Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

18 i 19 maja w Szczecinie na Wałach Chrobrego, odbyła się wiosenna edycja kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach”. Z ofertą przyjechało ponad 100 wystawców z całej Polski, nie tylko ogrodników, ale również producentów żywności ekologicznej – wędlin, pieczywa, serów, piwa, miodów, ceramiki i rękodzieła. Odwiedzający kiermasz mogli skorzystać z szerokiej oferty roślin, od cebul, kłączy, bulw, rozsady warzyw (wśród których popularnością cieszyły się pomidory koktajlowe), trawy ozdobne, drzewka i krzewy liściaste i iglaste – w tym wiele szczepionych na pniu, drzewka i krzewy owocowe, w tym m.in. pigwy, pigwowce, derenie, świdośliwy, pnącza: kiwi, cytryńców, goi, jeżyn i malin.

Ogrodnicy oferowali również wiele odmian borówek, truskawek i poziomek. Przyjechało kilku producentów róż, różaneczników, hortensji, bylin, roślin rabatowych na tarasy i balkony. Producenci ziół przygotowali oprócz doskonale znanych - wiele ciekawych gatunków tj.  ziele coli, ziele oliwne, stewię, szeroką gamę odmian mięty (tj. japońska grejpfrutowa, pomarańczowa, jabłkowa, truskawkowa, czekoladowa, ananasowa, srebrna, bazyliowa), które cieszą się bardzo dużą popularnością. Zainteresowani mogli nabyć również rośliny i ryby do oczek wodnych, drewniane altany, meble, pergole, donice, nawozy czy zapoznać się z ofertą kosiarek.

Wśród wystawców na kiermaszu nie zabrakło również instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej Polskiego Związku Działkowców, dyżurujących i udzielających porad ogrodniczych. W naszym namiocie można było dokonać tradycyjnie pomiaru pH gleby, zasięgnąć informacji dotyczących o opłatach ogrodowych, o wolnych działkach nie tylko w Szczecinie i okolicach, ale również w całym naszym Okręgu.

Cieszy nas żywe zainteresowanie młodych nabyciem działki, widać niesłabnącą potrzebę kontaktu z przyrodą, relaksu, ale i pracy na świeżym powietrzu, uprawiania „własnego kawałka ziemi”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez nas tablice o owadach pożytecznych, owadzich hotelach i kwiatach, jakie przywabiają je do naszych ogródków. Dociekliwi dopytywali, jak zrobić domki dla owadów we własnym zakresie. Przygotowaliśmy również plansze pokazujące pomysłowość działkowców i piękne działki naszego Okręgu.

Promowaliśmy Związek, rozdając Zieloną Rzeczpospolitą, broszury, „działkowce”. Zachęcaliśmy najmłodszych do udziału w otwartym konkursie plastycznym organizowanym przez Okręg w Szczecinie.

Z kiermaszu nikt do domu nie wracał z pustymi rękami, każdy znalazł tu coś dla siebie, mimo wcześniej zapowiadanej burzy było ciepło i świeciło słońce. Oby zawsze podczas kiermaszu dopisywała nam taka pogoda!

                                                                                                                                                                                           Justyna Sielicka

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 187

Wczoraj 327

W tygodniu 1510

W miesiącu 6552

Wszystkich 265570

Kubik-Rubik Joomla! Extensions