Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Na początku marca dojdzie do zebrania sprawozdawczo-wyborczego Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. A. Zawadzkiego w Gryfinie. Działkowcy dowiedzą się na nim o planowanych na 2019 rok podwyżkach. Największe dotyczą wywozu śmieci. Uczestnicy zebrania będą mogli nie zgodzić się na nowe stawki zaproponowane przez zarząd. Może to jednak grozić destabilizacją finansów ogrodu

Marcowe spotkanie działkowców na pewno nie będzie należało do tych z kategorii szybkich, łatwych i przyjemnych. Omawiane na nim będą szczegóły planowanych podwyżek. Pierwsze z nich dotyczą tylko działek z rejonów I i II. Przyczyną są straty, jakie wystąpiły tam w przypadku korzystania z wody.

- Jeżeli u kogoś wyszło, że zużył w 2018 roku 10 m3 wody, a ma przepiękną zieloną działkę, choć opady w zeszłym roku byty bardzo niskie, to coś z tym zużyciem u niego jest nie tak – mówi

Ryszard Potapiński, prezes ROD im. A. Zawadzkiego w Gryfinie.

Różnica między tym, ile ogrody zapłaciły za wodę, a ile zużyły według liczników, jest duża. Strata wyniosła ok. 6 tys. zł. Zarząd zamierza przedstawić uchwałę w której osoby z ok. 350 działek, których dotyczy sprawa, jednorazowo miałyby dopłacić za wodę, aby zniwelować te różnicę. Dopłata ma wynieść 17 złotych. Przy okazji zarząd chce podjąć uchwałę dotyczącą wymiany wodomierzy.

- Nie chcę, aby zostało to odebrane, że posądzamy kogoś o oszustwa. Często może to być wynikiem nieświadomego działania, bądź wadliwych urządzeń - mówi R. Potapiński.

Różnica wyszła również między zużyciem prądu a tym, co wykazał główny licznik. Zostanie ona jednak pokryta z opłaty energetycznej, którą wyliczono w taki sposób, aby nie było konieczności dopłacania żadnych pieniędzy.

ŚMIECI PORÓŻNIĄ DZIAŁKOWCÓW?

Temat odpadów na ogrodach działkowych wraca jak bumerang. Tym razem w związku z podwyżką, jaką wprowadziła Gmina Gryfino. Wynosi ona ok. 35% więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Do tej pory za m3 odpadów, działkowcy płacili ok. 62 zł. Po zmianach opłaty wynoszą już 82.20 zł. W skali roku każdy z nich będzie musiał zapłacić 20 zł więcej. Łączne koszty związane z odpadami wynoszą 1/3 całego budżetu ogrodu im. A Zawadzkiego.

- Gdyby działkowcy prowadzili prawdziwą segregację odpadów, to moglibyśmy ubiegać się w UMiG o niższe opłaty. Wszystko zależy od nas, użytkowników ogrodów - mówi R. Potapiński. - Niestety mimo pojemników na segregowane odpady, cała masa tych śmieci trafia do pojemników na odpady zmieszane - dodaje.

Działkowcy na marcowym zebraniu mogą wyrazić swoją dezaprobatę dla wprowadzenia w życie podwyżek. R. Potapiński mówi, że w najlepszym przypadku groziłoby to zaniechaniem zaplanowanych na ten rok inwestycji i niezorganizowaniem Dnia Działkowca.

- Wybrany w marcu zarząd będzie wtedy musiał podejmować decyzje z przysłowiowym nożem

na gardle, czy wystarczy pieniędzy - twierdzi R. Potapiński. - W skrajnym przypadku może zabraknąć na rachunki, np. za energię elektryczną - dodaje.

Wzrosnąć mają również opłaty stałe w związku z wyższymi kosztami. Właściciel działki zapłaci o 30-40 zł więcej, niż w 2018 roku z tytułu opłat stałych. Czy zmiany wejdą w życie? Jak do nich podejdą sami użytkownicy ogrodów? Tego dowiemy się podczas marcowego zebrania.

• Tomasz Obacz

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 88

Wczoraj 147

W tygodniu 1412

W miesiącu 4296

Wszystkich 195552

Kubik-Rubik Joomla! Extensions