Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W dniu 11-04-2018 odbyło się Zebranie Sprawozdawcze  w ROD „MIEJSKI” w Pyrzycach. Zebranie rozpoczęło się w drugim terminie o godz. 16,30. Otwarcia zebrania dokonała Prezes ROD „Miejski”  Pani Genowefa  NOWICKA witając  przybyłych gości: Pani Burmistrz Pyrzyc Marzena PODZIŃSKA, Komendant Straży Miejskiej Pan Michał Maduzio, Naczelnik Wydziału Policji w Pyrzycach, Radnego Starostwa Powiatowego Pan Darczuk Walenty,  działkowców ogrodu  i przedstawiciela Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie. 

Po dokonaniu wyboru Przewodniczącego Zebrania –  obrady przebiegały sprawnie i zgodnie z przyjętym porządkiem obrad. 

Pani Prezes złożyła  sprawozdanie za rok 2017 omawiając najważniejsze tematy i wykonane prace inwestycyjne. Wynik finansowy za okres rozliczeniowy zamknął się wynikiem ujemnym. Z uwagi na nieplanowane zwołanie zebrania działkowców w sprawie wyboru stowarzyszenia ogrodowego, które będzie prowadziło ogród. 

Przedstawiono  liczne plany realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych  na 2018 r Zostało podjętych 13  uchwał. 

Okręgowy Zarząd PZD w  Szczecinie  reprezentował  Józef  Romanowski V-ce Prezes  OZ. Wykorzystał czas  pomiędzy I i II terminem zebrania przedstawiając następujące tematy:

1. 9 grudnia 2017 r odbył się XIII Nadzwyczajny Zjazd Delegatów w Warszawie dotyczący dostosowania Statutu PZD do wymogów nowej ustawy o Stowarzyszeniach.  Podjęta uchwała została skierowana do KRS i w dniu 23-02-2018 został zarejestrowany Statut i obowiązuje od dnia rejestracji. 

2. Powołano kolegium Prezesów powiatu pyrzyckiego. Jest to ważne forum wymiany doświadczeń, które reprezentuje ROD przed samorządem gminy i powiatem. 

3. Jednym z ważniejszych wydarzeń  w 2017 r  to Jubileusz  120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich.

4. Ustawa UE o ochronie danych osobowych 

5. Roszczenia w ROD 

6. Nowe prawo wodne od 2018 opłata stała i od zużycia wody powierzchniowej i podziemnej

7. Projekt ustawy mieszkaniowej i inwestycji towarzyszących

8. Bezpieczeństwo w ROD , podpalanie altan, zaczadzenia , kradzieże 

9. Ustawa reprywatyzacyjna – protesty z ROD i OZ

10. Nowy Regulamin ROD

Materiały przygotowane przez Zarząd i Komisję Rewizyjną z uwagą wysłuchali wszyscy działkowcy. Zebranie przebiegło  spokojnie i rzeczowo. 

Podczas dyskusji zabrała głos Pani Burmistrz Marzena Podzińska i udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na poruszone tematy przez działkowców w zakresie odwodnienia ogrodu, wyjaśniła kiedy i gdzie będą remontowane zabytkowe mury obronne wokół ogrodu. Jest to poważny temat i koszt remontu muru zamknie się około 2 mln PLN.

Jednocześnie Pani Burmistrz złożyła wyczerpującą informację na temat rozsyłanych nieprawdziwych plotek o zabieraniu działek. Potwierdziła, że są to celowe kłamstwa ażeby skłócić mieszkańców miasta. Rolą Burmistrza jest łączenie i godzenie.

Pan Komendant Straży Miejskiej stwierdził - że wykorzystywane kamery wpłynęły korzystnie na ilość mandatów i poprawę czystości tego pięknego miasta. Bardzo dobrze określił współprace z ROD i dalej będzie bieżąca dwustronna współpraca.

Naczelnik Policji potwierdził  o bieżącej współpracy dzielnicowych z ogrodami i wykazał dalsze udoskonalanie współpracy z miastem i z ogrodami 

W imieniu OZ PZD V-ce Prezes Józef Romanowski  złożył  podziękowanie organom statutowym  ROD za wykonane  pracę organizacyjne,  inwestycyjne i za uczestnictwo w zebraniu. 

Niech 2018 r będzie rokiem pełnych pomyślności i sukcesów tak zawodowych jak i osobistych każdego. Dziękuje za prace Zarządowi, Komisji Rewizyjnej i wszystkim działkowcom. Powodzenia i zdrowia dobrych plonów i wspaniałej atmosfery na co dzień.

V-ce Prezes OZ Szczecin

inż. Józef Romanowski

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 80

Wczoraj 147

W tygodniu 1404

W miesiącu 4288

Wszystkich 195544

Kubik-Rubik Joomla! Extensions