Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Nawiązując do artykułu w Dzienniku Nowogardzkim z dnia 23.05.2018 r. pt. „Na Zamkowej dalej Sahara” i problemu nawodnienia działek w części ROD im. „Juliusza Słowackiego” zlokalizowanego przy ul. Zamkowej nasuwa się uwaga dotycząca sposobu myślenia niektórych użytkowników działek, którzy uważają, że są wyłącznie dzierżawcami działek a nie ich właścicielami i cała infrastruktura nie należy do nich. Nie ma chyba nic bardziej mylącego jak taki sposób rozumowania.

Jako stowarzyszenie ogrodowe jesteśmy właścicielami infrastruktury i do nas należy odpowiednie jej utrzymywanie w sprawności. Wszelki remonty lub inwestycje finansowane są ze środków gromadzonych na Funduszu Rozwoju a ten fundusz powstaje z dotacji z odpisów z nadwyżek pozostających z opłat, podwyższonej opłaty ogrodowej przy zmianie użytkownika oraz głównie z partycypacji w kosztach zadań remontowych ponoszonych przez działkowca.

Ponieważ nadwyżki z bieżącej działalności najczęściej są znikome, dochody z opłat podwyższonych przy przyjmowaniu nowego działkowca też niewielkie przy małym obrocie działkami, dotacje raczej skąpe, pozostaje więc właściwie udział działkowca w finansowaniu zadań jako główne źródło. I na to nie ma innego rozwiązania. Decyzję w takich sprawach podejmuje wyłącznie walne zebranie członków ogrodu w oparciu o wniosek zarządu ROD. Przyjęte zaś uchwały obowiązują wszystkich. Nie zebranie określonych pieniędzy uniemożliwi realizację zadania. Ogród musi mieć pewne rezerwy finansowe na nieprzewidziane sytuacje a to wymaga stałego, systematycznego gromadzenia pieniędzy na Funduszu Rozwoju, by nie stanąć w takiej sytuacji jaką opisuje Dziennik Nowogardzki. Koszty remontów zgodnie z ustawą o ROD ma obowiązek ponosić każdy użytkownik działki.

W opłacie ogrodowej, uchwalanej co roku przez walne zebranie nie ma pieniędzy na remonty. Opłata ta zawiera wszystkie składniki, niezbędne do bieżącego funkcjonowania ogrodu.

Remonty, ponieważ są zadaniami cyklicznymi są prowadzone głównie ze środków działkowców a wspomagane na przykład przez dotacje Urzędu Miasta lub jednostki nadrzędnej.

Pomocą w trudnych sytuacjach może być Fundusz Samopomocowy gromadzony w Krajowej Radzie. W oparciu o zaciągniętą niskooprocentowaną pożyczę łatwiej jest zrealizować zadania a spłacać pożyczkę ratami w terminie późniejszym. Wówczas dolegliwość wynikająca z sięgania do kieszeni działkowca jest łagodniejsza ale wymaga to także wcześniejszego podjęcia stosownej decyzji przez walne zebranie członków ogrodu. Wydaje się, że polityka każdego zarządu ogrodu musi iść w kierunku przewidywania przyszłych wydatków i stopniowego gromadzenia środków, by w razie potrzeby można  było uruchomić finansowanie bez nagłych nadmiernych obciążeń finansowych zwłaszcza w przypadku niesprzyjającej aury.

Jednak wymaga to pełnego zrozumienia, przekonania oraz podejmowania odpowiednich decyzji w określonym czasie.

Właścicielem infrastruktury ogrodowej jest stowarzyszenie ogrodowe i każdy ogród jako jego jednostka organizacyjna. O tym należy pamiętać.

Inspektor ds. inwestycji

Robert Szymański

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 137

Wczoraj 165

W tygodniu 615

W miesiącu 1339

Wszystkich 572291

Kubik-Rubik Joomla! Extensions