Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Na debacie o ogrodach działkowych zorganizowanej przez Wydział Nauki o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego padło wile cierpkich słów kierowanych przez redaktora Michała Rembasa pod adresem ogrodów działkowych (ujęte zbyt tendencyjnie) ale padły również gorzkie słowa jednego z uczestników w sprawie bezlitosnego traktowania drzew przez niektórych działkowców, którzy wycinają drzewa na użytkowanych przez siebie działkach ale zdarzają się również przypadki wycinki na terenie ogólnym.

W tej materii mamy jasne prawo i procedury, nie można więc zasłaniać się brakiem informacji lub niewiedzą.

Na każdej naradzie czy szkoleniach z zarządami ROD temat ten jest przypominany. Zdarzają się jednak przypadki lekceważenia przepisów a przy tym niespotykany brak wyobraźni.

Rodzi to uzasadniony sprzeciw działkowców a także naraża działkowca na przykre skutki administracyjne. Nie można bowiem dopuszczać do samowoli a gdy zachodzi konieczność prowadzenia cieć pielęgnacyjnych, należy to robić w sposób prawidłowy i zgodny z zasadami estetyki. Każde nierozsądne postępowanie kończy się w skutkach usychaniem drzewa, naruszeniem ogólnego wyglądu ogrodu a często i karą administracyjną.

Warto o tym mówić, przypominać i nie tolerować nieodpowiedzialnego postępowania, należy pamiętać, że w ogrodzie nie jesteśmy sami a współżycie z pozostałymi działkowcami wymaga taktu i rozsądku.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 78

Wczoraj 52

W tygodniu 716

W miesiącu 1951

Wszystkich 174416

Kubik-Rubik Joomla! Extensions