Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

W miniony weekend szczecińskie Wały Chrobrego zazieleniły się i zakwitły całą paletą barw – odbyła się XXXVI edycja kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”. Ci, którzy przyszli nawet „na chwilę” tylko się rozejrzeć – nie wracali z pustymi rękami.

Wielu znalazło coś dla siebie – byli producenci: krzewów i drzew owocowych – można było zakupić stare odmiany jabłoni, bylin, róż (piennych, szczepionych na pniu, parkowych), krzewów ozdobnych (duży wybór azalii i rododendronów, hortensji i powojników) warzyw – głównie pomidorów koktajlowych oraz rozsad, producenci ziół oferowali m.in. szeroką gamę odmian mięty i bazylii oraz ziół mało popularnych np. jeżówka elektryczna pochodząca z Ameryki Łacińskiej, sukulentów, roślin cebulowych – w większości lilii i mieczyków, roślin rabatowych – na tarasy, balkony i do sadzenia w gruncie – surfinie, petunie, werbeny, pelargonie, w tym angielskie oraz roślin wodnych i ryb do oczek wodnych i stawów.

Można było kupić miody, kosiarki, swoje stanowisko wystawili producenci domków drewnianych czy donic.

Wśród około 100 wystawców z całej Polski, swoje stoisko prezentowali również społeczni instruktorzy krajowi i okręgowi Polskiego Związku Działkowców okręgu szczecińskiego. Instruktorzy udzielali porad dotyczących przepisywania prawa do działki, opłat ogrodowych. Odwiedzający nasz namiot mogli zbadać pH gleby, radzili się co zrobić z namiotnikami, które również i w tym roku się pojawiają, dopytywali się o choroby truskawek, przynosili chore, porażone liście. Instruktorzy służyli radą, wysłuchiwali bolączek działkowców, informowali o wolnych działkach w Okręgu, na które wciąż jest niesłabnące zapotrzebowanie. A wiedząc o tym, już wcześniej przygotowaliśmy wykaz wolnych działek z podziałem na rejony zarówno miasta Szczecina jak i innych miast naszego Okręgu.

Promujemy Związek rozdając Zieloną Rzeczpospolitą, Działkowca, ulotki. Prezentujemy  najładniejsze działki naszego Okręgu, informujemy i zachęcamy do brania udziału w organizowanych przez Okręg konkursach, szczególnie w konkursie plastycznym dla dzieci. Będzie to już jego 3 edycja! Prezentowaliśmy też prace dzieci wykonane w latach ubiegłych, szkoda tylko że nie wszystkimi mogliśmy się pochwalić ze względu na ograniczone miejsce w namiocie.

Propagowaliśmy również ekologiczne ogrodnictwo. Rozpowszechnialiśmy domki i hotele dla owadów zapylających, podpowiadaliśmy jak można zrobić hotele we własnym zakresie, a instruktorzy dzielili się doświadczeniami i opowiadali o zwyczajach murarek.

  

Pogoda była piękna, cały weekend świeciło słońce, co przyciągnęło prawdziwe tłumy zwiedzających, którzy nierzadko przyjechali spoza Szczecina i z pobliskich miejscowości niemieckich. To zawsze jest wyjątkowa okazja, kiedy działkowcy i miłośnicy ogrodnictwa mają ogromny wybór w jednym miejscu. Jest to również okazja, by podpytać producentów i specjalistów o nurtujące problemy, zasięgnąć porad czy spotkać się z zaprzyjaźnionymi już ogrodnikami, którzy na kiermaszu są obecni od lat.

J. Sielicka

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 8

Wczoraj 125

W tygodniu 224

W miesiącu 2190

Wszystkich 174655

Kubik-Rubik Joomla! Extensions