Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
28 czerwca 1948 roku o godz. 10:00, w sali posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinie, przy obecności 54 delegatów, reprezentujących 16 Towarzystw Ogrodowych odbył się Walny Zjazd Delegatów Okręgu Szczecińskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dr Konrad Patka – przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, inż. Irena Kozłowska z Wojewódzkiego Wydziału Odbudowy, Maksymilian Mikee z Miejskiej Rady Narodowej, Zbigniew Kozłowski – przedstawiciel prezydenta Miasta, Jan Szeląg z PPS oraz przedstawiciel Zarządu Głównego Związku Towarzystw Ogrodów i Osiedli Działkowych – Tadeusz Kulicki.
Było to już drugie okręgowe gremium ogrodnicze, gdyż zjazd organizacyjny Okręgowego Związku odbył się 10.08.1946 r.
Po wyborze Prezydium, w skład którego wszedł przedstawiciel Zarządu Głównego oraz Michał Kotowicz, Jan Wałecki oraz jako sekretarz – Zygmunt Krydenczyk i po przemówieniach powitalnych oraz odczytaniu depesz z życzeniami od Okręgowych Związków z Poznania, Warszawy i Wrocławia, zatwierdzono porządek obrad i przystąpiono do debaty.
Wiodącymi punktami obrad były: referat „Społeczne znaczenie ogrodów działkowych”, sprawozdanie z działalności oraz wybory nowych władz Okręgu.
Z dyskusji na tym Zjeździe, dowiadujemy się o problemach w Sławnie i Koszalinie, gdzie delegaci sygnalizują słabą współpracę z władzami miast.
Po udzieleniu absolutorium wybrano nowy zarząd w składzie: Zbigniew Kozłowski, Maksymilian Mikee, Feliks Kosakowski, Kazimierz Topolnicki, Czesław Szymański, Henryk Jeleniewski (Sławno), Józef Racheński z Czaplinka, Jan Kasperowicz ze Słupska oraz trzech zastępców członków, tj. Władysław Kortytowski, Jan Polus i Władysław Chwalny.
Członkami Komisji Rewizyjnej wybrani zostali: Józef Zięba, Julian Miszowski i Stanisław Jasiński, a na zastępców: Michał Malinowski i Kazimierz Szymankiewicz.
Na członków Komisji Rewizyjnej wybrano Michała Kotowicza, Karola Kowacza, Rudolfa Szłapińskiego, Stefana Urbaniaka i Mariana Mordawskiego.
Uchwalono preliminarz, w którym przewidziano wydatki na składkę dla Zarządu Głównego, utrzymanie instruktorów, rozjazdy instruktorów i członków, diety za posiedzenia, płace personelu biurowego, fundusz dyspozycyjny prezesa, koszty materiałów i lokalu, szkolenia, kolportażu wydawnictw, wydatki nieprzewidziane, koszty zjazdu i prac zleconych, pozostawiają swobodę dla zarządu dokonywania zmian do wysokości 10 % preliminowanych sum.
Postulaty zgłaszane podczas tego zjazdu, to konieczność utworzenia samodzielnego Towarzystwa Pogodno-Północ w Szczecinie, konieczność interwencji w Człuchowie o przywrócenie terenów pod ogrody i uregulowanie w Koszalinie relacji z Zarządem Miejskim oraz o uaktywnienie zakładów pracy w utrzymaniu i zagospodarowywaniu ogrodów, w których pracownicy mają działki.
Dziś po 70 latach od pamiętnej daty Zjazdu, nasuwają się refleksje – ile jesteśmy wdzięczni tym pionierom ogrodnictwa działkowego w szczecińskim województwie, przychodzącym z różnych stron przedwojennej Polski i z różnym bagażem doświadczeń wojennych, by podjąć trud organizowania ogrodów działkowych w naszym województwie. Nie były to te czasy, gdzie sprawy są uregulowane prawem. Samorządność działkowa na ziemiach zachodnich dopiero się rodziła. Trzeba było wiele odwagi, uporu, pracy, często fizycznej oraz inwencji twórczej, by stworzyć po latach stowarzyszenie, które dziś w naszym okręgu szczecińskim skupia 50 tysięcy rodzin działkowych. Na podkreślenie zasługuje ogromny wysiłek w okresie, gdy prowadzenie ogrodów działkowych zostało powierzone Polskiemu Związkowi Działkowców, który rozproszone struktury potrafił scementować w jednolity organizm i zabezpieczyć prawem przyszłość ogrodów działkowych.
Dzisiaj, gdy słucha się niekiedy utyskiwań niektórych działkowców na obciążenia finansowe i jakieś niedogodności, warto by tym ludziom polecić sięgnięcie do kart historii, bo nic nie przyszło za darmo. To dzięki tym pionierom i ich następcom, a przede wszystkim ogromnemu entuzjazmowi i nieliczeniu się z kosztami ponoszonymi na rzecz ogrodów udało się wykrzesać takie siły, które w trudnych czasach, pozwoliły by na ziemiach tych mocno zakorzeniła się Polska.
Prezes OZ w Szczecinie
mgr Tadeusz Jarzębak
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 142
Wczoraj 165
W tygodniu 620
W miesiącu 1344
Wszystkich 572296