Po pięcioletniej, przedłużonej o rok, kadencji organów statutowych PZD, odbył się w dniu 3 września br. w sali konferencyjnej hotelu Vulcan w Szczecinie, X Okręgowy Zjazd Delegatów PZD. W obradach uczestniczyło 150 delegatów, wybranych na walnych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowców, członkowie ustępującej Okręgowej Rady i Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz zaproszeni Goście.
Więcej…Okręgowa Rada PZD w Szczecinie odbyła swoje kolejne XII posiedzenie w dniu 11 marca 2024 roku, przy. 74,1 % frekwencji.
Więcej…11 grudnia 2023 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie. Program XVI posiedzenia Okręgowej Rady był urozmaicony a dotyczył wielu dziedzin życia związkowego w skali ogólnokrajowej i okręgowej.
Więcej…23 marca br. obradowała Okręgowa Rada PZD w Szczecinie na kolejnym XIV posiedzeniu, które odbyło się przy 76% frekwencji członków Okręgowej Rady z udziałem Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pana Eugeniusza Rabuskiego.
Obradom przewodniczył Prezes Okręgu, który powitał uczestników. Po przyjęciu porządku obrad oraz wyborze komisji uchwał i wniosków przystąpiono do realizacji porządku dziennego.
Więcej…Po przywitaniu członków Okręgowej Rady i przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej oraz po zatwierdzeniu porządku obrad i wyborze Komisji Uchwał i Wniosków prezes Okręgu omówił najważniejsze problemy, którymi żyje dzisiaj Związek w tym nasz Okręg szczeciński.
Więcej…Już obecnie świat dostrzega zagrożenie nowoczesnego postępu cywilizacyjnego i przewiduje jak ratować planetę i człowieka zarządzającego postępem i bezpieczeństwem. Dla ratowania potrzebne są bardzo duże środki finansowe i nowoczesne myślenie. Więcej
W dniu 21 marca 2023 r., w ROD Nad Grzepnicą, ogrodzie położonym wokół lasów, na obrzeżach Polic instruktor krajowy – pan Roman Pietruszczak wyposażony w niezbędny sprzęt, przeprowadził cięcie drzew i krzewów owocowych wraz z instruktarzem.
Dbałość o prawidłowe cięcie zapewni działkowcom obfite plony – prześwietlenie korony umożliwi lepszy dostęp światła do dojrzewających owoców, poprawi ich zdrowotność i choć owoców może być mniej, jednak będą okazalsze. Usunięcie nadmiaru gałęzi, w tym uschniętych, chorych i krzyżujących się zapewni też lepszą kondycję i zdrowotność. Pamiętać należy, by rany po cięciu grubszych gałęzi zabezpieczyć przed chorobami maścią ogrodniczą.
Oprócz odpowiedniego terminu, w jakim przeprowadza się cięcie, ważna jest również pogoda. Najlepiej wybrać dzień słoneczny, bezwietrzny i bez zapowiadanych opadów, by rany zdążyły zaschnąć.
Często działkowcy boją się cięcia z różnych powodów: nie wszyscy się na tym znają i nie chcą uszkodzić roślin lub nigdy tego nie robili i drzewa porosły zbyt wysokie uniemożliwiając lub w znaczny sposób utrudniając i cięcie i późniejszy zbiór owoców.
Na wybranych działkach zostały omówione sposoby i podstawowe zasady cięcia młodych i starszych drzew jabłoni, gruszy, śliw, aronii i porzeczek. Instruktor omówił i poinstruował jak ciąć w fazie kwitnienia morele i brzoskwinie, a w lecie po owocowaniu wiśnie i czereśnie.
W trakcie szkolenia analizowane były zaobserwowane błędy i niewłaściwe techniki cięcia, powodujące między innymi brak owocowania oraz choroby.
J. Sielicka
Instruktor ogrodniczy
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.
Dzisiaj 80
Wczoraj 146
W tygodniu 987
W miesiącu 3407
Wszystkich 569720