Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczego PZD z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Maciejowice w Szczecinie wyrażają stanowczy sprzeciw wobec tworzenia prawa niezgodnego z zasadami sprawiedliwości społecznej. Proponowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących nie może zawierać preferencyjnych zasad dla jednych, kosztem szkody i niepewności tych drugich czyli nas działkowców.

Projektowane zapisy tzw. specustawy mieszkaniowej zagrażają bytowi Rodzinnych Ogrodów Działkowych, gospodarujących przez dziesiątki lat na terenach, które wielokrotnie były i jak się okazuje nadal przedstawiają wielką wartość dla deweloperów oraz zwolenników różnorodnych form budownictwa.

Wyrażamy stanowczy protest przeciwko pomijaniu w projektowanych zapisach tzw. specustawy Polskiego Związku Działkowców, jako strony na każdym etapie postępowania w sprawie wydania zgody na realizację inwestycji mieszkaniowej czy towarzyszącej. Przypominamy, iż rolę i zadania Polskiego Związku Działkowców, reprezentującego blisko milionową rzeszę użytkowników działek w jasny sposób precyzuje Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych uchwalona przez Sejm RP 13 grudnia 2013 roku. O prawa i obowiązki oraz o miejsce ogrodnictwa działkowego w Polsce walczyliśmy z wielką determinacją. Ogrody to nasze „małe ojczyzny", w które wpisana jest wielopokoleniowa tradycja, wkładany trud, satysfakcja, a niejednokrotnie sposób na życie.

Projekt proponowanej tzw. specustawy mieszkaniowej zawiera znaczne odstępstwa od zasady powiązania realizacji inwestycji mieszkaniowych z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, co w konsekwencji umożliwiłoby deweloperom budowę mieszkań na terenach do tej pory dla nich niedostępnych. Idąc dalej w tej niezdrowej logice, proponowane zapisy nie zabezpieczają Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działkowców przed skutkami szkód zaistniałych w wyniku planowanych inwestycji, gdyż nie są oni uznani za stronę w postępowaniu odszkodowawczym. W proponowanym projekcie próżno także szukać zapisów gwarantujących możliwość uzyskania działki w wyniku obowiązkowego utworzenia nowych terenów działkowych.

Zgromadzeni na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Maciejowice w Szczecinie w pełni popierają stanowisko Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 marca 2018 roku, skierowane do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz opinie w sprawie projektu tzw. specustawy mieszkaniowej formułowane przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

Prosimy Pana Ministra o zaprzestanie prac nad projektem tej kontrowersyjnej ustawy, której proponowane zapisy mogą doprowadzić do likwidacji ogrodów działkowych. W Polsce jest wystarczająco dużo miejsca dla realizowania różnorodnych przedsięwzięć i twórczych pomysłów. Jesteśmy przekonani, że idea ułatwiająca przygotowanie i realizację inwestycji mieszkaniowych nie musi burzyć spokoju wielomilionowej rzeszy działkowców, ich rodzin i sympatyków.

Prezes Zarządu ROD im "Maciejowice"

Jan Jabłoński

Przewodniczący Walnego Zebrania

Piotr Baranowski

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 82

Wczoraj 147

W tygodniu 1406

W miesiącu 4290

Wszystkich 195546

Kubik-Rubik Joomla! Extensions