Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Zaczyna się trudny czas dla osób bezdomnych. Zdążyć z pomocą. Zaczynają się chłody, a to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. Orientacyjne dane mówią, że na terenie Szczecina takich osób jest ok. dziewięciuset. Część z nich korzysta ze schronisk, wielu mieszka na terenie ogrodów działkowych, są jednak i tacy, którzy zimować będą w pustostanach, węzłach ciepłowniczych, na miejsce noclegu wybiorą pawilon śmietnikowy czy piwnice.

Z myślą o nich jak co roku służby socjalne, przy współpracy instytucji i organizacji pomocowych, rozpoczynają 1 listopada wspólne działania Pogotowia Zimowego.

W Szczecinie na okres zimy dla osób bezdomnych przygotowano 354 miejsca w schroniskach, 110 w noclegowniach oraz 17 w ogrzewalni. Te pierwsze są czynne przez całą dobę, są to: schronisko „Feniks” przy ul. Zamkniętej 5 (ma 80 miejsc), trzy placówki Caritas - schronisko dla mężczyzn przy ul. Nehringa 14 (98 miejsc), schronisko dla mężczyzn przy ul. Strzalowskiej 24 (26 miejsc) i schronisko dla kobiet przy ul. Piasecznej 4 (25 miejsc), a także schronisko z usługami opiekuńczymi prowadzone przez Stowarzyszenie „Złoty Wiek” przy ul. Hryniewieckiego na 105 miejsc.

- Osoby bezdomne w schroniskach mają zapewnione posiłki, wymianę ubrań, miejsca do spania, pralnię i suszarnię ubrań, a także informacje o formach pomocy - mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Zainteresowani mieszkańcy mają także dostęp do usług aktywizacyjnych, które mogą im pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności.

Dwie organizacje pozarządowe prowadzą noclegownie - Stowarzyszenie Feniks w placówce przy ul. Zamkniętej 5 przygotowało 55 miejsc, tyle samo czeka w placówce Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej przy ul. Tczewskiej 32 w Wielgowie. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano. Poza noclegiem można tam wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.

W mieście, w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Dąbrowskiego 22-23 znajduje się też całodobowa ogrzewalnia. Jest tu 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby bezdomne mogą spożyć ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych, przebrać się.

Od 1 listopada do 31 marca działać będzie, jak co roku od wielu lat, Pogotowie Zimowe. Odbyła się już odprawa wszystkich służb oraz instytucji, które współpracują w tym zakresie. Podczas spotkania omówiono procedury oraz zakres działań. Koordynatorem Pogotowia Zimowego jest Dział Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR.

Pracownicy tego działu prowadzą działania z policją i strażą miejską mające na celu zlokalizowanie koczowisk, w których przebywają osoby bezdomne - wyjaśnia M. Homis. Tego rodzaju patrole przeprowadzane są kilka razy w miesiącu. Osoby bezdomne są wówczas informowane o możliwości skorzystania z miejsca w schronisku wraz z podaniem adresu placówek. Jeśli nie chcą z niego skorzystać, pracownicy zabezpieczają ich podstawowe potrzeby oferując np. pomoc w formie gorącego posiłku w barze. Ponadto w przypadku otrzymania zgłoszenia o osobie bezdomnej, pracownik MOPR wraz z patrolem straży miejskiej lub samodzielnie udaje się na miejsce i przeprowadza interwencję, aby jej pomóc.

MOPR przygotował również ulotki, które trafią m.in. do spółdzielni mieszkaniowych, STBS, ZBiLK, ZDiTM, PKP PKS. To informacje jak zachować się w przypadku osoby bezdomnej przebywającej na klatkach schodowych, przystankach, dworcach lub w innych miejscach.

Jak zawsze służby kierują też apel do mieszkańców miasta, którzy szukają pomocy dla osób bezdomnych, o kontakt z odpowiednimi instytucjami. Dział Osób Bezdomnych MOPR - tel. 9148 75 771, Sekcja Interwencji Kryzysowej MOPR (całodobowo) 91 48 57 580, Stowarzyszenie „Feniks” tel. 9148 36 923, straż miejska - teł. 986, policja 112.

Anna GNIAZDOWSKA

Polski Związek Działkowców Okręg w Szczecinie apeluje do zarządów ROD o wzmożenie kontroli na ogrodach działkowych osób zamieszkujących na działkach oraz o współpracę ze służbami udzielającymi pomocy osobom bezdomnym. 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 2

Wczoraj 149

W tygodniu 855

W miesiącu 2502

Wszystkich 282860

Kubik-Rubik Joomla! Extensions