Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Majorka, piękne plaże, a na nich rzesze niemieckich i angielskich emerytów. Nic w tym dziwnego. Jest to pewna prawidłowość człowiek pracuje i znajduje czas i środki na wypoczynek. Jak podaje "Berliner Zeitung" ponad połowa niemieckich emerytów, przez co najmniej pięć dni w roku, wypoczywa za granicą. Polski Senior rzadko podróżuje po kraju, a co dopiero po świecie.

Powód? Niestety - brak funduszy. Z badań Funduszu Hipotecznego DOM wynika, że aż 60 proc. polskich seniorów wydaje posiadane środki pieniężne głownie na pokrycie bieżących wydatków takich jak czynsz, opłaty mieszkaniowe i podstawowe zakupy.

Co trzeci senior wydaje pieniądze na zakup leków, choć i tutaj musi oszczędzać. Tylko 5 proc. na hobby, kino, działkę, pomoc rodzinie. Gotówki brakuje przede wszystkim na podstawowe potrzeby. Czy to oznacza, że polscy emeryci o wakacjach mogą tylko pomarzyć? 

Jak pokazują badania CBOS ponad połowa polskich seniorów nigdy nie była za granicą , a tylko 17 proc. emerytów korzysta z wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych. Dla większości podróże są szczytem marzeń. Główną barierą są - pieniądze.

Wobec powyższego, wykorzystajmy ogród i działkę ogrodową do relaksu i wypoczynku. Przystosujmy ogrody działkowe do szerszej formy relaksu dla rodzin, Seniorom, dla ogólnej profilaktyki zdrowotnej, większej aktywności fizycznej i intelektualnej  przebywającym członkom rodzin w ogrodzie.

Wypoczynek  na użytkowanej działce

Posiadanie działki ogrodowej daje nam nie tylko uprawnienia ale i nakłada obowiązki. Działka pozwala na bycie aktywnym, pozwala zapomnieć o starości, a także problemach zdrowotnych i rodzinnych. Dzięki aktywności człowiek czuje się potrzebny innym, odczuwa radość i optymizm, rozwija się intelektualnie i kulturowo. Aktywność zapobiega wykluczeniu społecznemu i daje poczucie pełniejszej godności Seniora.

Starsi, często schorowani ludzie z wielką radością i entuzjazmem biorą udział w zajęciach środowiskowych. Świadczy to o głębokim sensie aktywizowania osób starszych zarówno w sferze społecznej, jak i fizycznej.

Uczestnictwo w  aktywnościach przynosi poprawę ogólnego zadowolenia z życia. Np. „Udzielam się we wszystkich zajęciach i dla zdrowia, i dla towarzystwa. Lubię tworzenie rękodzieła i zajęcia terapeutyczne przez wykonywanie prac manualnych”

„Jest mi w ogrodzie dobrze. Przebywam między ludźmi. Nie doskwiera mi samotność”

„Szczególnie cenię tu rehabilitację na wolnym powietrzu i sport. Wspólne spotkania poprawiają mi samopoczucie. Mam tu kontakt z ludźmi”.

Takie  opinie działkowców zachęcają do tworzenia nowoczesnej infrastruktury w ogrodzie. Służy ona dla zdrowia i pomaga  utrwalać  więzi rodzinne i społeczne  oraz  rokuje wielopłaszczyznową współpracę  działkowców.

Jest jeszcze czas na organizację i przygotowanie ogrodu i działki do niestandardowego wypoczynku w najbliższym sezonie.

Wolontariat kompetencji w ogrodach jest bardzo pilną koniecznością pokoleniową, bo w niedługim czasie będą wybory organów ROD. Podziel się kompetencjami pośród społeczności działkowej i pomagaj aktywistom w pracy społecznej.

PAMIĘTAJMY  DOBRO  ZAWSZE  WRACA

Być może to Twoje przyszłe miejsce pracy - działalności i satysfakcji z życia.  Jesteśmy tyle warci ile pomagamy drugiemu człowiekowi.

Wiceprezes OZ PZD

inż. Józef Romanowski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 80

Wczoraj 52

W tygodniu 718

W miesiącu 1953

Wszystkich 174418

Kubik-Rubik Joomla! Extensions