Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W miniony weekend 16-17 września br., miał miejsce kolejny  (XXXV) Kiermasz Ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”, w którym uczestniczymy od początku jego istnienia. Ta coroczna impreza handlowo – wystawienniczo cieszy się  niezmiennie ogromną popularnością.

Po raz kolejny do Szczecina zjechało ponad 100 wystawców prawie z całej Polski, nie tylko ogrodników ale również producentów jadła regionalnego – wędlin, pieczywa, serów, miodów.

Pogoda dopisała, słoneczna aura przyciągnęła wielu miłośników ogrodnictwa, nie tylko z rejonu Szczecina ale również sąsiadów zza granicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się drzewa i krzewy owocowe, hortensje, wrzosy, trawy ozdobne. Producenci oferowali szeroki wybór roślin  cebulowych, ziół, krzewów liściastych i iglastych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 

W namiocie PZD,  instruktorzy społecznej służby instruktorskiej tradycyjnie udzielali porad, informowali o wolnych działkach w naszym okręgu. Wyjątkowo dużo osób korzystało z możliwości pomiaru pH gleby i dopytywali o możliwości badania na zawartość makro i mikroelementów.

W tym roku wiosenne przymrozki  pozbawiły działkowców prawie całkowicie jabłek, czereśni, wiśni, moreli. Deszczowe lato było również  wyjątkowo niekorzystne – wiele działek zostało zalanych, zmarnowało się wiele upraw w gruncie. Działkowcy (i nie tylko oni) narzekali na porażone,  głównie przez choroby grzybowe warzywa, owoce i kwiaty, szukali porad jak je ratować.

Sprzyjająca pogoda, piękne słoneczne dni nastrajały optymistycznie, mimo nieudanego sezonu dla działkowców i ogrodników. Wszyscy liczą, że następny sezon będzie lepszy, a ten kończący się już powoli, odejdzie szybko w niepamięć.

Instruktor ogrodniczy OZ PZD w Szczecinie

Justyna Sielicka

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 76

Wczoraj 52

W tygodniu 714

W miesiącu 1949

Wszystkich 174414

Kubik-Rubik Joomla! Extensions