Polecamy:

Wieści z Okręgu

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Przebywający w Świnoujściu na uroczystych Okręgowych Dniach Działkowca, Prezes Eugeniusz Kondracki w drodze powrotnej odwiedził rodzinny ogród działkowy Bursztyn w Międzyzdrojach.

Przeprawa promem przez rzekę Świnę, jest co prawda atrakcyjna ale niestety uciążliwa, trzeba jej poświęcić czas. Przeprawa odbyła się jednak bez trudu na drugi brzeg i Pan Prezes udał się w kierunku Międzyzdrojów, gdzie o godz. 16:00 rozpoczęły się ogrodowe dni działkowca. Na tę uroczystość, Prezes został zaproszony już w czasie uroczystości Krajowych Dni Działkowca w Bytomiu.

Jadąc do ogrodu, mógł po trasie pobieżnie obejrzeć zagospodarowanie ogrodu.

Na miejscu w ogrodzie, na powitanie wyszedł prezes zarządu ogrodu Andrzej Gaszewski i zaprosił na „estradę”, gdzie przedstawił Prezesa Związku i towarzyszące mu osoby z Okręgu. Działkowcy nie spodziewali się wizyty Prezesa Związku ale przyjęto go serdecznie.

Działkowe towarzystwo rozpoczęło już biesiadowanie, rozlokowane pod namiotem. Gastronomia pracowała na pełnych obrotach. Pomimo już rozbawienia, kiedy głos zabrał E. Kondracki, gwar ucichł i z uwagą wysłuchano wystąpienia,  które na tę okoliczność było w sam raz. Były gratulacje, pochwały, trochę historii walki o ogrody, walki o prawo gwarantujące byt ogrodom, o umacnianie prawa do gruntu zajmowanego przez ogrody ale także o konsekwencjach wynikających z nieprzestrzegania prawa, o czym jak wspomniał Prezes Kondracki przy święcie nie powinno się mówić ale prawo przestrzegać trzeba, bo jego ignorancja szkodzi wszystkim, w całym Związku.

Gościnność działkowców jest znana więc trudno było odmówić zaproszenia do stołu na grochówkę, herbatkę i słodkości. Była przy tym okazja do pomówienia o sprawach ogrodu, o planach i zamierzeniach zarządu.

W ogrodzie Bursztyn panuje dobry duch, więc prognozy na jego rozwój są pomyślne.

Ponieważ ten krótki pobyt Prezesa Kondrackiego w ogrodzie Bursztyn odbywał się przejazdem i czas naglił, trzeba było pożegnać działkowców, chociaż zespół, który w tym czasie wszedł na estradę zapowiadał dobrą zabawę. Działkowcy odprowadzili Prezesa aż do bramy wjazdowej, życząc szczęśliwej drogi i dziękując za odwiedziny.

Tak właśnie było zabawowo, jubileuszowo i radośnie w to święto działkowców. W tym samym czasie w Okręgu odbywało się kilkanaście uroczystości w ogrodach, gdzie działkowcy bawili się świetnie, a Prezes Związku, ten świąteczny weekend spędził dosłownie na roboczo. Żegnając Prezesa, członkowie Okręgowego Zarządu podziękowali za przyjazd i uświetnienie uroczystości w Okręgu, za trud ale takie zdarzenia bywają niecodziennie.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 97

Wczoraj 93

W tygodniu 97

W miesiącu 1445

Wszystkich 167611

Kubik-Rubik Joomla! Extensions