12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.
Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.
Więcej…Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:
1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018
2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018
3. preliminarz Okręgu na rok 2019
Więcej…Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.
W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców brał udział w XVII Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.
Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Okresem szczególnie niebezpiecznym dla każdego Rodzinnego Ogrodu Działkowego jest okres bieżący jesienno-zimowy kiedy ogrody są zazwyczaj opustoszałe. Pod nieobecność działkowców wówczas dochodzi do największej liczby negatywnych zjawisk w ogrodzie. W widocznych miejscach nie pozostawiajmy rzeczy i przedmiotów, które można sprzedać na złom, a drogi sprzęt jak kosiarki, piły spalinowe, sprzęt elektroniczny na okres zimowy zabierzmy z działki do pomieszczeń dobrze zabezpieczonych i nadzorowanych.
Dlatego należy przypominać i apelować do działkowców o:
- częstszy dozór altan i działek szczególnie w okresie zimowych ze strony działkowców,
- zwracajmy uwagę nie tylko na swoją działkę, ale też najbliższych sąsiadów, utrzymujmy stałą komunikację sąsiedzką,
- wszystkie dostrzeżone zdarzenia jak i przebywanie osób bezdomnych należy zgłaszać zarządom ROD, policji, straży miejskiej.
Negatywne zjawiska w ogrodzie najczęściej dotyczą:
- kradzieży i włamań do altan, w których pozostawiony jest sprzęt jak i różne narzędzia działkowców,
- koczowanie ludzi bezdomnych w altanach, co niejednokrotnie przez podgrzewanie się w niskich temperaturach prowadzi do zgonów w wyniku zaczadzeń i spaleniu się altany,
- licznych aktów wandalizmu mienia i urządzeń znajdujących się w ogrodzie.
Właściwe zabezpieczenie altan przed włamaniem poprzez zastosowanie solidnych drzwi i zamków oraz okratowanie okien jest znacznym utrudnieniem dla ich sforsowania przez sprawców. Funkcjonalne ogrodzenie zewnętrzne ogrodu ze sprawnymi zamykającymi się wejściami utrudnia w sposób znaczny wyniesienie rzeczy i przedmiotów o znacznych gabarytach.
Poziom bezpieczeństwa w ogrodzie w głównej mierze zależy od aktywności i podejmowanych inicjatyw przez zarząd jak i działkowców, podnosi ich komfort, wpływa również na rozwój ogrodu. Zaangażowanie ze strony działkowców i zarządów jest najprostszym do wprowadzenia i jednym z najskuteczniejszych rozwiązań problemów kradzieży i niszczenia mienia przez bezdomnych.
Każdy zarząd ROD powinien prowadzić rejestr wszystkich zdarzeń dot. bezpieczeństwa w ogrodzie. Informacja ta powinna być częścią składową corocznego sprawozdania z działalności zarządu i być przedstawiana na walnych zebraniach. Zapewnienie bezpieczeństwa w ogrodzie jest procesem złożonym i trudnym, nie można kierować się wyłącznie realizacją jednego zagadnienia. Działania w tym zakresie powinna cechować kompleksowość i adekwatność do występujących w nich problemów.
Recepty na 100% bezpieczeństwo nie ma, w dużej mierze zależy od Naszej czujności oraz czujności Naszych sąsiadów.
Opracował:
Zbigniew Baran
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 67
Wczoraj 188
W tygodniu 1290
W miesiącu 1290
Wszystkich 312971