Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Rodzinny Ogród Działkowy „Olszynka”, usytuowany na Wydrzanach, obchodzi w tym roku 35 rocznicę założenia. Powstał w 1983 r. jako Pracowniczy Ogród Działkowy. Był ogrodem nauczycielskim. Akt założycielski datowany jest na 25 marca 1983 r. Pierwszym prezesem ogrodu był Hanryk Matczak – nauczyciel matematyk (zmarły na początku tego roku).

Ten gród to jeden z mniejszych ogrodów działkowych na terenie Świnoujścia. Liczy zaledwie 43 działki. Funkcję prezesa piastuje Krystyna Otoka. Zarząd ogrodu to także: Marta Wrońska, Joanna Smuga, Estera Zarobczyńska. Ogród jest bardzo zadbany i panuje tu przyjazna rodzinna atmosfera. Sposób jego funkcjonowania doceniają zarówno władze Świnoujścia, jak i władze Polskiego Związku Działkowców.

Zgodnie ze statutem rodzinnych ogrodów działkowych, uchwalonym w lipcu 2015 r., ogrody działkowe prowadzić mają między innymi działalność społeczną, wychowawczą, wypoczynkową, rekreacyjną na rzecz działkowców, ich rodzin oraz społeczności lokalnych. Jednym z takich ogrodów, nastawionych na działalność na rzecz społeczności lokalnej jest właśnie ROD „Olszynka”. W 2015 r. prezes „Olszynki” nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 1 przy ul. Narutowicza.

Do tej pory polega ona na przekazywaniu uczniom wiedzy na temat przyrody i ekologii. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, uczniowie rozpoczynający naukę w szkole przychodzą do ogrodów na lekcje przyrody w plenerze. Biorą też udział w konkursach plastycznych. Zawsze czekają na nie drobne upominki. Ich rysunki zdobią działkową świetlicę. Po lekcji mają czas na zabawę na placu przed świetlicą.   

W sobotnie popołudnie 15 września br. działkowcy spotkali się na jubileuszowej uroczystości, na terenie swojego ogrodu. Zaproszono na nią wielu gości, między innymi prezydenta miasta. Reprezentowali go zastępcy – Barbara Michalska i Paweł Sujka.

Zaproszony był także przewodniczący Rady Miasta. W jego zastępstwie w spotkaniu uczestniczył radny Wiesław Góreczny. Z Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie na uroczystość przyjechał  dyrektor Tomasz Okólski.  Były okolicznościowe wystąpienia, wręczano nagrody, upominki, dyplomy, odznaki. Z okazji jubileuszu ogród otrzymał dwa puchary. Jeden od Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Warszawie, drugi od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.  Prezes Krystyna Otoka zorganizowała też konkurs rysunkowy dla najmłodszych uczestników jubileuszu. W konkursie nie zabrakło nagród.  Na pamiątkę tego święta, na placu przy świetlicy, posadzono dorodną magnolię.

Święto organizowali wszyscy działkowicze. Bufet był obficie zaopatrzony w przeróżnego rodzaju sałatki, pieczone mięsa, wspaniale ciasta. Panowie doglądali pieczonych na grillu smakołyków. Dzięki uprzejmości jednego z działkowiczów, cała uroczystość zarejestrowana została na filmie. 

tekst Anna Kamińska-Szpachta

zdjęcia autorki

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 35

Wczoraj 232

W tygodniu 481

W miesiącu 5375

Wszystkich 203823

Kubik-Rubik Joomla! Extensions