie” Państwo Urszulę i Romana Rompalskich - działka nr 168 a Panią Alicję Nejman-Słaby tytułem „Wicemiss Działek 2017 na ROD Malwa w Szczecinie” - działka nr 222. Laureatom wręczono stosowne dyplomy i bardzo przydatne na działce nagrody rzeczowe.

Rozstrzygnięto też ogłoszone przez zarząd ogrodu konkursy na bukiet dożynkowy i wypieku ciast a uczestnicy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.

Po oficjalnej części uroczystości, na zabawę i Konkursy zaproszono najpierw dzieci, dla których oprócz zabawy i słodkości było mnóstwo radości i uciechy.

Dalej, dla dorosłych już działkowców przeprowadzono Konkursy nie tylko tematyczne, ale i „z przymrużeniem oka” a uczestnicy również otrzymywali ciekawe i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Po tym punkcie programu, prezes złożył imienne podziękowania za pracę wszystkim tym, którzy walnie przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia tego działkowego święta oraz złożył życzenia przyjemnej zabawy i samej radości z okazji jubileuszu 120 lat historii polskich ogrodów działkowych oraz z osiągniętych w tym roku działkowych plonów, i nie tylko!!!

Bo działka to nie tylko praca, to również rekreacja, zabawa i odpoczynek w rodzinnym gronie.

No i jeszcze wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na gorący żurek z białą kiełbaską.  A potem… potem zabawa była na całego, którą poprowadził jak zwykle DJ Marcin, a trwała ona i …… trwała do bardzo późnych godzin.

tp.

 

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 95

Wczoraj 93

W tygodniu 95

W miesiącu 1443

Wszystkich 167609

Kubik-Rubik Joomla! Extensions