Polecamy:

Wieści z Okręgu

X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD w Szczecinie

Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

W dniu 14.08.2020 r. odbyło się spotkanie Kolegium Prezesów Szczecin Prawobrzeże. Uczestniczyło w spotkaniu 60% Prezesów ROD pomimo pory urlopowej oraz dwóch  przedstawicieli Urzędu Miasta Szczecin:

Pan JACEK  KOWALCZYK – WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA

Pan RYSZARD CZERASZKIEWICZ – ŁOWCZY MIEJSKI

Okręgowy Zarząd PZD reprezentował I Wiceprezes  Okręgu  Józef Romanowski

Zebranie prowadził przewodniczący Kolegium Prezesów Pan Zbigniew Hajduś , który powitał przybyłych gości i Prezesów ogrodów.

Jednym z głównych tematów spotkania dotyczył sprawy dzików, które wybrały ogrody działkowe na obrzeżach miasta Szczecina jako własną stołówkę i miejsce pozyskiwania łatwego i obfitego pożywienia.  Widok dzików w Szczecinie to już niemal codzienność. Część zwierząt przestała się bać ludzi i regularnie odwiedza teren ogrodów działkowych na obrzeżach miasta niszcząc działki, trawniki na alejkach, mienie i niepokojąc działkowców.

Problem z dzikami dewastującymi działki w ROD pojawił się w niektórych ROD już od kilku lat. Zgłoszenia, zarówno od indywidualnych działkowców, jak i zarządów ROD, o narastającym problemie dzików w ROD były tematem na Walnych Zebraniach w ROD i dotychczas nie znalazł rozwiązania.

Teren Szczecina wcześniej był miejscem migracji tych zwierząt, w którym nie zamieszkiwały, a jedynie przemieszczały się po terenie miasta. Od kilku lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby dzików w Szczecinie. Choć zazwyczaj dziki nie są agresywne, to jednak wywołują niepokój wśród przebywających na działkach rodzin z dziećmi.

Zgodnie z polskim prawem dziki, jak i wszystkie zwierzęta łowne, są własnością Państwa Polskiego. Polskie prawo nie przewiduje sytuacji zamieszkiwania dzikich zwierząt łownych w miejscu innym niż las. Zgodnie z prawem odłowu dzików dokonuje się wyłącznie na terenach produkcyjnych i użyteczności publicznej. Obecnie w związku z zagrożeniem Afrykańskiego Pomoru Świń nie wykonuje się odłowu dzików i ich wywozu w inne miejsca, a jedynie odłów z uśmierceniem. Praktycznie nie prowadzi się również dostatecznej ilości  odstrzału zwierząt. W ocenie dyskutujących ażeby ograniczyć powstawania dalszych szkód to trzeba zmniejszyć obecna populacje dzika minimum 500 do 800 osobników w skali roku. Do wykonania tego zadania potrzebne jest zabezpieczenie dodatkowych środków finansowych.

W polskim prawie nie przewiduje się odszkodowania dla działkowców za zniszczenia dokonane przez dziki. Działkowiec może domagać się odszkodowania jako właściciel nasadzenia i nakładów na działce indywidualnie na drodze sądowej. Odszkodowanie w polskim prawie przysługuje jedynie prowadzącym produkcję rolną. Aby działkowcy mogli uzyskiwać odszkodowanie za zniszczenia powodowane przez dziki konieczna jest zmiana prawa – prawo łowieckie i ustawa o ochronie przyrody.

Użytkowana przez ogrody/działkowców ziemia jest własnością Państwa, dziki i wszystkie zwierzęta łowne są własnością Państwa Polskiego a powstała szkoda przypisana działkowcowi. Brak logiki i poszanowania własności prywatnej. Sprawa kompetencji i skomplikowane procedury nie ułatwiają pracy ani nie likwidują problemu. Uwzględniając wypowiedzi uczestników z dyskusji gdzie padła propozycja zebrania odpowiedniej ilości podpisów i wystąpić z inicjatywa obywatelską o unowocześnienie obowiązującego prawa łowieckiego i prawa o ochronie zwierząt.

Prowadzenie odstrzału dzików na terenie ROD nie jest możliwe ze względu na obowiązujące do przeprowadzeni odstrzału odległości od ulic i zabudowań mieszkalnych. Ponadto ROD są wyłączone z obwodów łowieckich jako tereny specjalne, zamknięte ogrodzeniami. Działkowcy, jak i inni obywatele naszego kraju, nie mogą sami prowadzić odstrzału zwierząt łownych - czynność taką może wykonać jedynie uprawniony myśliwy; we własnym zakresie nie można odławiać dzików ani stawiać klatek, czy kopać dołu, do którego miałby wpaść dzik. Dzik jest własnością Państwa i podejmowanie wymienionych czynności jest przewidziane w kodeksie karnym.

Z doświadczenia zdobytego w rejonie Szczecina przedstawiciele Urzędu Miasta  wskazali Rodzinnym Ogrodom Działkowym działania prewencyjne, jakie mogą spowodować zaprzestanie / zmniejszenie bytowania dzików w ROD. Do takich działań należą:

1. założenie betonowego ogrodzenia ROD, albo siatki z podmurówką,

2. zamykanie furtek w ogrodzeniu zewnętrznym ROD, montowanie furtek z samozamykaczami,

3. zabezpieczenie i odpowiednie składowanie odpadów na terenie ROD, tak, aby nie były dostępne dla dzików.

4. edukacja działkowców dotycząca dyscypliny i ochrony ogrodu

Był dobry okres że Okręgowy Zarząd miał wsparcie w zabezpieczenie nieodpłatnie siatki od władz miejskich i ogrodzenia w ROD były w lepszym stanie technicznym.  Budowa ogrodzeń realizowana była na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku i obecnie są potrzebne znaczne nakłady na remonty ogrodzeń w ROD. Z tym tematem będziemy występować do władz miejskich o pomoc w dofinansowaniu. Lepiej zainwestować w ogrodzenia niż w wypłaty za szkody.

Na zakończenie zebrania Wiceprezes Okręgu złożył  podziękowanie za przybycie na spotkanie przedstawicielom miasta Szczecin, Prezesom Zarządu ROD za przybycie, za dobra aktywność podczas spotkania i za codzienną  odpowiedzialną pracę w ROD zwłaszcza w okresie ograniczeń epidemiologicznych

Tematów do omówienia jest znacznie więcej które zostały zasygnalizowane i będą kontynuowane na najbliższym spotkaniu Kolegium Prezesów Prawobrzeża w dniu 04-09-2020 r. o godz. 17:00

 

V-ce Prezes Okręgu PZD                                                                                                  

w Szczecinie                                                                                               

inż. Józef  Romanowski                           

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 37

Wczoraj 148

W tygodniu 551

W miesiącu 4034

Wszystkich 570347

Kubik-Rubik Joomla! Extensions