Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Zalecona nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (ugn) wywołana została koniecznością zrealizowania dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i w tym zakresie nie budzi kontrowersji.
Wątpliwości i obawy rodzą natomiast proponowane zmiany w ustawie, które można doczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy (druk sejmowy nr 3108).
Projekt nowelizacji wchodzi zbyt późno w przedmiocie zmian dotyczących wygaśnięcia roszczeń o zwrot nieruchomości.
W ustawie brakuje zróżnicowania czasu w stosunku do zaistniałych przesłanek rodzących konieczność zwrotu nieruchomości.
Pomija się zupełnie możliwość skorzystania z obowiązującego w porządku prawnym instytucji w zakresie zasiedzenia nieruchomości.
Rozszerzenie ilości podmiotów, którym przysługuje prawo składania wniosków o zwrot nieruchomości, może niewspółmiernie zwiększyć skalę ilości wniosków, co z kolei naruszać będzie interes publiczny obywateli i samorządu.
Ogrody działkowe, tworzone były przed pół wiekiem na gruncie Skarbu Państwa. Jak Skarb Państwa wchodził w prawa posiadania nieruchomości, działkowcy takiej wiedzy nie posiadają.
Nowe sytuacje wywołane zmianami ustawy, mogą wprowadzić chaos w gospodarce nieruchomościami, tym bardziej, że niewspółmiernie proponuje się wzrost wnioskodawców, nawet w stosunku do spraw, które zostały rozstrzygnięte w świetle obowiązującego wówczas prawa, a które później zostało uznane jako niekonstytucyjne. Zmiany dotyczą również przypadków, gdy wywłaszczenie było na podstawie umowy potwierdzonej aktem notarialnym.
Cel, jaki został przez ustawodawcę założony w projekcie nowelizacji, może być osiągnięty jedynie cząstkowo regulując jasny termin przedawnień, ale jednoczesne wydłużenie terminu o 3 lata, powyżej granicy przedawnienia może naruszać istniejący porządek prawny i krzywdzić ludzi, którzy w dobrej wierze użytkowali nieruchomość, ponosząc nakłady, pochodzące z własnych środków. Mając zaufanie do istniejącego prawa, mogą dzisiaj znaleźć się w sytuacji utraty nie tylko prawa, ale także własnego majątku.
Z wystąpień niektórych posłów na posiedzeniach komisji sejmowych wynika, iż skłonni byli by przedłużyć ten dodatkowy okres nawet do 10 lat.
W okresie 30 lat po zmianie ustroju, właściciele mieli prawo skorzystania z drogi przewidzianej do zwrotu, jednak z wielu względów tego nie uczynili.
Z uwagi na ogromne zagrożenie interesu działkowców i ogrodów działkowych, apelujemy do Posłów o rzetelne rozważenie skutków proponowanych zmian w ustawie, uznanie instytucji przedawnienia, skrócenie do minimum dodatkowego terminu oraz równego traktowania byłych właścicieli jak też użytkowników nieruchomości w dobrej wierze. W przeciwnym razie otworzy się nowa droga do swobodnej „dzikiej prywatyzacji", a to nie leży chyba w interesie poprawy porządku prawnego.
Stanowisko kierujemy do Marszałka Sejmu, Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Przewodniczącego Komisji Infrastruktury.
Członkowie Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 146
Wczoraj 142
W tygodniu 146
W miesiącu 870
Wszystkich 571822