Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W okresie późnej jesieni działkowcy często zwracają się do różnych ośrodków takich jak prasa, telewizja, radio, biuro konsumenta, biuro praw obywatela, a nawet parlamentarzystów w sprawach, których decyzje zapadają na szczeblu zarządu ogrodu lub podejmowane są przez coroczne walne zebrania sprawozdawcze.
Zaalarmowane instytucje, zwracają się do Okręgowego Zarządu o wyjaśnienie. Odbywa się to najczęściej przez telefon. Jak w takim przypadku pracownik okręgu ma odpowiedzieć natychmiast, nie znając sprawy. Droga wyjaśnienia wydłuża się i dochodzi do niepotrzebnego podenerwowania, a przecież w każdym ogrodzie jest zarząd, gdzie można uzyskać odpowiedź, a gdy takowa go nie satysfakcjonuje, może zwrócić się do zarządu okręgu. A dopiero, gdy i tu nie znajdzie wyjaśnienia może indagować organy wyższe lub ośrodki społeczne, bo taki styl rodzi niepotrzebnie zamieszanie i wcale nie pomaga sprawie.
Każdy zarząd ogrodu, znając uwarunkowania dotyczące infrastruktury, a dotyczy to głównie sieci energetycznych, sieci wodnych lub alejek ogrodowych, podejmuje integralne decyzje – czy i kiedy wyłączać sieć z eksploatacji, czy ograniczyć wjazd do ogrodu. Sprawy te przecież są uregulowane wewnętrznie regulaminami, czy też przyjętymi zasadami korzystania z sieci przez walne zebranie.
Działkowcy muszą liczyć się z tym, że natura ma swoje prawa i pewnych stanów aury nie da się przewidzieć, a nie przestrzeganie praw przyrody, rodzi dodatkowe koszty z tytułu pęknięcia rur, rozmrożenia zaworów, wycieków wody, awarii przeciążonej sieci energetycznej czy rozjeżdżonych alejek gruntowych w okresie nadmiernych opadów.
Późny listopad, to nie jest pora na pełnię sezonu na działce. Potrzebny jest zarówno rozsądek ze strony kierujących ogrodem ale również zrozumienie przez samych działkowców – gdyż ogród to nasze wspólne dobro.
Prezes OZ w Szczecinie
mgr Tadeusz Jarzębak
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 138
Wczoraj 182
W tygodniu 798
W miesiącu 1522
Wszystkich 572474