Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

20 tys. zł- tyle gmina dołoży Rodzinnym Ogrodom Działkowym w Nowogardzie do remontu wodociągu przy ul. Zamkowej. Uchwałę w tej sprawie przyjęli radni, jeszcze przed świętami Wielkanocnymi. Z wnioskiem o dofinansowanie remontu wodociągu zwrócił się do władz miasta zarząd ROD w Nowogardzie. Rura jest już w takim, stanie, że dalsze jej „łatanie" nie ma sensu, do tego wycieki wody przy każdych usuwanych awariach znacznie obciążają działkowców.

Doszło do tego, że wodociąg trzeba było zamknąć, działkowcy zostali bez dostępu do wody. Tylko w jednym miesiącu zeszłego lata - sierpniu, w wyniku awarii zmarnowało się ponad tysiąc litrów wody. Wtedy zorientowaliśmy się, że wodę trzeba zakręcić, aby nie generować kosztów - mówi prezes ROD w Nowogardzie, Ryszard Wajk.

Kiedy jesienią spisano liczniki okazało się, że niedobór był znacznie większy, bo aż 2378 m3. Każdy działkowiec musiał do swojego rachunku dopłacić prawie 30 zł, bo różnicę między wodomierzami na ogrodach a głównym licznikiem solidarnie rozłożono na wszystkich, 303 działkowców posiadających swoje ogródki przy Zamkowej.

Dlatego ROD zdecydował się wymienić wodociąg na nowy, z tym, że organizacja działkowców nie dysponuje możliwościami finansowymi, aby z własnych środków wykonać tę inwestycję. Ze wstępnych obliczeń wynika, że wymiana głównej rury wodnej zasilającej ogrody przy Zamkowej może sięgnąć nawet 80 tys. zł.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie pokryć sami tego wydatku, dlatego oprócz środków, jakimi będziemy dysponowali, dotacji z gminy oraz pieniędzy przekazanych nam przez zarząd okręgowy (zaledwie 5 tys. zł) pozostałą kwotę będą musieli solidarnie pokryć sami działkowcy. Już przyjęliśmy w tej sprawie uchwałę - przyznaje Ryszard Wajk, prezes ROD w Nowogardzie.

Z uchwały tej wynika, że każdy posiadacz ogrodu przy ul. Zamkowej zostanie obciążony kwotą 250 zł. - Możemy oczywiście tylko apelować, aby działkowcy do końca maja tego roku wpłacili tę kwotę, bo przecież nikogo nie zmusimy. Nie mniej, jeśli nie uzbieramy pieniędzy, nie ruszymy z inwestycją i będziemy musieli zwrócić otrzymane dotacje - mówi szczerze R. Wajk.

A to oznacza, że działkowców z Zamkowej może czekać nie tylko sucha wiosna, ale i lato bez wody na ogrodach. Prezes ROD wierzy jednak, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Czekając na wpłaty od działkowców, już zaprosił do składania ofert lokalne firmy, które mogą wodociąg wymienić na nowy. Łącznie na ogrodzie będzie trzeba położyć przeszło 3 tys. metrów bieżących nowych rur.

Marcin Simiński

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 66

Wczoraj 239

W tygodniu 794

W miesiącu 3247

Wszystkich 238963

Kubik-Rubik Joomla! Extensions