Polecamy:

Wieści z Okręgu

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

„Na półmetku”

Odbywające się posiedzenie Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w dniu 26.05.2017 r. miało bogaty program obrad. Oceniona została sytuacja, wynikająca z zagrożenia dla żywotnych interesów działkowców i ogrodów działkowych zrzeszonych w PZD, przez nieodpowiedzialne wystąpienia do najważniejszych czynników państwa o rewizję ustawy o ROD, blokowanie działań w realizacji zadań PZD oraz nieuprawnione stawianie zarzutów przez grupę tzw. „Wolnych działkowców”, uzurpującej sobie prawo do podejmowania kroków, zmierzających do oceny funkcjonowania ogrodnictwa działkowego w państwie i funkcjonowania PZD.

Więcej…

Obrady VII Posiedzenia Zarządu Okręgowego

Dnia 13 marca  br., w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgowego, przy ponad 80% frekwencji. Myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe okręgowego zarządu oraz przyjęcie bilansu za rok 2016 i przyjęcie preliminarza na rok 2017.

W posiedzeniu uczestniczył wiceprzewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej, który odczytał protokół z badania sprawozdania finansowego i preliminarza oraz zgłosił wniosek o ich przyjęcie.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

27, 29.11 i 4.12. br. zorganizowane zostały w siedzibie Okręgowego Zarządu jednodniowe narady, na których omówione zostały zagadnienia ogólnej sytuacji Stowarzyszenia ogrodowego PZD, w przededniu kampanii sprawozdawczej w roku 2018.

Omówiono przygotowania do nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZD, który ma znowelizować statut i wypowiedzieć się w sprawach istotnych dla zadań i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych w przyszłości.

Prezes OZ przedstawiając sytuację ogólną, zwrócił szczególną uwagę na realizację wniosków z powszechnego przeglądu działek i ROD w 2016 r., a także na konieczność ścisłego przestrzegania prawa i zasad gospodarności w ogrodach działkowych. Omówił również konieczność szukania środków na rozwój ogrodów, upatrując w tym dużą rolę kolegiów prezesów.

Prawnicy okręgu poszerzyli wiedzę na temat zmiany użytkowania działki i nowego spojrzenia na to zagadnienie w proponowanych zmianach do statutu PZD.

Dyrektor biura okręgowego na przykładzie doświadczeń z dotychczasowej pracy z ogrodami omówił sprawy członkowskie i poprawnego funkcjonowania ogrodów.

Zasady obowiązujące w gospodarce finansowej oraz wstępną prezentację programu DGCS, przybliżyła główna księgowa OZ, natomiast sprawy związane z modernizacją, remontami i inwestycjami w infrastrukturze ogrodowej przedstawił inspektor ds. inwestycji, zwracając szczególną uwagę na realność planowania, solidność wykonywania i rzetelność rozliczania każdego zadania inwestycyjno remontowego.

Ze strony uczestników narady padało wiele pytań dotyczących mi.in. odpadów zielonych, kosztów utrzymania czystości w ROD, pozbywania się azbestu w ogrodach oraz skąd brać środki na rozwój ogrodów. W dyskusji mocno akcentowane były zagadnienia ścisłego przestrzegania prawa, dbałości o wygląd naszych ogrodów oraz o ich zagospodarowanie.

Uczestnicy podpisali się pod apelem do Rady Stołecznej Miasta Warszawy solidaryzując się z działkowcami ROD „Obrońców Pokoju”, któremu zagraża likwidacja. Stanowisko prezentujemy tutaj.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 13

Wczoraj 165

W tygodniu 319

W miesiącu 2764

Wszystkich 122360

Kubik-Rubik Joomla! Extensions