Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Szanowny Panie Ministrze. Rodzinne Ogrody Działkowe posiadają swoją specyfikę funkcjonowania. Działkowcy na działkach przebywają okresowo i z różnym natężeniem czasowym. Każdy z nich oprócz kosztów gospodarki odpadami w ogrodzie ponosi tożsame koszty w miejscu zamieszkania.

Dobrze więc, że w poprawionym projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ogrody działkowe zostały zakwalifikowane do podmiotów, jako tereny niezamieszkałe.

Odpady komunalne w mniejszej lub większej ilości powstają jednak w ogrodach, które są gromadzone i wywożone do utylizacji a koszt ich likwidacji ponoszą działkowcy solidarnie.

Dotychczasowe systemy w poszczególnych gminach były różne. Jednak najbardziej przydatny dla ogrodów pozostaje system zawierania umów na wywóz odpadów i rozliczanie ich kosztów według ilości odpadów wywiezionych, pomnożonych przez ustaloną stawkę w gminie. Jest to system racjonalny, czytelny i zrozumiały oraz sprawiedliwy.

Wszelkie innowacje w postaci przeliczników na worki według wskaźnika dochodu rozporządzalnego na osobę, ustalanie limitów i określanie częstotliwości wywozu jest irracjonalne i generuje nieuzasadnione koszty dla ogrodów. Ustalanie stawki maksymalnej w przeliczeniu na worek jest zbyt abstrakcyjne (mały, średni, duży?) i daje możliwość manipulowania kosztami. Podobnie ma się sprawa z ustalaniem sztywnych terminów odbierania pojemników, gdyż takie limitowanie czasowe rodzi nieuzasadnione koszty jest niesprawiedliwe.

Dla każdego ogrodu ważny jest koszt globalny, który powinien wynikać z ilości odebranych odpadów i stawki za metr sześcienny. System ten jest czytelny i łatwy do rozliczenia na każdego użytkownika działki. W sumie łącznie i tak działkowiec płaci więcej za odpady a przecież jest to ten sam podmiot tworzący odpady.

Niesprawiedliwe wydaje się też niejednakowe potraktowanie w projekcie właścicieli domków jednorodzinnych w porównaniu do działkowca względem możliwych zwolnień za kompostowanie odpadów zielonych, co w ogrodach rodzinnych jest powszechną praktyką posiadanie kompostownika na każdej działce.

Zwracamy się do Pana Ministra o przyjrzenie się problemowi, który dotyczy kilkumilionowej populacji.

Zasady ekonomii muszą być jednakowe, tym bardziej, że koszty gospodarki odpadami w budżecie każdego ogrodu stanowią znaczącą pozycję. Dlatego reguły kalkulacji kosztów powinny być przejrzyste i czytelne.

Z wyrazami szacunku

szczecińscy działkowcy

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 82

Wczoraj 147

W tygodniu 1406

W miesiącu 4290

Wszystkich 195546

Kubik-Rubik Joomla! Extensions