Polecamy:

Wieści z Okręgu

Relacja z ostatniego posiedzenia okręgowej rady w kadencji 2015-2019

12 sierpnia br., w siedzibie Okręgu odbyło się ostanie w kadencji posiedzenie Okręgowej Rady z udziałem wszystkich członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po zatwierdzeniu porządku obrad i powołaniu komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji przyjętego porządku posiedzenia.

Więcej…

Obradowała Okręgowa Rada w Szczecinie

Zgodnie z planem pracy 3.06.br., obradowała Okręgowa Rada PZD. W obradach wzięli udział jej członkowie oraz przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej. Po otwarciu obrad, zatwierdzeniu porządku i wyborze komisji uchwal i wniosków, prezes Okręgu przedstawił ogólną sytuację PZD, z uwzględnieniem szczecińskiego okręgu. Zwrócił uwagę na aktywność oraz na skuteczność Krajowej Jednostki, w tworzeniu nowego prawa w zakresie utrzymania czystości w gminach, o gospodarce nieruchomościami, planowaniu przestrzennym i prawie budowlanym.

Więcej…

Obrady Okręgowej Rady PZD

Zgodnie z planem, w dniu 14.03 br., obradowała Okręgowa Rada na zwyczajnym posiedzeniu. Przy frekwencji 90%, zatwierdzono porządek dzienny, który obejmował:

1. sprawozdanie z działalności Okręgu za rok 2018

2. sprawozdanie finansowe Okręgu za rok 2018

3. preliminarz Okręgu na rok 2019

Więcej…

UROCZYSTA SESJA OKRĘGOWEJ RADY PZD W SZCZECINIE 

Uroczysta sesja, w której udział wzięli członkowie Okręgowej Rady oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej i przewodniczący Kolegiów Prezesów, odbyła się w domu działkowca ROD „Przyjaźń” w Szczecinie.

Więcej…

Spotkanie Organizacji Pozarządowych Pod Platanami 

W ostatni weekend maja, Polski Związek Działkowców  brał udział w XVII  Szczecińskim Spotkaniu Organizacji Pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach. Wydarzenie organizowane było w ramach XII edycji Tygodnia Inicjatyw Pozarządowych, a objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin.

Więcej…

Prasa Działkowa

 

ZIELEŃ – 21 WIEKU KIERUNEK ŚWIATOWY

Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej

 

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzuki) staje się coraz większym problemem nie tylko dla plantatorów upraw jagodowych ale również i w uprawach amatorskich na działkach.

Została ona kilka lat temu zaobserwowana w Polsce, a przywędrowała do nas z Azji.

Muszka ta jest groźnym inwazyjnym szkodnikiem, odznaczającym się bardzo wysokim wskaźnikiem reprodukcyjności. Szybkie rozprzestrzenianie jest możliwe „dzięki” jej zdolnościom adaptacyjnym.

Żerując, przebija się przez zdrowe owoce (w każdym stadium rozwojowym owoców) o miękkiej skórce, nakłuwając je składa jaja. Najczęściej pasożytuje na borówkach amerykańskich, truskawkach, jeżynach, malinach, jagodach,  ale też na wiśniach, jabłoniach i brzoskwiniach.

Nęcą je przejrzałe i gnijące owoce, które mogą wyczuć z kilku kilometrów. Dlatego ważnym jest dbanie o bieżące usuwanie wszystkich spadów z działki.

W zależności od klimatu, samice mogą składać jaja bardzo szybko po przepoczwarzeniu, wydając w sezonie kilka pokoleń. Samica może złożyć około 300 jaj. Rozwój odbywa się już w temperaturze 10 stopni i trwa od 1 do 3 dni. Optymalna temperatura do rozwoju to 20-25 st. C.

Dorosłe osobniki osiągają długość 2-3 mm, rozpiętość skrzydeł ok. 7 mm. Samice mają barwę pomarańczowo brązową z czerwonymi oczami i ciemne plamki na końcach skrzydeł, składają białe jaja długości 0,6 mm.

Samice składając jaja, nakłuwają owoc i powodują niewielkie uszkodzenie owocu. Rozwijające się wewnątrz owocu larwy przyczyniają się do ich zapadania się i rozkładu miąższu. Uszkodzone owoce nie nadają się już do spożycia.

W zależności od liczebności szkodnika, straty plonów mogą sięgać od 60 do nawet 100 %.

Walka z muszką plamoskrzydłą nie jest prosta. Nie ma ona wielu wrogów, co sprzyja jej szybkiemu rozmnażaniu. Dlatego tak ważny jest monitoring miesiąc przed dojrzewaniem owoców. Pułapki wabiące dobrze jest ustawić z dala od krzewów owocowych, by nie zwabiać ich w bezpośrednie sąsiedztwo owoców. Do tego celu można użyć pułapek Drosinal, ustawiając je na wysokości 1,5 m. Sytuację należy kontrolować raz w tygodniu.

Polecanym rozwiązaniem jest również umieszczanie repelentów (substancji odstraszającej owady), zwierających tlenek wapnia.  Jego zastosowanie powoduje pobielenie owoców, przez co stają się one mniej atrakcyjne dla szkodników.

Opryski nawozem  Larvasoil liquide (na bazie wyciągów roślinnych) odstrasza szkodniki (również mszyce, wciornastki, kwieciaki, pryszczarkę, śmietkę, muchówkę) tworząc naturalną barierę przeciw ww. owadom, wykorzystując zapachowe właściwości roślin. A regularnie stosowany wzmacnia odporność roślin.

Dobre efekty przynosi również stosowanie żółtych pułapek lepowych (poza okresem kwitnienia drzew i krzewów, by chronić owady pożyteczne).

Pomocne w zwalczaniu D. suzukii są  również są drapieżne błonkówki Trichopria drosophilae składające jaja w ich poczwarkach.

Aby zwiększyć skuteczność zwalczania szkodnika i ograniczenie jego liczebności, najlepsza będzie metoda zintegrowana – stosowanie powyższych metod jednocześnie.

Preparaty chemiczne mogą powodować więcej szkody niż pożytku (giną również owady pożyteczne), niezbędne jest również zachowanie okresu karencji. Mało skuteczne są również maty ochronne, które ze względu na bardzo drobne oczka, mogą powodować zbytnie zacienienie, co w konsekwencji może ograniczać w znacznym stopniu wybarwianie się owoców.

J. Sielicka

O nas

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

 

Licznik wejść

Dzisiaj 62

Wczoraj 188

W tygodniu 1285

W miesiącu 1285

Wszystkich 312966

Kubik-Rubik Joomla! Extensions