Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Prezesi 10- ciu Ogrodów Działkowych w Świnoujściu, w czasie swego posiedzenia żywo dyskutowali na temat projektu tego projektu. Chociaż temat nie dotyczy naszego miasta to chcemy już dziś wyrazić swoje obawy i z niepokojem przyjmujemy do jakich złych skutków prowadzić może nadgorliwość autorów nowych zapisów. Nasz protest wynika w tym przypadku z solidarności z naszą działkową bracią. Analizując zgłoszone propozycje chcemy zaprotestować przede wszystkim przeciwko proponowanym „przepisom przejściowym" odnoszącym się do „przedawnienia" żądania zwrotu nieruchomości.

Analizy prawne wskazują bowiem, że reprywatyzacja może w skrajnych przypadkach objąć nawet nieruchomości, które służyły celom publicznym przez 7 dekad (!) Pragnąc nadal uprawiać swoje poletka, odzyskiwać zdrowie i siły, działkowcy nie walczą tylko o swoje. Prawnicy podkreślają bowiem, że reprywatyzacja-zgodnie z projektem ustawy objąć może nie tylko tereny działek ale dotyczy także gruntów, które od lat zabudowane są przez spółdzielnie mieszkaniowe, szpitale etc. W tym kontekście działkowcy występują nie tylko w obronie swoich partykularnych interesów. Nasz protest to działanie pro publico bono! Z dużym niepokojem zatem przyjmujemy nadgorliwość autorów projektu wykazaną w jego zapisach. To budzi nas stanowczy protest!

Jak to zdarzało się już, w nieodległej przecież historii, tak teraz, nasz Związek nie został zaproszony do społecznych konsultacji projektu wspomnianej ustawy. Nauczeni przykrym doświadczeniem kiedy nad Ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych dyskutowano bez nas aż wyprowadzono tysiące działkowców przed Sejm, tak i tym razem pytamy o sens takiej politycznej niefrasobliwości.

I „ dmuchamy na zimne” śląc do Pań i Panów Posłów nasze protesty. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że przeforsowanie zapisów projektu nowej ustawy wpłynie negatywnie na prawa działkowców, na być albo nie być wielu ogrodów, na nastroje całej naszej działkowej rodziny. Jak potrafimy się mobilizować-Polska już wie. Czy naprawdę chcecie na to kolejnych dowodów w czasie gdy krajowi tak bardzo potrzebny jest spokój i współpraca we wszystkich obszarach /?!/

Te skrawki ziemi to nasze lepsze życie, nasze wczasy na RODOS (Rodzinne Ogrody Działkowe Ogrodzone Siatką), to zdrowe owoce i warzywa dla naszych rodzin.

Apelujemy o wnikliwą i poważną debatę nad skutkami proponowanych zmian dla nas – działkowców ale też różnych środowisk społecznych naszego kraju!

 

                                          Kolegium Prezesów Świnoujskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 16

Wczoraj 131

W tygodniu 884

W miesiącu 3192

Wszystkich 212506

Kubik-Rubik Joomla! Extensions