Polecamy:

Wieści z Okręgu

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Nawiązując do artykułu w Dzienniku Nowogardzkim z dnia 23.05.2018 r. pt. „Na Zamkowej dalej Sahara” i problemu nawodnienia działek w części ROD im. „Juliusza Słowackiego” zlokalizowanego przy ul. Zamkowej nasuwa się uwaga dotycząca sposobu myślenia niektórych użytkowników działek, którzy uważają, że są wyłącznie dzierżawcami działek a nie ich właścicielami i cała infrastruktura nie należy do nich. Nie ma chyba nic bardziej mylącego jak taki sposób rozumowania.

Jako stowarzyszenie ogrodowe jesteśmy właścicielami infrastruktury i do nas należy odpowiednie jej utrzymywanie w sprawności. Wszelki remonty lub inwestycje finansowane są ze środków gromadzonych na Funduszu Rozwoju a ten fundusz powstaje z dotacji z odpisów z nadwyżek pozostających z opłat, podwyższonej opłaty ogrodowej przy zmianie użytkownika oraz głównie z partycypacji w kosztach zadań remontowych ponoszonych przez działkowca.

Ponieważ nadwyżki z bieżącej działalności najczęściej są znikome, dochody z opłat podwyższonych przy przyjmowaniu nowego działkowca też niewielkie przy małym obrocie działkami, dotacje raczej skąpe, pozostaje więc właściwie udział działkowca w finansowaniu zadań jako główne źródło. I na to nie ma innego rozwiązania. Decyzję w takich sprawach podejmuje wyłącznie walne zebranie członków ogrodu w oparciu o wniosek zarządu ROD. Przyjęte zaś uchwały obowiązują wszystkich. Nie zebranie określonych pieniędzy uniemożliwi realizację zadania. Ogród musi mieć pewne rezerwy finansowe na nieprzewidziane sytuacje a to wymaga stałego, systematycznego gromadzenia pieniędzy na Funduszu Rozwoju, by nie stanąć w takiej sytuacji jaką opisuje Dziennik Nowogardzki. Koszty remontów zgodnie z ustawą o ROD ma obowiązek ponosić każdy użytkownik działki.

W opłacie ogrodowej, uchwalanej co roku przez walne zebranie nie ma pieniędzy na remonty. Opłata ta zawiera wszystkie składniki, niezbędne do bieżącego funkcjonowania ogrodu.

Remonty, ponieważ są zadaniami cyklicznymi są prowadzone głównie ze środków działkowców a wspomagane na przykład przez dotacje Urzędu Miasta lub jednostki nadrzędnej.

Pomocą w trudnych sytuacjach może być Fundusz Samopomocowy gromadzony w Krajowej Radzie. W oparciu o zaciągniętą niskooprocentowaną pożyczę łatwiej jest zrealizować zadania a spłacać pożyczkę ratami w terminie późniejszym. Wówczas dolegliwość wynikająca z sięgania do kieszeni działkowca jest łagodniejsza ale wymaga to także wcześniejszego podjęcia stosownej decyzji przez walne zebranie członków ogrodu. Wydaje się, że polityka każdego zarządu ogrodu musi iść w kierunku przewidywania przyszłych wydatków i stopniowego gromadzenia środków, by w razie potrzeby można  było uruchomić finansowanie bez nagłych nadmiernych obciążeń finansowych zwłaszcza w przypadku niesprzyjającej aury.

Jednak wymaga to pełnego zrozumienia, przekonania oraz podejmowania odpowiednich decyzji w określonym czasie.

Właścicielem infrastruktury ogrodowej jest stowarzyszenie ogrodowe i każdy ogród jako jego jednostka organizacyjna. O tym należy pamiętać.

Inspektor ds. inwestycji

Robert Szymański

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 0

Wczoraj 77

W tygodniu 587

W miesiącu 1673

Wszystkich 177281

Kubik-Rubik Joomla! Extensions