Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

„Ogródki działkowe w przestrzeni miejskiej Szczecina" to temat debaty jaka miała miejsce na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach cyklu „Urban Day". Wziął w niej udział między innymi szczeciński dziennikarz i historyk Michał Rembas, który jak zwykle zarzucił Polskiemu Związkowi Działkowców brak troski o architekturę miasta, a co za tym idzie niszczenie architektonicznej przestrzeni publicznej. Z wybranych tendencyjnie fotografii zaprezentował wyłącznie te obrazy ogrodów, które swoim wyglądem mogą być podstawą do formułowania negatywnych opinii o działkach. Prawda jest jednak taka, że niezadbane działki stanowią tylko ułamek procenta zasobów PZD. Ponadto wiele z zaprezentowanych zdjęć to jakieś dzikie ogródki zlokalizowane na terenach miejskich nie mające nic wspólnego z PZD.

W trakcie debaty padło pytanie: czy tereny zaniedbane przyrodniczo najlepiej byłoby przekazać deweloperom pod zabudowę mieszkalną i komercyjną.

Trudno zgodzić się z takim stanowiskiem szczególnie teraz, kiedy nasz kraj zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie. Smog dotyka już nie tylko skupiska ludzi w dużych miastach. Zaczyna obejmować swoim zasięgiem także miejscowości małe, a nawet wsie. Na przykład w tej chwili (25 listopada, godz. 12.oo) stężenie cząstek PM 2,5 w niektórych regionach kraju przekracza 700 procent normy. Najgorsza sytuacja jest w południowych regionach kraju.

Dlatego dyskutując o przyszłości ogrodów działkowych ważnym argumentem w ich obronie jest fakt, że stanowią niezwykle cenne ekologicznie tereny zieleni zlokalizowane w ważnych dla miasta przestrzeniach. Naukowcy mówią tu o aerodynamice miast i ich klimacie. Chodzi o tzw. korytarze powietrzne, czyli pasy wolnej przestrzeni i zieleni, które umożliwiają wymianę powietrza w mieście.

Kliny napowietrzające to naturalne lub specjalnie projektowane obszary zieleni wolne od wysokiej zabudowy, których zadaniem jest poprawienie przepływu powietrza przez miasto.

Korytarze powietrzne wyznaczano w Polskich miastach już na początku XX wieku, potem je jednak zabudowano. Dzisiaj w dużych miastach trudno mówić o korytarzach powietrznych, można ratować tylko jakieś ich pozostałości. Strefa zieleni ma niższą temperaturę niż strefa zabudowy i wywołuje w ten sposób lokalne ruchy powietrza, które powodują jego wymianę. Stąd tak ważne dla miast jest istnienie i rozwój ogrodów działkowych.

Ale nie tylko korytarze powietrzne zawdzięczamy działkowcom. Równie ważne jest niezwykłe zróżnicowane biologicznie terenów ogrodów działkowych stanowiących ostoję wielu gatunków ptaków i owadów. Bogata różnorodność roślin kwitnących, miododajnych, owocowych na działkach to wielkie ekologiczne bogactwo miast. Miast, których nie stać na zakładanie parków. A działki nie wymagają ponoszenia kosztów utrzymania ze strony miasta. Są finansowane przez działkowców, a służą całej społeczności. Rodzinne Ogrody Działkowe pełnią także niezwykle ważną funkcję rekreacyjną i zdrowotną.

Tak więc szczecińskie ogrody działkowe to nie balast ale wartość, której zazdrości nam wiele miast zachodniej Europy. Mówiła nawet o tym grupa duńskich działkowców jaka gościła swego czasu w ROD „Krzekowo" w Szczecinie.

Mając powyższe na uwadze nie możemy bezmyślnie oddawać działek deweloperom i pozbywać się ogrodów z naszej przestrzeni. Przeciwnie, powinniśmy robić wszystko, aby

miasta wspierały działkowców. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy niczego zmieniać w obecnym stanie rzeczy. W ogrodnictwie działkowym jest jeszcze wiele do zrobienia.

źródło: www.ogrody-krzekowo.pl

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 76

Wczoraj 52

W tygodniu 714

W miesiącu 1949

Wszystkich 174414

Kubik-Rubik Joomla! Extensions