Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym działkowcy borykają się z licznymi kradzieżami i dewastacją altan. Informacje o tego typu zdarzeniach przekazywane są przez lokalne media z całej Polski: W okręgu w Poznaniu w Śremie zatrzymano 18-letniego mężczyznę, który włamał się do dwóch altan na terenie ogrodów działkowych pod koniec listopada 2017 r. Działkowcy stracili walizkę z narzędziami, motorower, kask motocyklowy, czajnik elektryczny, radiomagnetofon, a także naczynia i sztućce. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów.

Na początku grudnia 2017 r. policja w Dolnego Brzegu ujęła złodzieja, który okradał ogrody działkowe w Żmigrodzie. 42-letniemu mężczyźnie grozi 5 lat więzienia.

Do 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który ukrywał w ogrodach działkowych na terenie powiatu sulęcińskiego przedmioty skradzione na przełomie 2017 i 2018 r.

Na stronie www.przelom.pl zamieszczono informację o kradzieży, do której doszło w pierwszych dniach stycznia br. w ogrodach działkowych w Chrzanowie w okręgu Małopolskim. Złodziej wyniósł z altany dwie butle gazowe o pojemności 11 i 3 kg niszcząc kłódkę, drzwi i zasuwę.

16.01.2017 r. ok. godz. 23.00 w Elblągu przy ul. Skrzydlatej w ogrodach działkowych złodzieje dostali się do kilku altan. Zostali zatrzymani dzięki śladom pozostawionym na śniegu. Mieli przy sobie narzędzia ogrodnicze i budowlane oraz silnik do podkaszarki.

Do zuchwałej kradzieży doszło w Bytomiu 17 stycznia br. na terenie ROD „Malwa”. Sprawcy wykopali ponad 70 m rur wodociągowych. Straty oszacowano na ok. 1600 zł. Złodziei zatrzymano.

Policja wciąż poszukuje sprawców włamań do ok. 30 altan w ROD „Fantazja” we Wrocławiu, do których doszło w dniach 23/24 i 25/26 stycznia br.

Portal www.24wspolnota.pl poinformował o włamaniach do dwóch altan na terenie ogrodów działkowych w Białej Podlaskiej przy ul. A. Mickiewicza, do których doszło 25 stycznia. W jednym sprawca wybił szybę, a w drugim uszkodził zamek. Straty oszacowano na 1000 i 400 zł.

Gazeta Starachowicka opisała zdarzenie, do którego doszło 25 stycznia br. – nieznani sprawcy okradli 38-letniego działkowcy, zabierając warte ponad tysiąc zł agregat prądotwórczy i taczkę.

26 stycznia po godzinie 20-tej 34-letni działkowiec ujął sprawcę włamania na gorącym uczynku w ogrodzie działkowym na terenie powiatu kłodzkiego. Zauważył, że na drzwiach jego altany nie ma kłódki, a szyby są od środka zaparowane. Uniemożliwił sprawcy ucieczkę z altany i przetrzymał go aż do przyjazdu policji.

Tygodnik Ciechanowski informował, że 26 stycznia br. zatrzymano mężczyznę, który dokonał około 30 włamań do altan na terenie ROD „Sona”, wybijając szyby w oknach. Sprawcę ujęto.

Kurier Przasnyski opisał zdarzenie, do którego doszło 27 stycznia. Podczas włamania do altany wyniesiono opryskiwacz ogrodowy, namiot ogrodowy, uszkodzono drzwi i wybito szyby. Szkody oszacowano na ok. 500 zł.

Portal www.doba.pl donosi, że pod koniec stycznia 2018 r. w Kłodzku na terenie ogrodów działkowych sprawca, który włamał się do jednej z altan ukradł agregat prądotwórczy wart 600 zł.

Dziennik Trybuna Opolska i portal www.brzeg24.pl donosiły, że pod koniec stycznia br. w ogrodach działkowych w Grodkowie zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 27- i 33-lata, którzy ukradli narzędzia ogrodnicze. Złodzieje byli pod wpływem alkoholu.

W okręgu w Łodzi pod koniec stycznia w ogrodach działkowych policjanci znaleźli 66-latka, który przebywał w jednej z altan. Przy okazji znaleziono skradziony jesienią w Łodzi rower.

Serię włamań odnotowano pod koniec stycznia w Białej Podlaskiej – do jednego włamania doszło na terenie ogrodów działkowych przy ul. Aleja Jana Pawła II; straty oszacowano na 300 zł. Do drugiego zdarzenia doszło w domu działkowca w ROD w Alei Tysiąclecia. Zniszczenia oszacowano na ok. 700 zł. Do kolejnych zdarzeń doszło jeszcze 6 razy w styczniu. Skradzione przedmioty nie miały wielkiej wartości, ale wyłamane zostały drzwi wejściowe do altan i powybijano szyby.

30 stycznia br. portal www.regionfan.pl informował o mieszkance Legnicy, która specjalizowała się w kradzieżach altan ogrodowych. Działała przez ostatnich kilka miesięcy wynosząc z altan kosiarki, narzędzia ogrodnicze i budowlane oraz sprzęt elektroniczny – warte ok. 12 tys. zł.

31 stycznia w godzinach południowych dwóch złodziei w wieku 27 i 37 ujęto na gorącym uczynku w ogrodach działkowych w Kętrzynie. Policję zawiadomiła kobieta, a jej partner zatrzymał złodziei. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.

1 lutego br. portal www.infoilawa.pl poinformował, że do częstych aktów kradzieży i wandalizmu dochodzi w ogrodzie działkowym w Iławie. Ginie tam sprzęt ogrodniczy i wyposażenie altan. W połowie stycznia doszło tam również do pożaru jednej z altan. Policja zwiększyła ilość patroli na terenie ogrodów działkowych. Dzięki temu w pierwszej połowie lutego zatrzymano 19-latka, który kradł z altan elektronarzędzia. Mężczyźnie grozi 10 lat więzienia. Część przedmiotów wróciła do właścicieli.

6 lutego br. Białej Podlaskiej zatrzymano mężczyznę, który grasował w ogrodach działkowych. Łupem złodzieja stały się alkohole i domowe przetwory znajdujące się w jednej z altan. Sprawca uszkodził wiele innych altan wybijając szyby lub wyłamując drzwi.

9 lutego br. zatrzymano na terenie ogródków działkowych w Nowej Rudzie mężczyznę, który usiłował włamać się do jednej z altan. Zanim doszło do zatrzymania sprawdza włamania zdążył uszkodzić płytę, która zabezpieczała okno.

Do włamań na terenie ROD „Winnica” w Ostrowcu Świętokrzyskim dochodziło w okresie od grudnia 2017 r. do lutego br. roku. Policja poszukuje sprawców.

Widać więc, że problem kradzieży i wandalizmu to problem wielu działkowców i zarządów ROD. W celu zabezpieczenia ogrodów należy więc zwiększyć wizyty na terenie ROD zimą, dbać o patrole na terenie ogrodów działkowych, ustawianie coraz większej liczby latarń oświetlających alejki ogrodowe i parkingi, a tam gdzie jest to możliwe, zakładać monitoring obejmujący cały teren ogrodu.

mgr inż. Małgorzata Wójcik

instruktor ds. ogrodzniczych KR PZD

źródło: monitoring mediów Krajowej Rady PZD

Zdjęcie: pixabay.com

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 80

Wczoraj 147

W tygodniu 1404

W miesiącu 4288

Wszystkich 195544

Kubik-Rubik Joomla! Extensions