W dniu 18 marca 2025 roku w siedzibie Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie odbyło się trzecie posiedzenie Okręgowej Rady.
Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Ogród położony jest nad rzeką Płonią, między dwiema liniami kolejowymi. Zaliczany jest do tych mniejszych, wszyscy się tu prawie znają. Wiele z działek śmiało może startować w konkursach. Po niektórych trawiastych, równo strzyżonych alejkach, dzieci mogłyby biegać na boso. Działkowcy korzystają z ujęcia własnego - hydrofor pozwala zasilić działki w wodę z pobliskiej rzeki.
Na wejściu działki pana Stanisława, użytkowanej wraz z żoną Jolantą, witają piękne pachnące róże rosnące na pergoli. Małżeństwo użytkuje działkę już ponad 20 lat. Jest to prawdziwie rodzinna działka – wnuki często odwiedzają dziadków i pomagają w drobnych pracach. To bez wątpienia oaza zieleni, szczególnie w dobie epidemii. Jej walory nabierają szczególnego znaczenia i są bardziej doceniane.
Chociaż „oswoiliśmy się” trochę z koronawirusem, to jednak działka jest nadal bezpieczną przystanią. Tu można wypocząć, realizować swoje hobby – nie tylko dotyczące ogrodnictwa ale również majsterkowania.
Pan Stanisław z entuzjazmem opowiada o swojej działce. Choć nie ma dużej powierzchni, to jest różnorodna. Wydzielono miejsce na: warzywnik (z uprawą współrzędną), część sadowniczą jagodnik, skalniaki, trawnik.
Przy pergolach rosną oprócz róż, pnącza tj. wisteria, wiciokrzew, winobluszcz pstry i winogron, widać wiele pracy włożonej również w strzyżenie krzewów iglastych, te przy ogrodzeniu do złudzenia przypominają żywe kamienie – w wersji gigant. A pobliski karmnik i budka lęgowa zachęca do odwiedzin skrzydlatych gości.
Początek sezonu nie był łatwy – wiosenne przymrozki uszkodziły młodą gruszę posadzoną ubiegłej jesieni, rozsady warzyw trzeba było wysiewać ponownie, a te które przetrwały jeszcze dochodzą do siebie. Dobrze za to radzą sobie ziemniaki, a borówki mimo piaszczystej ziemi dobrze rosną, mimo że owoców mniej niż zazwyczaj.
Pan Stanisław ceni sobie pomoc sąsiedzką, mimo długiego stażu i doświadczenia, ma możliwość korzystania z porad instruktora krajowego pana Jana – również działkowca tego ogrodu.
tekst i zdjęcia
J. Sielicka
Okręg w Szczecinie
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 126
Wczoraj 216
W tygodniu 1575
W miesiącu 5101
Wszystkich 598538