Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W sierpniu 2020 roku ceny gospodarki odpadami były średnio o 50,5 proc. wyższe niż w 2019 roku /źródło GUS/. Wiele miast wprowadza obecnie podwyżki i to niemałe. A wraz z cenami rosną w różnych miejscach dzikie wysypiska, co daje się zauważyć i w rejonach ogrodów działkowych.
Wzrost opłat za odbiór śmieci uzasadniany był wzrostem cen paliwa o 40%, energii elektrycznej o 67% oraz płacy minimalnej o 25%, co nie do końca zgadza się z prawdą bo we wrześniu 2016 r cena paliwa – 4,30 zł/litr paliwa wzrosła do 4,45 zł/litr czyli o 3,5%.
Dotychczas uważało się, ze wystarczy raz na kilka lat podpisać umowę i sprawa jest załatwiona. Trzeba wykazać się innowacją i organizacją.
Po stronie rządu i administracji lokalnych jest zapewne dużo do naprawienia, pytanie tylko, co samorządy zrobiły, żeby w systemie pieniądze nie uciekały im do wykorzystujących sytuację firm?
Robi się podwyżki cen dla mieszkańców, ale czy muszą być one tak wysokie i czy wynikają one z uzasadnionych ekonomicznie stawek w firmach odbioru śmieci. Czy Urząd Ochrony Konkurencji Konsumenta bada zasadność stosowanych stawek i poziom ponoszonych kosztów eksploatacyjnych?.
Nie ma idealnego systemu dotychczas i trzeba wypracować własny system dla ogrodów działkowych i przedstawia się prostą propozycję:
W naturze nic nie znika - wrzuć śmieci do śmietnika
Segregacja śmieci jest bardzo ważna. Dzięki niej mniej szkodliwych odpadów trafia na wysypisko, a z odzyskanych surowców wytwarzane są nowe przedmioty. Segregując śmieci, wpływamy na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a tym samym dbamy o naszą planetę.
I. Podstawowa propozycja to każda działka posiada cztery worki na: papier, szkło, plastik, resztki jedzenia
Trzy pierwsze papier, szkło, plastik – tzw. suche, jedynie resztki jedzenia wymagane jest częste /opróżnianie/ wymiana małego worka (np. przewiezienie do pojemnika w miejscu zamieszkania)
II. Etap
Zorganizowanie odbioru śmieci w ogrodzie
Do odbioru worków posegregowanych śmieci w wyznaczonych na terenie ogrodu punktach/ miejscach/ Zarząd ROD zorganizuje nadzór do odbioru, wyznaczy daty i godziny otwarcia odbioru posegregowanych śmieci np. w soboty.
Punkt odbioru ogrodzony, zamykany a góra jest zabezpieczona siatką.
Istniejące punkty odbioru śmieci wyposażyć w maszt z kamerą, która rejestruje ewentualnych dzikich dostawców śmieci, oraz na maszcie umocować lampę solarną z czujnikiem ruchu i zmierzchu 100 LED do oświetlenia terenu po zmroku ułatwiając kontrolę i wspomaga do rejestracji kamerą.
Koszty obsługi odbioru śmieci w skali roku będą stosunkowo niskie w stosunku do kosztu odbioru śmieci niesegregowanych i z powodu naliczanych kar za brak segregacji np. dwie osoby po 600 zł miesięcznie na większych ogrodach.
W takiej sytuacji ROD ma kontrolę odbioru posegregowanych śmieci od działkowców, oraz ma kontrolę i rejestrację faktycznej ilości odbioru śmieci przez firmy świadczące usługi odbioru. Wyznaczone osoby do nadzoru ogrodu nad gospodarką śmieciami prowadzą dokumentację odbioru - która jest podstawą do wystawienia faktury za usługę odbioru śmieci i służy do kontroli otrzymanych faktur.
III. Sprawa zakupu worków na śmieci
Worki na śmieci 120 l zestaw do segregacji 100 szt. - 27,99 zł; 36,98 zł z dostawą
Dla zachęty i wprowadzenia nowego systemu w ogrodzie dobrym rozwiązaniem byłoby zakupienie kolorowych worków dla poszczególnych rodzajów śmieci/ zakup worków przez Zarząd ROD – koszty obsługi/
Pozostają sprawy techniczne ilość, wydawanie i systematyczny zakup, zabezpieczenie worków dla działkowców przez ustanowiony nadzór.
IV. Przy dobrze zorganizowanym nowym systemie osiągamy segregacje i obniżymy poważnie koszty za wywóz śmieci.
Pozostaje jeszcze wynegocjować i podpisać dobrze umowę na odbiór śmieci, co pozostaje do wykonania Zarządowi ROD.
Z informacją dobrze jest zapoznać się przed podpisaniem nowej umowy na odbiór śmieci na 2021r i przedyskutować w gronie Zarządu ROD.
Jest realna szansa na obniżenie gwałtownie rosnących kosztów odbioru śmieci. Proces trudny ale moim zdaniem konieczny do realizacji. Decyzja należy do Zarządu ROD.
inż. Józef Romanowski
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 109
Wczoraj 96
W tygodniu 352
W miesiącu 3835
Wszystkich 570148