Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Zaczyna się trudny czas dla osób bezdomnych. Zdążyć z pomocą. Zaczynają się chłody, a to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. Orientacyjne dane mówią, że na terenie Szczecina takich osób jest ok. dziewięciuset. Część z nich korzysta ze schronisk, wielu mieszka na terenie ogrodów działkowych, są jednak i tacy, którzy zimować będą w pustostanach, węzłach ciepłowniczych, na miejsce noclegu wybiorą pawilon śmietnikowy czy piwnice.
Z myślą o nich jak co roku służby socjalne, przy współpracy instytucji i organizacji pomocowych, rozpoczynają 1 listopada wspólne działania Pogotowia Zimowego.
W Szczecinie na okres zimy dla osób bezdomnych przygotowano 354 miejsca w schroniskach, 110 w noclegowniach oraz 17 w ogrzewalni. Te pierwsze są czynne przez całą dobę, są to: schronisko „Feniks” przy ul. Zamkniętej 5 (ma 80 miejsc), trzy placówki Caritas - schronisko dla mężczyzn przy ul. Nehringa 14 (98 miejsc), schronisko dla mężczyzn przy ul. Strzalowskiej 24 (26 miejsc) i schronisko dla kobiet przy ul. Piasecznej 4 (25 miejsc), a także schronisko z usługami opiekuńczymi prowadzone przez Stowarzyszenie „Złoty Wiek” przy ul. Hryniewieckiego na 105 miejsc.
- Osoby bezdomne w schroniskach mają zapewnione posiłki, wymianę ubrań, miejsca do spania, pralnię i suszarnię ubrań, a także informacje o formach pomocy - mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Zainteresowani mieszkańcy mają także dostęp do usług aktywizacyjnych, które mogą im pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.
Dwie organizacje pozarządowe prowadzą noclegownie - Stowarzyszenie Feniks w placówce przy ul. Zamkniętej 5 przygotowało 55 miejsc, tyle samo czeka w placówce Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Tczewskiej 32 w Wielgowie. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. Poza noclegiem można tam wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.
W mieście, w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Dąbrowskiego 22-23 znajduje się też całodobowa ogrzewalnia. Jest tu 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby bezdomne mogą spożyć ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych, przebrać się.
Od 1 listopada do 31 marca działać będzie, jak co roku od wielu lat, Pogotowie Zimowe. Odbyła się już odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują w tym zakresie. Podczas spotkania omówiono procedury oraz zakres działań. Koordynatorem Pogotowia Zimowego jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR.
Pracownicy tego działu prowadzą działania z policją i strażą miejską mające na celu zlokalizowanie koczowisk, w których przebywają osoby bezdomne - wyjaśnia M. Homis. Tego rodzaju patrole przeprowadzane są kilka razy w miesiącu. Osoby bezdomne są wówczas informowane o możliwości skorzystania z miejsca w schronisku wraz z podaniem adresu placówek. Jeśli nie chcą z niego skorzystać, pracownicy zabezpieczają ich podstawowe potrzeby oferując np. pomoc w formie gorącego posiłku w barze. Ponadto w przypadku otrzymania zgłoszenia o osobie bezdomnej, pracownik MOPR wraz z patrolem straży miejskiej lub samodzielnie udaje się na miejsce i przeprowadza interwencję, aby jej pomóc.
MOPR przygotował również ulotki, które trafią m.in. do spółdzielni mieszkaniowych, STBS, ZBiLK, ZDiTM, PKP PKS. To informacje jak zachować się w przypadku osoby bezdomnej przebywającej na klatkach schodowych, przystankach, dworcach lub w innych miejscach.
Jak zawsze służby kierują też apel do mieszkańców miasta, którzy szukają pomocy dla osób bezdomnych, o kontakt z odpowiednimi instytucjami. Dział Osób Bezdomnych MOPR - tel. 9148 75 771, Sekcja Interwencji Kryzysowej MOPR (całodobowo) 91 48 57 580, Stowarzyszenie „Feniks” tel. 9148 36 923, straż miejska - teł. 986, policja 112.
Anna GNIAZDOWSKA
Polski Związek Działkowców Okręg w Szczecinie apeluje do zarządów ROD o wzmożenie kontroli na ogrodach działkowych osób zamieszkujących na działkach oraz o współpracę ze służbami udzielającymi pomocy osobom bezdomnym.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 161
Wczoraj 135
W tygodniu 529
W miesiącu 296
Wszystkich 571248