Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Szczecin, jak wiele polskich miast również boryka się z problemem dzików. Grasują nie tylko po osiedlach ale też po działkach w rodzinnych ogrodach działkowych. Ich zachowania nie są  bezpieczne, a one same coraz bardziej śmiałe. 

Na szkody przez nie czynione skarży się wiele ogrodów, nie tylko tych na obrzeżach naszego miasta ale również w centrum. Dziki coraz mniej są zwierzętami dzikimi i bojącymi się ludzi. Pojawiają się coraz częściej na terenach miejskich, a ogrody są przez nie traktowane jako stołówki.

Często sami działkowcy są winni pojawiania się dzików na ogrodzie - nie zamykają bram i furtek, dokarmiane są koty, a ich karma wabi  je zapachem. Nęci je również zawartość działkowych śmietników i spady owoców.  

Słabym punktem są również nieszczelne, poniszczone i stare ogrodzenia ROD. Jednak i porządne ogrodzenia nie są przeszkodą dla dzików, rozpędzony zwierz potrafi swoją masą zniszczyć nawet nowo założone ogrodzenie.

Wszystkie dostępne metody ochrony przed dzikami działają niestety na krótko – pomagają dopóki zwierzęta się nie przyzwyczają, a środki zapachowe dopóki nie spadnie deszcz. 

Dzik, którego populacja z roku na rok jest większa, okazuje się trudnym przeciwnikiem, zarządy ogrodów mają ograniczone możliwości działania, działkowcy potrzebują wsparcia z zewnątrz.

Dlatego też w połowie sierpnia odbyło się spotkanie kolegium prezesów z prawobrzeżnej części Szczecina, na którym były omawiane m.in. problemy z dzikami. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, w tym Ryszard Czeraszkiewicz – przedstawiciel firmy zajmującej się odławianiem dzikiej zwierzyny, dawny Miejski Łowczy.

Zostało również wysłane pismo do Wojewody Zachodniopomorskiego z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania z przedstawicielami Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa działkowcom i podjęcia działań ograniczających szkody powodowane przez dziki.

ROD nie są objęte odszkodowaniami i traktowane inaczej niż obiekty użyteczności publicznej.

Zarządy ROD również nie ponoszą odpowiedzialności odszkodowawczej za powstałe szkody i dewastacje, o czym mówi § 82 Regulaminu ROD. Dlatego jedynym wyjściem w chwili obecnej są ubezpieczenia indywidualne działkowców.

Prasa podaje, że limit dzików, jakie można odstrzelić lub wywieźć w tym roku, został ustalony przez Urząd Miasta w Szczecinie na 600 sztuk, a ponad 17 tysięcy dzików zostanie zabitych w ramach odstrzału sanitarnego na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Decyzję o odstrzale zwierząt podpisał wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii. Odstrzał ma być przeprowadzony do 21 grudnia 2020 roku – jak podają wiadomości z Radia Szczecin z maja br.

J. Sielicka

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 9

Wczoraj 144

W tygodniu 9

W miesiącu 4393

Wszystkich 289990

Kubik-Rubik Joomla! Extensions