Polecamy:

Wieści z Okręgu

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

W dniu 12.03.2018 roku w siedzibie Okręgu odbyło się posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie, przy frekwencji ponad 82%. Jak co roku w marcu myślą przewodnią było sprawozdanie merytoryczne i finansowe Okręgowej Rady PZD oraz przyjęcie sprawozdania finansowego Okręgu PZD za rok 2017 i preliminarzy finansowych na rok 2018.

Więcej…

Okręgowe Dni Działkowca w Świnoujściu

Jubileuszowe uroczystości 120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce, w szczecińskim okręgu połączone zostały z Okręgowymi Dniami Działkowca. Obchody odbyły się w Świnoujściu, na placu Adama Mickiewicza, mieszczącym się przy Urzędzie Miasta.

Prognozy pogodowe na nadchodzący dzień  9 września były nieciekawe, nie wróżyły sprzyjającej pogody. Tak też się stało, cały wieczór i w noc poprzedzającą uroczystość padał deszcz. Dla organizatorów stworzyło to dodatkowe  kłopoty, tym bardziej, że uroczystość przewidziana została na wolnym powietrzu.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Szanowny Panie Marszałku. Prezesi członkowie Kolegium Prezesów Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Gminy Police analizując zmiany zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami uważamy, że wiele rodzinnych ogrodów działkowych dotkną skutki prawne tej ustawy. Reaktywowanie roszczeń do gruntów wywłaszczeniowych, na których powstały ogrody działkowe jest nieuzasadnione. Kiedy mówi się o gruntach należało brać pod uwagę również to, że za grunty te ich dotychczasowi właściciele otrzymywali zapłaty?

Wprowadzone przepisy przejściowe dające możliwość zgłaszania roszczeń do gruntów wywłaszczonych decyzjami administracyjnymi, do których roszczenia wygasły nie powinny działać wstecz. Ustawa wprowadzająca zasadę działania wstecz wprowadza też możliwość zgłaszania roszczeń w ciągu 3 lat od jej wejścia w życie. Właścicielowi, który otrzymał zapłatę za grunty też stworzono taką możliwość. Członkowie Kolegium Prezesów jesteśmy zaniepokojeni tym, że nasz Związek reprezentujący interesy naszych członków posiadających działki w rodzinnych ogrodach działkowych, jako największe ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe nie był zaproszony do udziału w procesie legislacyjnym. Popieramy stanowisko Krajowej Rady PZD w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zdajemy sobie sprawę, że uchwalona w pośpiechu ustawa jest spełnieniem wykonania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność art.136 ust.3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W tym niedoskonałym akcie legislacyjnym ustawodawca ignoruje prawa obywateli - działkowców, którzy w dobrej wierze przez dziesięciolecia korzystali i inwestowali w nieruchomości przekazane im przez władze publiczne.

Zwracamy się do Pana Marszałka o ponowną analizę nowelizacji ustawy o nieruchomościach i uwzględnienie zastrzeżeń samorządów Polskiego Związku Działkowców. Uważamy, że Senat RP przed podjęciem ostatecznej decyzji winien wziąć pod uwagę to, że działkowcy i ich rodziny to pięciomilionowa społeczność obywateli RP. Bardzo liczymy na wprowadzenie korekt w znowelizowanej ustawie, które nie tylko uczynią zadość wyrokom Trybunału Konstytucyjnego, ale również pozwolą na stabilność porządku prawnego oraz zachowania zasad równej ochrony praw majątkowych.

Z wyrazami poważania i szacunku pozostaje Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD Gminy Police

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 91

Wczoraj 250

W tygodniu 897

W miesiącu 5349

Wszystkich 196605

Kubik-Rubik Joomla! Extensions