Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

Japońskie ogrody

Ogrody działkowe w Japonii.

W  ogrodzie działkowym Hagidai na 106 rodzin jest 117 działek. Jedna działka ma powierzchnie 30 metrów kwadratowych. Każdy rok działalności ogrodu działkowego Hagidai zaczyna się od walnego zgromadzenia. Obejrzyj jak wyglądają ogrody działkowe w Japonii - kliknij

Działkowcy, jak mało która grupa społeczna w Polsce cenią i dbają o wodę. Trudno zrozumieć w tym kontekście, dlaczego to właśnie działkowa społeczność ma płacić tak wysoką cenę za wdrażanie ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy !?!

Bez niej nie byłoby upraw, ogrodów, zielonych płuc naszych miast. Coraz bardziej odczuwamy w Polsce niedobory wody. Ta prawda coraz dotkliwiej przypomina o sobie w ciągu ostatnich lat gdy nie raz, z żalem przychodzi nam patrzeć na uschnięte, a nierozwinięte jeszcze pąki kwiatów na działkowych rabatach, na niewykształcone, a już suche zawiązki owoców. I to właśnie działkowcy, z największą radością przyjmują starania rządzących by susza przestała się w Polsce boleśnie dawać we znaki jej mieszkańcom.

To właśnie tereny ogródków, także w Świnoujściu są obszarem gdzie od lat najchętniej wykorzystuje się efekty inwestycji melioracyjnych, a retencja najszybciej, z teorii zmienia się w codzienną praktykę. W tym kontekście nie możemy zgodzić się na rozwiązanie nakładające w efekcie obowiązek uiszczania komercyjnych stawek za korzystanie z podziemnych pokładów wodnych na terenach ROD. Pomysł, zawarty w projekcie wspomnianej ustawy jest tym bardziej szokujący dla naszej społeczności, że nie korzystamy na naszych działkach z głębokich, najbardziej wartościowych pokładów wody, ale wykorzystujemy tu, znacznie mniej cenne, nieuzdatnione wody podskórne. Dodatkowo, woda z której korzystamy dla zasilenia upraw, w naturalny sposób powraca do zasobów w tym, zamkniętym przecież naturalnym obiegu.

Nie tylko działkowcy na swoich poletkach są troskliwymi strażnikami wodnego skarbu. Nasza organizacja – Polski Związek Działkowców jest w tej sferze prekursorem ekologicznych rozwiązań, które obejmują tereny wszystkich Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Polsce. „Program klimatyczny” wdrażany przez Polski Związek Działkowców jest najlepszym tego przykładem! Te, służące poprawie bilansu wodnego starania naszej społeczności  pozwalają nam wierzyć, że działkowcy nie staną się „ofiarnymi kozłami” ekologicznych strategii, że na tym ołtarzu nie będą zmuszeni składać dorobku lat swojej ciężkiej pracy, pozbywać się ostoi radości i zdrowia, że z mapy miast nie będą znikać zielone poletka, których celem są zdrowo-nośne pokłady relaksu.

Kolegium Prezesów Świnoujskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 8

Wczoraj 161

W tygodniu 380

W miesiącu 3045

Wszystkich 293505

Kubik-Rubik Joomla! Extensions