Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Okręgowa Rada, obradująca na zwyczajnym posiedzeniu statutowym, z uwagą zapoznała się ze zmianami w ustawie o gospodarce nieruchomościami, przyjętymi przez Sejm w dniu 20.02.2019 r.

W przyjętym projekcie ustawy nie zostały uwzględnione wnioski zgłoszone przez PZD, praktycznie w ogóle temat zagrożeń ROD w czasie obrad nie zaistniał.

Problem bezpieczeństwa ROD dotyczy wielu tysięcy rodzin działkowców, a także istnienia w przyszłości wielu ogrodów, które zostały utworzone na gruntach wywłaszczonych, na cel, na który nie został zrealizowany i gdy grunt ten nie został zwrócony właścicielowi, a na nim powstał dzisiejszy rodzinny ogród działkowy.

W świetle nowych możliwości, stworzonych przez znowelizowaną ustawę zgłaszania wniosków o zwrot wywłaszczonych gruntów, zachodzi niebezpieczeństwo likwidacji całkowitej lub częściowej ogrodu działkowego - co oznacza zejście z gruntu, pomimo użytkowania go nawet przez kilkadziesiąt lat.

Wprowadzenie w ustawie 20-letniego okresu na składanie wniosków roszczeniowych jest rozwiązaniem dobrym dla dzisiejszych użytkowników takich gruntów, ale przedłużenie o 3 lata okresu składania wniosków, otwiera drogę do nowych roszczeń właścicieli lub udziałowców, bez względu na zaszłości, jakie nastąpiły w międzyczasie na wspomnianych gruntach i jakie poniesione zostały nakłady przez użytkowników.

Znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami bardzo korzystnie dla właścicieli podeszła do spraw w przeszłości już rozstrzygniętych, w oparciu o przepisy, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne. Ten zabieg rozszerza obszar możliwych zgłoszeń a także horyzont czasowy.

W toku realizacji znowelizowanych przepisów, może powstać chaos organizacyjny, związany z wydaniem gruntu właścicielowi w całości, częściowo czy też w formie udziału.

Czym kierował się ustawodawca, dając prymat praw właściciela i współudziałowców, nad interesem innych podmiotów gospodarczych obecnie istniejących na grancie?

Długi okres przedłużenia składania wniosków zachęca niejako do powstawania roszczeń nawet dla osób, które mogły takowe wnioski składać, ale ich nie złożyły. Stanowi to wprost zagrożenie dla działkowców, którzy użytkują działki na tym tzw. „niepewnym gruncie".

Okręgowa Rada uważa, że postulaty zgłoszone przez struktury naszego Związku a nieuwzględnione przez Sejm zasługują na ich przeanalizowanie i uwzględnienie w toku dalszej procedury przyjęcia ustawy przez izbę wyższą Parlamentu, o co gorąco apelujemy w imieniu prawie 50 tysięcy rodzin działkowców naszego okręgu.

 

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie 

Stanowisko kierujemy do

1.   Marszałka Senatu

2.   Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

3.   Komisji Infrastruktury

4.   Krajowej Rady PZD

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 58

Wczoraj 182

W tygodniu 878

W miesiącu 5119

Wszystkich 496150

Kubik-Rubik Joomla! Extensions