Polecamy:

Wieści z Okręgu

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Szczecinie

Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI  posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady

23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.

Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.

Więcej…

13 czerwca br. obradowała Okręgowa Rada na XII posiedzeniu

Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.

Więcej…

Posiedzenie Okręgowej Rady w ROD Przyjaźń w Szczecinie w dniu 08.11.2021 r.

ROD Przyjaźń, położony na wyjątkowo urozmaiconym terenie, sięgający swoim początkiem roku 1901, zadbany i prowadzony w sposób należyty przez zarząd ROD, kierowany przez panią Kazimierę Wadowską – posiada 1050 działek. Wszystkie są zagospodarowane, a dom działkowca swoją estetyką i urządzeniem przyciąga uwagę każdego, kto się tutaj pojawi.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Szczecin, jak wiele polskich miast również boryka się z problemem dzików. Grasują nie tylko po osiedlach ale też po działkach w rodzinnych ogrodach działkowych. Ich zachowania nie są  bezpieczne, a one same coraz bardziej śmiałe. 

Na szkody przez nie czynione skarży się wiele ogrodów, nie tylko tych na obrzeżach naszego miasta ale również w centrum. Dziki coraz mniej są zwierzętami dzikimi i bojącymi się ludzi. Pojawiają się coraz częściej na terenach miejskich, a ogrody są przez nie traktowane jako stołówki.

Często sami działkowcy są winni pojawiania się dzików na ogrodzie - nie zamykają bram i furtek, dokarmiane są koty, a ich karma wabi  je zapachem. Nęci je również zawartość działkowych śmietników i spady owoców.  

Słabym punktem są również nieszczelne, poniszczone i stare ogrodzenia ROD. Jednak i porządne ogrodzenia nie są przeszkodą dla dzików, rozpędzony zwierz potrafi swoją masą zniszczyć nawet nowo założone ogrodzenie.

Wszystkie dostępne metody ochrony przed dzikami działają niestety na krótko – pomagają dopóki zwierzęta się nie przyzwyczają, a środki zapachowe dopóki nie spadnie deszcz. 

Dzik, którego populacja z roku na rok jest większa, okazuje się trudnym przeciwnikiem, zarządy ogrodów mają ograniczone możliwości działania, działkowcy potrzebują wsparcia z zewnątrz.

Dlatego też w połowie sierpnia odbyło się spotkanie kolegium prezesów z prawobrzeżnej części Szczecina, na którym były omawiane m.in. problemy z dzikami. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, w tym Ryszard Czeraszkiewicz – przedstawiciel firmy zajmującej się odławianiem dzikiej zwierzyny, dawny Miejski Łowczy.

Zostało również wysłane pismo do Wojewody Zachodniopomorskiego z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania z przedstawicielami Okręgowego Zarządu PZD w Szczecinie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa działkowcom i podjęcia działań ograniczających szkody powodowane przez dziki.

ROD nie są objęte odszkodowaniami i traktowane inaczej niż obiekty użyteczności publicznej.

Zarządy ROD również nie ponoszą odpowiedzialności odszkodowawczej za powstałe szkody i dewastacje, o czym mówi § 82 Regulaminu ROD. Dlatego jedynym wyjściem w chwili obecnej są ubezpieczenia indywidualne działkowców.

Prasa podaje, że limit dzików, jakie można odstrzelić lub wywieźć w tym roku, został ustalony przez Urząd Miasta w Szczecinie na 600 sztuk, a ponad 17 tysięcy dzików zostanie zabitych w ramach odstrzału sanitarnego na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Decyzję o odstrzale zwierząt podpisał wojewoda na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii. Odstrzał ma być przeprowadzony do 21 grudnia 2020 roku – jak podają wiadomości z Radia Szczecin z maja br.

J. Sielicka

 

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 163

Wczoraj 217

W tygodniu 801

W miesiącu 5042

Wszystkich 496073

Kubik-Rubik Joomla! Extensions