Polecamy:

Wieści z Okręgu

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

27, 29.11 i 4.12. br. zorganizowane zostały w siedzibie Okręgowego Zarządu jednodniowe narady, na których omówione zostały zagadnienia ogólnej sytuacji Stowarzyszenia ogrodowego PZD, w przededniu kampanii sprawozdawczej w roku 2018.

Omówiono przygotowania do nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZD, który ma znowelizować statut i wypowiedzieć się w sprawach istotnych dla zadań i rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych w przyszłości.

Prezes OZ przedstawiając sytuację ogólną, zwrócił szczególną uwagę na realizację wniosków z powszechnego przeglądu działek i ROD w 2016 r., a także na konieczność ścisłego przestrzegania prawa i zasad gospodarności w ogrodach działkowych. Omówił również konieczność szukania środków na rozwój ogrodów, upatrując w tym dużą rolę kolegiów prezesów.

Prawnicy okręgu poszerzyli wiedzę na temat zmiany użytkowania działki i nowego spojrzenia na to zagadnienie w proponowanych zmianach do statutu PZD.

Dyrektor biura okręgowego na przykładzie doświadczeń z dotychczasowej pracy z ogrodami omówił sprawy członkowskie i poprawnego funkcjonowania ogrodów.

Zasady obowiązujące w gospodarce finansowej oraz wstępną prezentację programu DGCS, przybliżyła główna księgowa OZ, natomiast sprawy związane z modernizacją, remontami i inwestycjami w infrastrukturze ogrodowej przedstawił inspektor ds. inwestycji, zwracając szczególną uwagę na realność planowania, solidność wykonywania i rzetelność rozliczania każdego zadania inwestycyjno remontowego.

Ze strony uczestników narady padało wiele pytań dotyczących mi.in. odpadów zielonych, kosztów utrzymania czystości w ROD, pozbywania się azbestu w ogrodach oraz skąd brać środki na rozwój ogrodów. W dyskusji mocno akcentowane były zagadnienia ścisłego przestrzegania prawa, dbałości o wygląd naszych ogrodów oraz o ich zagospodarowanie.

Uczestnicy podpisali się pod apelem do Rady Stołecznej Miasta Warszawy solidaryzując się z działkowcami ROD „Obrońców Pokoju”, któremu zagraża likwidacja. Stanowisko prezentujemy tutaj.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 95

Wczoraj 93

W tygodniu 95

W miesiącu 1443

Wszystkich 167609

Kubik-Rubik Joomla! Extensions