Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Kampania sprawozdawcza w ROD powoli zbliża się do końca, większość zebrań sprawozdawczych w okręgu jest już poza nami. Teraz pora na analizę dokumentów, ich ewentualną korektę a tam gdzie zajdzie potrzeba wyłączenie z obiegu prawnego dokumentów niezgodnych z przepisami. Tegoroczna kampania sprawozdawcza jest ostatnią w kadencji, rok przyszły będzie przebiegał pod znakiem sprawozdawczo - wyborczym.

Warto więc zwrócić uwagę na to, by już od teraz rozpocząć pracę nad tym, kogo zaproponować jako kandydatów do przyszłych zarządów ROD i komisji rewizyjnych a także na delegatów, którzy wezmą udział w Okręgowym Zjeździe Sprawozdawczym.

Wybór nie jest łatwy, tym bardziej należy go przemyśleć.

Do organów statutowych powinni wejść ludzie o odpowiednim dorobku intelektualnym, doświadczeniu w działalności społecznej a przede wszystkim ludzie oddani idei ogrodnictwa działkowego i służbie dla innych.

Pełnienie funkcji w organach to zaszczyt z jednej strony ale również ogromna odpowiedzialność. Jeżeli ktoś nie czuje powołania do takiej misji, lepiej niech nie wchodzi do gry, bowiem sam się rozczaruje lub nim się rozczarują. Trzeba mieć świadomość, że jest to służba dla działkowców, którzy powierzają mandat do sprawowania funkcji społecznej.

Jeżeli kandydat nie ma tej świadomości a ma na celu inne przesłanki, to wcześniej czy później dojdzie do dysonansu w pracy organu, ze szkodą dla ogrodu.

Częste zmiany personalne nie sprzyjają stabilizacji i ciągłości polityki. Należy natomiast liczyć się z  tym by do pracy w organach pozyskiwać ludzi nowych, o szerokim horyzoncie myślowym i rokujących nadzieje na dłuższy okres funkcjonowania.

Nadchodzący czas niesie nowe wyzwania dla zarządów i komisji rewizyjnych w ogrodach. Wynikają one z potrzeb rozwoju ogrodów, szukania środków na ich rozwój, nowych uregulowań prawnych dotyczących gospodarki wodą, odpadami a także zapewnienia ochrony danych osobowych każdego działkowca oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa przy poszerzaniu się funkcji ogrodów działkowych na nowe potrzeby społeczne. Nowoczesność wymusza nowe metody administrowania. Informatyka wchodząca do ogrodów ułatwia życie ale wymaga też odpowiedniego przygotowania w poruszaniu się w nowej rzeczywistości.

Czy znajdziemy kandydatów którzy spełnią te wymagania?. Na pewno tak, ale o tym trzeba myśleć już teraz by na wybory mieć gotowe propozycje poparte argumentami.

Pamiętać należy również o tym by nie wywracać wszystkiego i zaczynać prace od nowa. Potrzebne jest także doświadczenie ludzi sprawdzonych i oddanych idei, która musi cały czas łączyć działkowców.

Po dużym ładunku patriotyzmu, wywołanym świętem flagi biało - czerwonej i rocznica Konstytucji 3 Maja, należy pamiętać, że nasz patriotyzm lokalny powinna łączyć nasza żółto - zielona flaga związkowa, ku pożytkowi naszego kraju.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 77

W tygodniu 587

W miesiącu 1673

Wszystkich 177281

Kubik-Rubik Joomla! Extensions