Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Mijający rok 2017 nie był łaskawy dla działkowców z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Wiele ogrodów na terenie Szczecina jak również innych miejscowości zostało wielokrotnie podtopionych. Ulewne deszcze spowodowały straty w ogólnej infrastrukturze ROD jednak największe straty ponieśli użytkownicy działek.

Na terenie miasta Szczecina najbardziej dotknięte skutkami ulew zostały ogrody położone na terenie Wyspy Puckiej oraz w okolicach ulicy Spiskiej.

Dobitnym przykładem bezradności służb melioracyjnych naszego miasta w zakresie właściwego odwodnienia terenu jest rodzinny ogród działkowy „Błyskawica” położony przy ul. Spiskiej w Szczecinie, którego część znajdująca się w sąsiedztwie rowu melioracyjnego przy każdych większych opadach jest zalewana, a taka sytuacja trwa od 1988 roku. 

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że układ odprowadzający wody melioracyjne z terenów dzielnicy Gumieńce oraz ROD biegnie wzdłuż działki ewidencyjnej na której znajduje się ogród oraz działkach sąsiednich, które zostały sprzedane pod budownictwo mieszkaniowe.

Sytuacja stała się tragiczna w momencie gdy na działkach sąsiadujących z ogrodem ruszyły prace budowlne. Ciężkie maszyny pracujące na tych terenach doprowadziły do zasypania studni oraz częściowo rowu melioracyjnego. Za powstałe uszkodzenia systemu odwodniającego nie można do końca winić deweloperów w związku z tym, że duża część urządzeń melioracyjnych wybudowana w ubiegłych latach na terenie naszego miasta nie została zinwentaryzowana i naniesiona na mapy a o ich istnieniu dowiadujemy się przy okazji prac budowlanych.

Dzięki licznym interwencjom ze strony Zarządu ROD a także Okręgu udało się częściowo przywrócić  drożność sytemu. Jednak bieżący rok jak również lata ubiegłe pokazały, że aktualne odwodnienie nie jest w stanie dostatecznie skutecznie odprowadzać wody z ternu ogrodu.

Efektem wieloletniej walki o właściwe odwodnienie ogrodu miał być projekt nowego sytemu melioracyjnego do którego realizacji nie doszło.

Aktualnie władze naszego miasta prowadzą prace nad nowym rozwiązaniem, które powinno uregulować stosunki wodne terenu Gumieniec ale kosztem działkowców z ROD „Błyskawica”. Mianowice częścią nowego rurociągu ma być zbiornik retencyjny wybudowany na terenie ogrodu dotkniętym podtopieniami co wiąże się z pozbawieniem działek ludzi, którzy od wielu lat walczą o możliwość ich użytkowania.

Taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Zarząd ROD jak również Okręgowy Zarząd PZD w Szczecinie będzie prowadził działania mające na celu przerwanie prac nad tym projektem i doprowadzeniem do przygotowania rozwiązania zapewniającego właściwe odwodnienie i możliwość korzystania z działek przez działkowców bo to im się należy.  

Inspektor ds. inwestycji, terenowo - prawnych 

Robert Szymański

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 78

Wczoraj 52

W tygodniu 716

W miesiącu 1951

Wszystkich 174416

Kubik-Rubik Joomla! Extensions