Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Pan redaktor Marcin Wójcik Gazeta Wyborcza. 10.04 br., redaktor M. Wójcik znów zajął się rodzinnymi ogrodami działkowymi. Tym razem staje po stronie bezprawia i łamania porządku ustawowego. Bije na alarm pod szumną nazwą „Wyrzucają działkowców z ogrodu", bazując na przykładzie ROD im. H. Sucharskiego w Wejherowie, gdzie rodzina zamieszkuje od roku altanę, wiedząc o tym, że zamieszkiwanie w altanie ogrodowej jest niedozwolone i może skutkować pozbawieniem prawa dzierżawy działkowej. Los tych ludzi nie jest do pozazdroszczenia, ale skąd oni się znaleźli w ogrodzie i gdzie jest ich poprzednie mieszkanie? Faktem jest, że ewidentnie doszło do naruszenia prawa.

Co było powodem wyłączenia zasilania tej altany? Redaktor nie zgłębił. Do tego faktu pewnie odniesie się zarząd ogrodu. Pan redaktor Wójcik przy okazji biczuje PZD, przytaczając, że działkowiec płaci od 300-800 zł dzierżawy, co jest nieprawdą.

W altanie działkowej nigdy nie było wolno zamieszkiwać. Nie jest to więc wymysł ustawy o ROD z 2013 r.

Drugi przykład, bez personaliów pokazuje, że użytkownik działki był nieświadomy budując altanę z przystosowywaniem jej do zamieszkiwania. A przecież każdy działkowiec dostaje nieodpłatnie regulamin ROD, gdzie określone są m.in. jego prawa i obowiązki oraz obowiązujące przepisy.

Za budowę altany ponadnormatywnej nie odpowiada PZD. Odpowiedzialność za naruszenie przepisów spoczywa na każdym użytkowniku.

Zameldowanie w altanie nie jest tożsame z przyzwoleniem na zamieszkiwanie i ten pogląd podzielają sądy.

Przytaczanie wypowiedzi działkowca z ogrodu „Forsycja" w Poznaniu o żądaniach przez „wolnych działkowców" abolicji jest chyba też nie na miejscu. Jak to się ma do sprawiedliwości społecznej?

To nie są grzechy, które można bezkarnie odpuszczać.

Przykład z Głogowa ukazuje źródło bezdomności w ogrodach, za które winy nie ponosi PZD, ale wg redaktora PZD ma wypić to przysłowiowe piwo.

Panie redaktorze - stawajcie w obronie ludzi biednych, ukazujcie sferę ubóstwa, która wymaga uregulowania, ale nie stosujcie haseł populistycznych, że PZD bezmyślnie ruguje ludzi z działek, bo jest to kłamstwo, niepoparte dowodami.

Problem bezdomności istnieje, apelujcie więc do samorządów, do organów państwowych, aby tworzyć system pozwalający na minimalizację tego zjawiska i pomoc dla ludzi, którzy takiej pomocy potrzebują.

Rzetelność obowiązuje każdego, a zwłaszcza dziennikarza, gdyż tego wymaga etyka jego zawodu. Łatwo oskarżać, bo to niewiele kosztuje i na tym Pan Redaktor powinien się zastanowić. List kierujemy do wiadomości Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej i Krajowej Rady PZD.

List otwarty

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 84

Wczoraj 147

W tygodniu 1408

W miesiącu 4292

Wszystkich 195548

Kubik-Rubik Joomla! Extensions