Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Ogródki działkowe w przestrzeni miejskiej Szczecina - to temat debaty, jaka miała miejsce 22 listopada br. na Wydziale Nauk O Ziemi na Uniwersytecie Szczecińskim.

Moderatorem spotkania był p. Tomasz Schneider – ze Stowarzyszenia Rozwoju i Edukacji „Lider”.

Do debaty zostali zaproszeni dr inż. arch. Tomasz Cykalewicz – rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami, adiunkt na Katedrze Architektury Współczesnej i Metodologii Projektowania Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego,  doktor nauki o ziemi – Marika Pirveli zajmująca się semantyką przestrzeni miejskiej i wiejskiej, Michał Rembas – historyk, dziennikarz, podróżnik i autor książek, Tadeusz Jarzębak Prezes OZ w Szczecinie i prof. dr hab. Marek Dutkowski kierownik Wydziału Nauk O Ziemi US. W debacie uczestniczyli również przedstawiciele Okręgu – wiceprezes Józef Romanowski, sekretarz Roman Krempski i instruktor ogrodniczy Justyna Sielicka.

Na wstępie historię i rozwój ogrodnictwa działkowego, które istnieje już 120 lat na ziemiach polskich przedstawił dr Jacek Rudewicz  – adiunkt na Wydziale Nauk O Ziemi US w Szczecinie. Przedstawiona została mapa Szczecina z umiejscowionymi na jej rodzinnymi ogrodami działkowymi. Nakreślono okresy rozwoju ogrodów działkowych na przestrzeni czasu, wiek działkowców użytkujących działki ich wykształcenie, aktywność zawodowa. Zaznaczono, iż rośnie udział ludzi młodych wśród użytkowników działek, stanowią oni ok 11%. Scharakteryzowana została struktura terenów zielonych Szczecina z roku 1935 i dla porównania z roku 2002. Przedstawiono pozytywne aspekty funkcjonowania ROD i negatywne. Podkreślono tu m.in. brak dostępności ogrodów dla ogółu mieszkańców, spalanie na działkach, ponadnormatywny czy altany o wątpliwej estetyce.

Każdy z prelegentów przedstawił swój punkt widzenia. M. Rębas przedstawiając zdjęcia zaniedbanych działek zarzucił PZD bezhołowie i niszczenie przestrzeni publicznej. Jednak nie wszystkie przedstawione działki „należą” do PZD, część z nich jest w gestii miasta Szczecin – jednak tu zabrakło przedstawiciela miasta, by ustosunkował się do tematu.

Prezes OZ występując odniósł się zwłaszcza do tzw. negatywów wynikających z istnienia ogrodów w mieście, podkreślając, że wypunktowane negatywne aspekty nie przeczą idei istnienia i zachowania ogrodów w mieście, są natomiast wynikiem nierespektowania przez niektórych działkowców obowiązującego prawa zapisanego w ustawie o ROD i regulaminie ROD. Odniósł się również do wystąpienia dziennikarza, który przedstawił tendencyjnie wybrane obrazy z ogrodów, które w skali stanowią niewielki odsetek i nie mogą być podstawą do formułowania generalnych negatywnych ocen o ogrodach, tym bardziej, ze niektóre  z przedstawionych zdjęć nie były zlokalizowane co do ogrodów i część z nich pochodziła z tzw. dzikich ogrodów na terenach miejskich. Podkreślił, że polityka PZD jest zbieżna z trendami rozwoju miasta i otwieraniem się ogrodów na szerokie potrzeby społeczeństwa. W każdym przypadku należy  przewartościować oceny i brać pod uwagę dobro wyższe.

Pytanie: czy dobrym wyjściem wg M. Rębasa jest przekazanie terenów zaniedbanych przyrodniczo w ręce developerów? Na to pytanie nie było odpowiedzi, bo jak twierdzi dr Marika Pirveli trzeba by było zrobić badanie, czy takie działania (likwidacja „zielonych płuc miasta”) się opłacają. Należy szukać konsensusu pomiędzy  interesem samych działkowców i potrzebami miasta. Pani doktor podkreślała istotę semantyki przestrzeni, holistyczne podejście do tematu.

Prelegenci omawiali ogrody w Niemczech i we Francji, gdzie założenia ogrodów działkowych były podobne – z przeznaczeniem dla biednych, ludzi pracujących w fabrykach, a ogrody były tworzone w pobliżu zakładów. W chwili obecnej (w Niemczech) działki są na gruntach publicznych, podzielone na małe działki, dostępne dla ogółu społeczeństwa. Przedstawiono malowniczo wyglądające z lotu ptaka zdjęcia ogródków działkowych w Wielkiej Brytanii.

Nie każdy miał możliwość zabrania głosu w dyskusji na temat ogrodów działkowych w naszym mieście, jednak większość docenia kontakt z przyrodą, ma ogromną potrzebę uprawy roślin zarówno ozdobnych i warzyw. Byli tacy, którzy potrafią wykorzystać pod uprawę każdy kawałek miejsca „pod blokiem” czy chociażby na balkonie. Widać potrzebę „wolnych” terenów zielonych do zagospodarowania.

Ogrody swoimi walorami i całym dobrem jakie ze sobą niosą bronią się tu same.

Justyna Sielicka

Instruktor ogrodniczy

 

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 75

Wczoraj 198

W tygodniu 496

W miesiącu 4737

Wszystkich 495768

Kubik-Rubik Joomla! Extensions