Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Funkcjonowanie rodzinnego ogrodu działkowego wymaga ponoszenia określonych nakładów. Koszty te związane są z opłatami za niezbędne media (prąd, woda itp.), koszty usług, koszty zarządzania ogrodem w szerokim pojęciu oraz koszty utrzymania na odpowiednim poziomie technicznym infrastruktury ogrodowej. Koszty z reguły mają tendencje rosnące. Wynika to z ogólnej sytuacji gospodarczej ale także innowacyjności gospodarki, która do ogrodów wchodzi coraz bardziej intensywnie.

Są to wymogi elektronicznej sprawozdawczości, nowych przepisów o gospodarce wodnej, technicznego zabezpieczenia ogrodu pod względem bezpieczeństwa, czy nawet realizacja kolejnych dyrektyw unijnych dotyczących ochrony środowiska, ochrony danych osobowych itp.

Na zewnętrzne czynniki bezpośredniego wpływu nie mamy. Mamy natomiast wpływ na racjonalną gospodarkę w ogrodzie – jednym słowem na gospodarność. Oznacza to właściwe relacje między przychodami a wydatkami. Tam, gdzie jest to możliwe należy szukać rezerw. Takowe rezerwy nadające się do uruchomienia, to przede wszystkim;

- poprawa gospodarki odpadami w ogrodzie. Zarządy ROD alarmują o ogromnym wzroście odpadów, a to generuje koszty wywozu. Czy można temu coś zaradzić? Na pewno tak. Aby poprawić stan istniejący należy zmieniać naszą mentalność działkową i wyrabiać pro społeczne spojrzenie. Mniej przywozić do ogrodu rzeczy zbędnych. Odpady poprodukcyjne kompostować lub sukcesywnie oddawać do określonych punktów zbiórki. Do tego potrzebny jest nawyk segregacji, a ten rodzi się przy odpowiednich procesach przekonywania. W tym celu należy wykorzystywać instrumenty regulaminowe. W krajach o wysokim poziomie ekologii w ogrodach są organizowane zbiorowe kompostowniki. Z kompostu sprzedawanego działkowcom, zarząd pozyskuje dodatkowe środki. Tu pole do pomysłowości jest duże.

- Podobnie jest z oszczędnością wody. Dość łatwo zrezygnowaliśmy z form gromadzenia wody opadowej do celów ogrodniczych. A przecież ta forma oszczędności nie wymaga kosztowanych inwestycji. Zarządy ROD muszą podjąć na tym polu określone działania.

- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dzisiaj tak bardzo modne, słabo przyjmuje się w ogrodach działkowych. Warto jednak było by, aby te nieśmiałe pionierskie kroki popularyzować.

- O oszczędnym sposobie korzystania z urządzeń technicznych nie warto nawet wspominać, bowiem im mniej napraw, tym mniej kosztów.

- W stylu zarządzania należy również szukać rezerw. Przynależność do ośrodka finansowo księgowego to czysta oszczędność w wymiarze jednostkowym. Dodatkowo mamy zapewnioną obsługę profesjonalną, zunifikowaną i poprawną. Warto się nad tym zastanowić.

By ożywić kierunek racjonalizacji, trzeba nam częściej liczyć i analizować wydatki z punktu widzenia celowości, by jak najrzadziej trzeba było sięgać do kieszeni działkowca, która mimo powszechnego optymizmu nie jest jeszcze pękata.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 129

Wczoraj 199

W tygodniu 129

W miesiącu 2655

Wszystkich 181423

Kubik-Rubik Joomla! Extensions