Polecamy:

Wieści z Okręgu

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

„Na półmetku”

Odbywające się posiedzenie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w dniu 26.05.2017 r. miało bogaty program obrad. Oceniona została sytuacja, wynikająca z zagrożenia dla żywotnych interesów działkowców i ogrodów działkowych zrzeszonych w PZD, przez nieodpowiedzialne wystąpienia do najważniejszych czynników państwa o rewizję ustawy o ROD, blokowanie działań w realizacji zadań PZD oraz nieuprawnione stawianie zarzutów przez grupę tzw. „Wolnych działkowców”, uzurpującej sobie prawo do podejmowania kroków, zmierzających do oceny funkcjonowania ogrodnictwa działkowego w państwie i funkcjonowania PZD.

Więcej…

Obrady VII Posiedzenia Zarządu Okręgowego

Dnia 13 marca  br., w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgowego, przy ponad 80% frekwencji. Myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe okręgowego zarządu oraz przyjęcie bilansu za rok 2016 i przyjęcie preliminarza na rok 2017.

W posiedzeniu uczestniczył wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej, który odczytał protokół z badania sprawozdania finansowego i preliminarza oraz zgłosił wniosek o ich przyjęcie.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W okresie późnej jesieni działkowcy często zwracają się do różnych ośrodków takich jak prasa, telewizja, radio, biuro konsumenta, biuro praw obywatela, a nawet parlamentarzystów w sprawach, których decyzje zapadają na szczeblu zarządu ogrodu lub podejmowane są przez coroczne walne zebrania sprawozdawcze.

Zaalarmowane instytucje, zwracają się do Okręgowego Zarządu o wyjaśnienie. Odbywa się to najczęściej przez telefon. Jak w takim przypadku pracownik okręgu ma odpowiedzieć natychmiast, nie znając sprawy. Droga wyjaśnienia wydłuża się i dochodzi do niepotrzebnego podenerwowania, a przecież w każdym ogrodzie jest zarząd, gdzie można uzyskać odpowiedź, a gdy takowa go nie satysfakcjonuje, może zwrócić się do zarządu okręgu. A dopiero, gdy i tu nie znajdzie wyjaśnienia może indagować organy wyższe lub ośrodki społeczne, bo taki styl rodzi niepotrzebnie zamieszanie i wcale nie pomaga sprawie.

Każdy zarząd ogrodu, znając uwarunkowania dotyczące infrastruktury, a dotyczy to głównie sieci energetycznych, sieci wodnych lub alejek ogrodowych, podejmuje integralne decyzje – czy i kiedy wyłączać sieć z eksploatacji, czy ograniczyć wjazd do ogrodu. Sprawy te przecież są uregulowane wewnętrznie regulaminami,  czy też przyjętymi zasadami korzystania z sieci przez walne zebranie.

Działkowcy muszą liczyć się z tym, że natura ma swoje prawa i pewnych stanów aury nie da się przewidzieć, a nie przestrzeganie praw przyrody, rodzi dodatkowe koszty z tytułu pęknięcia rur, rozmrożenia zaworów, wycieków wody, awarii przeciążonej sieci energetycznej czy rozjeżdżonych alejek gruntowych w okresie nadmiernych opadów.

Późny listopad, to nie jest pora na pełnię sezonu na działce. Potrzebny jest zarówno rozsądek ze strony kierujących ogrodem ale również zrozumienie  przez samych działkowców – gdyż ogród to nasze wspólne dobro.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 16

Wczoraj 100

W tygodniu 479

W miesiącu 1599

Wszystkich 114310

Kubik-Rubik Joomla! Extensions