Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
18 marca br. przy pięknej i słonecznej pogodzie, w ogrodzie Wzgórze Arkońskie w Szczecinie, odbył się pokaz cięcia drzew i krzewów owocowych dla grupy zainteresowanych działkowców. Niektóre spośród drzewek nie były cięte wcale lub w niewłaściwy sposób. Wielu działkowców boi się to robić samemu z obawy, że zrobią to źle, lub boją się o straty plonów w przypadku zbyt mocnego cięcia.
Widocznym problemem jest również termin, kiedy to cięcie należy przeprowadzić. Nie wszyscy działkowcy dysponują też odpowiednimi narzędziami do przeprowadzenia właściwego zabiegu.
Instruktaż na ogrodzie prowadził pan Waldemar Fojut – instruktor krajowy SSI. Omówił terminy cięcia poszczególnych drzew, tłumaczył zasady prawidłowego jego wykonania i techniki. Przypomniał również najczęściej występujące choroby i szkodniki. Na przykładzie pozostawionych mumii wyjaśniał zagrożenia jakie mogą stwarzać w przypadku, gdy ich nie usunięto jesienią z drzew. Są one bowiem przyczyną powstawania wielu chorób grzybowych.
Instruktor przeanalizował z działkowcami zastane błędy w cięciu poszczególnych drzew i dokonał korekty. Działkowcy wykazali duże zainteresowanie tematem, widać było zapał i chęci w samodzielnym już przeprowadzeniu cięcia w następnym terminie – po zbiorach owoców w przypadku drzew pestkowych.
Dokonano również cięcia krzewów owocowych, m.in. porzeczek i agrestu. Dyskutowano i omamiano terminy cięcia aronii i winorośli.
J. Sielicka
Instruktor ogrodniczy
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 40
Wczoraj 156
W tygodniu 40
W miesiącu 3523
Wszystkich 569836