Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

SZANOWNY  PANIE  MARSZAŁKU. Tereny zielone w naszych Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Polsce to przeszło 40 000 ha, które w znaczącej części pomagają w zwalczani smogu, służą do zdrowotnej profilaktyki emerytów i rencistów oraz służą mieszkańcom. Podstawowe funkcje, jakie spełniają ogrody działkowe wynikają z ich roli jako urządzenia użyteczności publicznej, a także roli społecznej dla działkowych rodzin i społeczności lokalnych. Ogrody wypełniają funkcje: rekreacyjne poprzez zapewnienie czynnego wypoczynku działkowców i ich rodzinom, produkcyjne poprzez zapewnienie rodzinom zdrowych warzyw i owoców  i są płucami miast.

Wypełniają także bardzo ważne funkcje społeczne poprzez ugruntowywanie więzi rodzinnych, aktywne wypełnianie czasu wolnego ludzi trzeciego wieku, uczą życia w dużej zbiorowości. Także funkcje zewnętrzne poprzez działalność na rzecz społeczeństwa - wczasy na działce, zaopatrywanie w nadwyżki plonów domy dziecka, domy opieki społecznej, szpitale, umożliwiają młodzieży poznanie przyrody i jej znaczenie dla człowieka.

Ponadto zieleń w miastach, jest elementem kompozycji urbanistycznej,  która przyczynia się do poprawy jakości życia w miastach i utrzymania bioróżnorodności, tworzy siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt i ma  wpływ na charakter i wygląd ulic i placów, kształtuje i porządkuje wnętrze miasta. Przebywanie wśród zieleni zmniejsza depresję i stres. Służy zdrowiu.

SZANOWNY  PANIE  MARSZAŁKU

Już była procedowana w Sejmie ustawa  o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami – dalej zwana „ugn” /druk sejmowy # 3108 / według uchwalonej treści zagraża dziesiątkom tysięcy działkowców widmem reprywatyzacji. 

Niezrozumiałym jest propozycja reaktywacji roszczeń w sprawach, w których zgodnie z art. 145a KPA – nastąpiło ich wygaśniecie.

Uchrońmy ogrody działkowe od likwidacji i traktujmy te ogrody jako dobro narodowe – służące całej społeczności w kraju. Szanujmy to co  mamy nie pozwólmy zniszczyć.

Seniorzy- budowniczowie miast i budowniczy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych  ( niskie emerytury) zasłużyli na wsparcie by mogli korzystać z tzw. profilaktyki zdrowotnej w zielonych ogrodowych enklawach miejskich.

Działkowcy chcą mieć prawa gwarantowane przez nową ustawę o nieruchomościach procedowaną w Senacie RP. Z tego względu nowelizacja może doprowadzić do skutków godzących w prawa obywateli,  w  tym działkowców i dotyczy ogólnego interesu publicznego.

Nie konsultowano z Polskim Związkiem Działkowców problemu nieruchomości w trakcie debaty w Sejmie RP. Dlatego dla nas działkowców  bardzo ważny jest SENACKI etap prac legislacyjnych. 

W świetle powyższego wnioskuję skrócenie okresu przejściowego do pól roku, podczas którego możliwe będzie składanie wniosków w sprawach zadawnionych i zamknięcie definitywnie tematu.

Proszę Pana Marszałka, ażeby nie dopuścić  do zniszczenia rodzinnych ogrodów działkowych budowanych przez przeszło sto lat, z dużym wysiłkiem i przez kilka pokoleń.

Z wyrazami  poważania  pozostaje szczeciński działkowiec   

Józef Romanowski

Szczecin 13-03-2019

Otrzymują:

Marszałek Senatu RP

Prezes PZD

Prezes OZ PZD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 89

Wczoraj 147

W tygodniu 1413

W miesiącu 4297

Wszystkich 195553

Kubik-Rubik Joomla! Extensions