Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
Procedury związane z obrotem pieniężnym są jasno uregulowane i przestrzegane. Wymuszają je kanony rachunkowości zmuszające do systematycznego zapisu zdarzeń. W gospodarce materiałowej, towar jeżeli nie jest środkiem trwałym, księgowany jest jako koszty bieżącej działalności ROD. Jest to prawidłowe działanie. Jeżeli po zakupie towar nie przechodzi przez magazyn a idzie wprost do realizacji zadania remontowego lub konserwacji i zostaje tam rozliczony zestawieniem zużytych materiałów, można uznać tę skróconą drogę.
Zdarza się jednak że albo nie wszystkie materiały zostały zużyte lub czasowo odłożono realizację zadania, pozostała nadwyżka musi przejść na magazyn. Pozostawienie jej bez ewidencji morze prowadzić do nieprawidłowego jej wykorzystania.
Podobnie dzieje się w przypadku zakupu narzędzi lub części zapasowych. Tu powinna być prowadzona kartoteka dotycząca daty zakupu, wartości, cech pozwalających na jego identyfikację i komu została powierzona do użytkowania. Jeżeli nie ma tak prowadzonej ewidencji, co często w ROD stwierdzają kontrole, to przy zmianie zarządu ROD, lub osób funkcyjnych (materiały gospodarcze, elektryka hydraulika itp.) trudno udowodnić co jest czyje. Często z tego tytułu wpływają skargi lub niepotrzebne przepychanki. A często są czystą stratą dla ogrodu.
Zwrócić należy uwagę że przedmioty te podlegają inwentaryzacji corocznej.
Zagadnienie to powinny wziąć pod uwagę ogrodowe komisje rewizyjne przy badaniu sprawozdania finansowego ROD i odnotować:
Czy i jak jest prowadzone ewidencja materiałowa ROD ?
Czy była przeprowadzona w tym roku inwentaryzacja ?
Czy osoby funkcyjne, pokwitowały powierzony sprzęt w użytkowanie?
Dobrze prowadzona ewidencja materiałowa w ROD pozwala na uniknięcie wielu kłopotów i jest obowiązkiem każdego zarządu ROD.
Prezes Okręgu PZD w Szczecinie
mgr Tadeusz Jarzębak
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 14
Wczoraj 96
W tygodniu 257
W miesiącu 3740
Wszystkich 570053