Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Rozmowa z Tadeuszem Jarzębakiem, prezesem Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie

Jak Związek obchodzi bardzo ważne święto – Dni Działkowca – w dobie pandemii?

– Rokrocznie, zazwyczaj we wrześniu, obchodzimy to niezwykle istotne dla nas święto. Dni Działkowca to wieloletnia i bogata tradycja sięgająca ponad stu lat. Uroczystości organizowane są w przeróżny sposób. A ich głównym celem jest integracja, podsumowanie roku i przy okazji dobra zabawa.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia i zasady bezpieczeństwa uroczystości są skromniejsze niż zwykle. W ramach Krajowych Dni Działkowca w ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta sesja Krajowej Rady z udziałem prezesa Polskiego Związku Działkowców, który w swoim wystąpieniu mówił m.in. o historii, osiągnięciach i kierunkach rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych.

W Szczecinie również akcentujemy obchody m.in. poprzez oflagowanie ogrodów, uroczyste posiedzenia zarządów, podsumowanie konkursów czy przyznawanie wyróżnień.

– Jak wygląda obecna sytuacja ogrodów, czy jest ona stabilna?

– Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych faktycznie zabezpiecza podstawowe prawa działkowców. Ogrody mają zapewniony byt, jednak są w jej funkcjonowaniu pewne niedogodności.

Nowe prawo wodne i jego interpretacja stwarza nierówne traktowanie działkowców w stosunku do innych podmiotów. Działkowcy nie zostali zaliczeni do odbiorców, którzy pobierają wodę w celu podlewania upraw. To powoduje, że opłaty za wodę są dwukrotnie wyższe. Działkowcy czują się z tego powodu pokrzywdzeni. Ponadto rolnicy do określonego parametru nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę studni, natomiast działkowcy z tego przepisu są wyłączeni. Różna interpretacja przepisów powoduje zaskarżanie decyzji, ale nawet wyroki sądowe nie są jednoznaczne, co powoduje pewien chaos i poczucie niesprawiedliwości.

Mamy też problemy z odpadami zielonymi. Po raz kolejny interpretacja przepisów w nowej ustawie jest niejednorodna, czego efektem są zróżnicowane opłaty. Likwidacja odpadów zielonych jest utrudniona. Działkowcy są potraktowani inaczej niż właściciele posesji, od których odpady są odbierane bezpłatnie. Nie możemy też otrzymywać dopłat na zwiększenie kompostowników, które i tak nie załatwiają do końca sprawy.

Niebawem procedowany będzie w Sejmie projekt ustawy o przeciwdziałaniu suszy. On już w tej chwili budzi pewne obawy. Jest to specustawa, a więc tryb decyzji będzie przyśpieszony. Ponadto martwią nas krótkie terminy zgłoszeń, nierespektowanie przepisów innych ustaw, niedoprecyzowanie rekompensat. Nie przewidziano też terenów zamiennych w razie likwidacji działek. Nie wiadomo, jak będą wyglądały sprawy odszkodowań. W tej chwili Związek robi wszystko, żeby doprecyzować przepisy. Swoje uwagi zgłosiliśmy już do ustawodawcy, póki nie jest jeszcze za późno.

Kolejnym problemem są szkody powodowane przez zwierzęta, jak m.in. dziki czy bobry. To ogromne utrudnienie dla działkowców. Po raz kolejny Rodzinne Ogrody Działkowe nie są objęte odszkodowaniami i traktowane są inaczej niż inne obiekty użyteczności publicznej. W ustawie jest zapis, że ogrody są urządzeniami użyteczności publicznej, a nie obiektami, dlatego nie możemy ubiegać się o przyznanie ewentualnego odszkodowania.

– Jak Związek sobie radzi ze zwiększonym w ostatnim czasie popytem na działki?

– Okres pandemii unaocznił rangę działki. Ograniczone możliwości poruszania się spowodowały, iż zwiększył się popyt na nie. Ludzie stwierdzili, że od siedzenia w domu dużo zdrowszy jest kontakt z naturą. W Szczecinie rezerwy były nieduże. W zasadzie wszystkie tereny działkowe zostały już zajęte. Związek już wcześniej widział potrzeby rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych i przygotował stosowny program, którego realizacja musi być wsparta przez władze samorządowe oraz państwowe w zakresie szukania nowych terenów pod ogrody oraz wsparcia finansowego.

Problem zasygnalizowaliśmy odpowiednimi wystąpieniami do organów państwowych i samorządowych. Natomiast jednostki organizacyjne Polskiego Związku Działkowców również szukają możliwości zwiększenia działek doraźnie. Pewne rezerwy są jeszcze w miejscowościach poza Szczecinem, jak np.: Trzebiatów, Gryfice, Choszczno czy Pyrzyce. Istnieje możliwość ich zagospodarowania. Polecamy je osobom zwłaszcza zmotoryzowanym. Szczegółowych informacji udziela biuro Okręgu.

– Jak ogrody funkcjonują w okresie pandemii?

– Z powodzeniem udało nam się zabezpieczyć funkcjonowanie ogrodów w sposób bezpieczny, przy zachowaniu wszystkich zasad związanych z reżimem sanitarnym. Związek stanął na wysokości zadania i umożliwił wykorzystanie działek dla rodzin, a nawet okolicznych mieszkańców przy ogrodach. Nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Wszystkie spotkania, jak np. posiedzenie zarządu czy małe uroczystości, odbywają się z pełnym zachowaniem przepisów bezpieczeństwa. Najważniejsze jest, aby działkowiec nie był narażony.

– A jak wygląda współpraca z samorządami gmin?

– Nie narzekamy na nią. Istnieją pewne ograniczenia w kwestii pomocy finansowej ze względu na pandemię. Żeby spełnić zapotrzebowanie na działki, trzeba powiększyć ogrody. Potrzebna jest dobra wola i pewna pomoc finansowa, która to ułatwi. Związek wysłał do odpowiednich instytucji pisma w celu dalszego rozwoju ogrodów działkowych. Ważne jest wypracowanie długofalowej i stabilnej formy współpracy respektowanej przez obie strony.

Korzystając z okazji, chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim działkowcom, samorządom, współpracownikom i mediom wspierającym.

– Dziękuję za rozmowę.

Kamil KRUKOWSKI

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 8

Wczoraj 144

W tygodniu 8

W miesiącu 4392

Wszystkich 289989

Kubik-Rubik Joomla! Extensions