Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Rodzinny Ogród Działkowy „Przyjaźń” w Szczecinie swój początek bierze z okresu 1901 – 1903, kiedy to ówczesny właściciel majątku na Warszewie wydzielił część własnych gruntów pod ogrody działkowe.

W okresie II wojny światowej ogród został zdewastowany, zniszczone zostały altany i ogrodzenie, a działki porosły chwastami, przypominały swoim wyglądem bardziej pastwiska niż ogród działkowy. W1945 roku , ogród został reaktywowany i nosił wówczas nazwę „Nowe Życie”. W 1951 roku, ogród podzielił się na dwa ogrody, z którego jedna część przyjęła nazwę „Przyjaźń”. Ogród stanowił bazę dla działek Stoczni Szczecińskiej, Zarządu Portu, Zakładu Wodociągów, Huty Szczecin, Papierni Skolwin oraz Wiskordu. Ogród „Przyjaźń” jest jednym z najstarszych ogrodów Szczecina.

W tym to też ogrodzie w dniu 14 października br., odbyło się uroczyste posiedzenie Okręgowego Zarządu, poszerzone o Okręgową Komisję Rewizyjną oraz o 60 zaproszonych seniorów – działkowców i zasłużonych działaczy.

Na posiedzeniu tematem wiodącym była rola zarządu ogrodu w całokształcie jego funkcjonowania oraz jubileusz 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Przyjęty został plan na rok 2018 oraz uchwała i stanowisko, które prezentujemy TUTAJ.

Posiedzenie obejmowało dwie części, pierwszą – oficjalną, statutową, a drugą bardziej kameralną część jubileuszową. Był czas na przypomnienie historii powstawania, rozwoju i walki o ogrody. Był też czas na osobiste wspomnienia, wymianę poglądów przez ludzi, którzy część swojego życia poświęcili ogrodnictwu działkowemu, wśród których znaleźli się: Stanisław Budzyń, Marian Kostyra, Edward  Grabowski, Józef Prochoń, Franciszek Cimoszko, Jerzy Smyk oraz wielu wielu innych, których tutaj trudno wymienić, a część zaproszonych niestety nie mogła przyjechać na spotkanie.

Na szczególną uwagę zasługuje zaproszony pan Kazimierz Kruszyna, który mimo 97 wiosen nadal jest jak twierdzi dzięki działce w dobrej formie. Swoją działalność rozpoczął w 1945 roku i ponad 40 lat społecznie pracował w Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej. Nie krył wzruszenia i słów podziękowania za pamięć o nim i zaproszenie go na tak wspaniałą uroczystość.

W tym okresie 120 lat mieszczą się osiągnięcia i praca takich właśnie oddanych ludzi.

Na uroczystości uhonorowano złotą odznaką Zasłużony Działkowiec panią Halinę Makowską oraz Mariana Mazurka.

Pamiątkowym medalem 120 lecia i dyplomem uhonorowano najbardziej zasłużonych dla ogrodnictwa, wśród których znalazł się burmistrz miasta Police – Władysław Diakun.

Wielu zasłużonych działaczy działkowych otrzymało dyplomy 120 lecia oraz jubileuszową monetę Okręgu. Ponadto wręczono jubileuszowe puchary.

 

 

 

Wiele ciepłych słów wypowiedziano pod adresem Krajowej Rady i Zarządu Okręgu, a zwłaszcza przez przedstawicieli ogrodów miasta Świnoujście, podziękowania TUTAJ

Życzenia przesłał także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Europoseł Bogusław Liberadzki oraz burmistrz Stepnicy -  Andrzej Wyganowski - TUTAJ

Można powiedzieć, że to jubileuszowe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a głównym motywem było oddanie hołdu seniorom naszego ruchu działkowego. Czas uprzyjemniał zespół Magnolia z klubu Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom, który melodiami z młodości pobudzał nostalgię za czasem minionym.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 77

Wczoraj 52

W tygodniu 715

W miesiącu 1950

Wszystkich 174415

Kubik-Rubik Joomla! Extensions