Polecamy:

Wieści z Okręgu

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Na tegoroczne Walne Zebranie ROD „Nad Jeziorem”, które odbyło się 17 marca, w sobotę, przybyło dwoje przedstawicieli z Okręgu Szczecin.

Działkowcy, już wcześniej, zadecydowali o podziale ogrodu na dwie oddzielne jednostki. W porozumieniu i przy uzyskanej pomocy z Okręgu udało się ten proces przeprowadzić w sposób spokojny, zadowalający, niekonfliktujący strony.

Tak ważne decyzje dla jednego jak i drugiego ogrodu, zgromadziły trochę ponad 10 procent członków.

Z uwagi na frekwencję zebranie odbyło się w II terminie.

Po zatwierdzeniu sprawozdań: z działalności Zarządu za 2017 rok, finansowego oraz sprawozdania Komisji Rewizyjnej, w trakcie ogłoszonej przerwy, działkowcy nie pozostający w ogrodzie „Nad Jeziorem” mogli opuścić salę i udać się na zebranie do siebie.

Trochę więcej, bo powyżej 12 procent pozostało by decydować o opłatach i pozostałych ważnych sprawach dotyczących funkcjonowania ogrodu w bieżącym roku.

Ważny problem poruszany w dyskusji przez działkowców to sprawa podtopień działek. Woda przelewa się przez wał przeciwpowodziowy zalewając ogródki, niszcząc nasadzenia i uprawy. Podtopienia dochodzą do wysokości nawet pół metra co uniemożliwia lub utrudnia korzystanie z działki. Bezradność wobec żywiołu, straty, powodują, że rozważano temat zwolnienia z opłat lub ich obniżenia.

Jak w innych ogrodach dyskutowano również na tematy: osób zamieszkujących w altanach w kontekście posiadania szamb i ich opróżniania, naprawy i przejezdności alejek oraz rozrośniętych żywopłotów je zawężających, oraz w sprawie zwierząt domowych - hodowanych na działkach z możliwością ograniczania ich liczebności, aby nie utrudniały pozostałym działkowcom przebywania na działkach, co staje się szczególnie odczuwalne i dokuczliwe w okresie letnim.

Walne zebranie zobowiązało nowo wybrany Zarząd aby nie przestawał monitować, do władz gminy, w sprawie wału przeciwpowodziowego.

Wiele czynników sprawia obecnie, że z siłą ruchów społecznych i organizacjami pozarządowymi trzeba się liczyć. To dobrze, że są postrzegani w przestrzeni publicznej. To dobrze dla ogrodów i działkowców, gdyż nie sposób nas nie zauważyć. Tylko dlaczego ten obraz nie przekłada się na zainteresowanie działkowców swoimi sprawami? Nie zapominajmy, że razem zrobiliśmy dla siebie wiele, z czego teraz korzystamy.

E. R.

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 5

Wczoraj 128

W tygodniu 779

W miesiącu 2702

Wszystkich 164308

Kubik-Rubik Joomla! Extensions