Polecamy:

Wieści z Okręgu

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Reakcja na apel działkowców

Na apel o zagrożeniach ze strony nieodpowiedzialnych osób, byłych członków naszej organizacji, próbujących siać ferment i podważać walory ustawy o ROD – zareagowało kierownictwo PIS, przekazując posłowi rozpoznanie tematu.

Z przedstawicielami sygnatariuszy apelu spotkał się  22 sierpnia br. poseł Pan Artur Szałabawka.

Więcej…

Trzy w jednym

Sprawy bezpieczeństwa, zagrożeń powodowanych podtopieniem oraz bieżące problemy PZD były tematem trójczłonowej narady przedstawicieli ogrodów Miasta Szczecina w dniu 27 lipca br. Część pierwszą zorganizowano przy współudziale z Miejską Komendą Policji, której specjaliści ze wszystkich komend dzielnicowych miasta, przedstawiali działkowcom stan bezpieczeństwa w swoich rejonach odpowiedzialności, ze szczególnym uwzględnieniem stanu w ogrodach działkowych. Całość problemu przedstawił podinspektor Tomasz Gwiazdowski.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Minęło lato, nadeszła złota jesień. Ten okres dla działkowców, to czas szczególny – zbiory, podsumowanie osiągnięć oraz kultywowanie tradycji dożynek, w ogrodach obchodzonych pod nazwą Dni Działkowca. Tradycja i jej pielęgnowanie, to święty obowiązek współczesnego pokolenia działkowców. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w 53 rodzinnych ogrodach działkowych naszego okręgu, odbyły się uroczystości, na które przysłano zaproszenia do Okręgu.

Wszystkie zgłoszone uroczyste dni działkowca zostały obsłużone z wyjątkiem tych, które termin 8 września wybrali na organizowanie imprez, a który zbiegał się z Okręgowymi Dniami Działkowca organizowanymi w Nowogardzie, w połączeniu z gminnymi dożynkami.

Spośród 53 ROD, brylowali jubilaci: 70 lecie ROD J. Słowackiego w Nowogardzie, 60 lecie Nowe Osiedle w Szczecinie, 55 lecie Granica w Świnoujściu, 50 lecie: Miejski w Pyrzycach, Kolejarz w Szczecinie i Odra w Świnoujściu. 40 lecie: Transportowiec w Szczecinie, Jawor w Drawnie, 35 lecie: Widok w Szczecinie, Bartoszewo w Bartoszewie, Pod Dębem w Szczecinie, Gryf w Szczecinie, Olszynka w Świnoujściu, Jutrzenka w Szczecinie i 30 lecie Nowy Sad w Stargardzie.

W pozostałych 38 ROD, święto plonów obchodzono równie uroczyście, podsumowując osiągnięcia i dziękując zasłużonym działkowcom oraz działaczom.

Formy spotkań miały przeróżną oprawę – począwszy od spotkań kameralnych, po festyny i zabawy do rana.

Dni działkowca, to doskonała okazja do zapraszania władz samorządowych, co przynosi obopólne korzyści stronom. My jesteśmy potrzebni gminom, a nam potrzebne samorządy gmin, które w miarę możliwości świadczą wymierną pomoc rodzinnym ogrodom działkowym.

Dzięki takim ludziom z samorządów, jak wicemarszałek Jarosław Rzepa, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i jego zastępcy, prezydent Stargardu Rafał Zając oraz burmistrzowie Władysław Diakun z Polic, Robert Czapla z Nowogardu, Andrzej Wyganowski ze Stepnicy, Robert Krupowicz z Goleniowa, z Trzebiatowa – Józef Domański, Marzena Podzińska z Pyrzyc, Piotr Sobolewski z Myśliborza, Ireneusz Rzeźniewski z Drawna, z Gryfic – Andrzej Szczygieł udało się co nie co zasilić kasy ogrodów, na cele społeczne  i inwestycje.

Nic bardziej ludzi nie łączy niż zbiorowy sukces, a w minionym roku sukcesów było wiele:

powołanie i praca kolegiów prezesów w powiatach i w dzielnicach Szczecina, wdrażanie RODO, wdrażanie programu rozwoju ROD, wdrażanie programów budowy domów działkowca, wdrażanie nowej ustawy wodnej, uporanie się z gospodarką odpadami, sprawny przebieg kampanii sprawozdawczej oraz drążenie ścieżek do pozyskiwania środków finansowych na rozwój ROD. To są efekty wymierne nas wszystkich – Rady i Zarządu Okręgu oraz samorządów ogrodowych, a przede wszystkim samych działkowców.

Bez wspólnego wysiłku nie byłoby rezultatów. Miniony rok nie był zbyt przyjazny działkowcom. W porównaniu do roku ubiegłego, gdzie nękał nas nadmiar wody, w tym roku odwrotnie, tej wody w ogrodach brakowało.

O wysiłku inwestycyjnym świadczą realizowane w bieżącym roku 153 zadania, na łączną kwotę: ponad 6,5 miliona złotych.

Temu mają służyć dni działkowca, na których ludzie są bardziej skłonni w otwieraniu się na innych, a temu sprzyja atmosfera, nieskrępowana gorsetem sztywnych przepisów.

Trochę jednak za mało ukazujemy tego, co jest w ogrodach dobre. A jest co pokazywać. Taka forma promocji pomaga ogrodom i przekonuje do sensu istnienia ogrodów.

Wszystkim działkowcom, którzy myślą podobnie, życzymy spełnienia swoich pomysłów, a lokalne media zapraszamy do ogrodów, nie tylko na uroczystości, by odzwierciedlić piękno i pożytek z rodzinnych ogrodów działkowych dla społeczeństwa miast.

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 58

Wczoraj 81

W tygodniu 139

W miesiącu 993

Wszystkich 170870

Kubik-Rubik Joomla! Extensions