Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Szanowny Panie Marszałku. Prezesi członkowie Kolegium Prezesów Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Gminy Police analizując zmiany zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami uważamy, że wiele rodzinnych ogrodów działkowych dotkną skutki prawne tej ustawy. Reaktywowanie roszczeń do gruntów wywłaszczeniowych, na których powstały ogrody działkowe jest nieuzasadnione. Kiedy mówi się o gruntach należało brać pod uwagę również to, że za grunty te ich dotychczasowi właściciele otrzymywali zapłaty?

Wprowadzone przepisy przejściowe dające możliwość zgłaszania roszczeń do gruntów wywłaszczonych decyzjami administracyjnymi, do których roszczenia wygasły nie powinny działać wstecz. Ustawa wprowadzająca zasadę działania wstecz wprowadza też możliwość zgłaszania roszczeń w ciągu 3 lat od jej wejścia w życie. Właścicielowi, który otrzymał zapłatę za grunty też stworzono taką możliwość. Członkowie Kolegium Prezesów jesteśmy zaniepokojeni tym, że nasz Związek reprezentujący interesy naszych członków posiadających działki w rodzinnych ogrodach działkowych, jako największe ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe nie był zaproszony do udziału w procesie legislacyjnym. Popieramy stanowisko Krajowej Rady PZD w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Zdajemy sobie sprawę, że uchwalona w pośpiechu ustawa jest spełnieniem wykonania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność art.136 ust.3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W tym niedoskonałym akcie legislacyjnym ustawodawca ignoruje prawa obywateli - działkowców, którzy w dobrej wierze przez dziesięciolecia korzystali i inwestowali w nieruchomości przekazane im przez władze publiczne.

Zwracamy się do Pana Marszałka o ponowną analizę nowelizacji ustawy o nieruchomościach i uwzględnienie zastrzeżeń samorządów Polskiego Związku Działkowców. Uważamy, że Senat RP przed podjęciem ostatecznej decyzji winien wziąć pod uwagę to, że działkowcy i ich rodziny to pięciomilionowa społeczność obywateli RP. Bardzo liczymy na wprowadzenie korekt w znowelizowanej ustawie, które nie tylko uczynią zadość wyrokom Trybunału Konstytucyjnego, ale również pozwolą na stabilność porządku prawnego oraz zachowania zasad równej ochrony praw majątkowych.

Z wyrazami poważania i szacunku pozostaje Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD Gminy Police

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 16

Wczoraj 131

W tygodniu 884

W miesiącu 3192

Wszystkich 212506

Kubik-Rubik Joomla! Extensions