Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

SZANOWNY PANIE REDAKTORZE. Pan red. Michał Wójcik zabiera głos w artykule pt. „Wyrzucają ludzi z ogrodów" z dnia 10-04-2018 / Gazeta Wyborcza - w sprawie bardzo trudnego tematu zamieszkiwania w ogrodach działkowych w kraju.

Treść artykułu jest wybiórcza i nierzetelna. Jest np.: poruszona sprawa wyłączenia prądu do altanki w której mieszka rodzina. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 o rodzinnych ogrodach działkowych art.12 „ na terenie działki obowiązuje zakaz zamieszkiwania oraz prowadzenia działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej"

Prawda jest taka, że nie wyrzuca się z ogrodów zamieszkujących działkowców, a Zarządy ROD bardzo często pomagają w różnej formie potrzebującym działkowcom w codziennym funkcjonowaniu. Występują do Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie o wsparcie potrzebujących, bo sami zainteresowani nie wiedzą lub nie są w stanie ubiegać się o wsparcie finansowe samodzielnie. Opłata za śmieci, wodę itd.

Problem rozwiązania mieszkalnictwa w ogrodach wymaga pomocy rządowej. Pisanie artykułów atakujących działkowców nie rozwiązuje długoletniego problemu, a odwrotnie wzmacnia Pan Redaktor Wójcik naganne zjawisko łamania obowiązującego prawa.

Jest potrzeba lokali socjalnych lub z zasobów miast, ażeby zlikwidować zamieszkiwanie w ogrodach. Ogrody nie mają warunków technicznych - brak kanalizacji sanitarnych i ekologicznego systemu ogrzewania zamieszkiwanych altanek.

Innym sposobem może być „Najem z dojściem do własności" który umożliwia systematyczną spłatę ceny mieszkania w ramach czynszu najmu i wykupienia go w okresie np. do 20 lat od momentu zawarcia umowy.

PANIE REDAKTORZE

Pan Redaktor Wójcik nie podchodzi do problemu jak go rozwiązać - tylko manipuluje - np. ze działkowiec płaci do 800 zł dzierżawy rocznie co jest wymyślonym kłamstwem.

Jest to celowy atak na działkowców aby przedstawić ogrody zieleni w miastach jako nieludzko zarządzane, gdzie brak jest sympatii do drugiego człowieka.

Jest to nieuzasadnione zdeptanie dobrego imienia działkowców. Działkowcy się nie godzą na szerzenie kłamstwa i niegodne pomówienia.

Jesteśmy tyle warci ile pomagamy dla drugiego człowieka. Pomagajmy a nie niszczmy.

Szczecin 20-04-2018

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 85

Wczoraj 147

W tygodniu 1409

W miesiącu 4293

Wszystkich 195549

Kubik-Rubik Joomla! Extensions